Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Latvijas Onkoloģijas centrā jaunas ārstēšanas iespējas; terapiju saņēmis pirmais pacients

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Hematoloģijas un transplantācijas nodaļā kādam 25 gadus vecam pacientam ar onkoloģisku saslimšanu ārstēšanā izmantota autologā cilmes šūnu transplantācija. Līdz šim Latvijā šo metodi izmantoja tikai hematoloģisku diagnožu, piemēram, limfomas un leikozes ārstēšanā, bet, pamatojoties uz ASV un Eiropā ilgstoši veiktajiem klīniskajiem pētījumiem, ir apstiprinātas indikācijas arī pie atsevišķiem audzējiem un sistēmas saslimšanām.1


„Jaunais puisis mūsu nodaļā nonāca ar sēklinieku audzēju, neseminomu. Praksē mums ir bijuši vēl šādi pacienti, tomēr ne visi pacienti atbilst indikācijām veikt augstu devu ķīmijterapiju,” stāsta Hematoloģijas un transplantācijas nodaļas vadītāja dr. Ilze Trociukas. „Autologās cilmes šūnu transplantācijas metode hematoloģisko saslimšanu jeb tautā sauktā asins vēža ārstēšanā sekmīgi tiek pielietota kopš 2000.gada, bet alogēnā cilmes šūnu transplantācija no ģimenes donora kopš 2006.gada kā standarta ārstēšanas metodes. Tomēr pirmo reizi Latvijā esam to izmantojuši ar hematoloģiskajām jeb asins slimībām nesaistītu patoloģiju ārstēšanā.”


Dr. Trociukas gan arī uzsver, ka, lemjot par metodes pielietošanu, būtiska ir pacientu atlase pēc noteiktiem kritērijiem: „Terapija ir ļoti intensīva, paralēli cilmes šūnu transplantācijai tiek pielietoti augstas devas medikamenti, un tas prasa lielus resursus no organisma, tāpēc tā lielākoties ir izmantojama gados jauniem cilvēkiem, bez blakus saslimšanām.”


Prof. Sandra Lejniece, Ķīmijterapijas un hematoloģijas klīnikas vadītāja: “Perifērisko asiņu cilmes šūnu transplantācija ir tikai daļa no multidisciplināras komandas darba, kas nodrošina kombinētu terapiju. Pacienta ar sēklinieku audzēju gadījumā tie bija ķirurgi, ķīmijterapeiti, un hematologi, kas veica transplantāciju, kā plānotu ārstēšanas etapu. Onkoloģisko slimību ārstēšanā noteiktos gadījumos jāpielieto visas šīs metodes, un to šobrīd mēs Latvijā varam veikt”.


Hematoloģijas un transplantācijas nodaļa Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā ir vienīgā vieta Latvijā, kur pacientiem ar onkoloģiskajām hematoloģiskajām slimībām var nodrošināt nepieciešamo autologo vai alogēno cilmes šūnu transplantāciju, ja tas nepieciešams kombinācijā ar ķīmijterapiju.


1(NCCN-National Comprehensive Cancer Network, Guidelines, EBMT- European Bone Marrow transplantation group guidelines).


Pievieno komentāru

Veselība