Latvijas sievietes kā iespējamās kontracepcijas metodes apsver abortu, vīrieša un sievietes sterilizāciju

Lai arī ikdienā vairums jeb 59% Latvijas sieviešu izvēlas tādas tradicionālas kontracepcijas metodes kā vīriešu prezervatīvs un kontracepcijas tabletes, tomēr liela daļa apsver iespēju nākotnē izmantot daudz radikālākus paņēmienus. Lai izvairītos no nevēlamas grūtniecības, 82% Latvijas sieviešu nopietni apsvērtu iespēju veikt abortu, 52% – vīriešu sterilizāciju un 48% sieviešu sterilizāciju, secināts farmācijas uzņēmuma Gedeon Richter un sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS veiktajā pētījumā par Latvijas sieviešu seksualitāti un kontracepcijas lietošanas paradumiem.

Latvijas sievietes kontracepcijas izvēlē ir diezgan konservatīvas un izvēlēto metodi lieto ilgstoši. Kaut arī  nedrošāko kontracepcijas metožu saraksta pirmajās rindās sievietes ierindo pārtraukto dzimumaktu (65% respondentu) un kalendāro metodi (56% respondentu), gandrīz katra piektā jeb 17% sieviešu Latvijā ikdienā izmanto tieši šīs metodes.

Piemērotākās kontracepcijas metodes izvēlē Latvijas sievietes konsultējas un uzticas dažādiem informācijas avotiem. “Visbiežāk kontracepcijas jautājumu sievietes pārrunā ar ginekologu (94% respondentu), ievērojami retāk konsultācija un padoms tiek lūgts farmaceitam (29% respondentu), draugam vai draudzenei (22% respondentu), partnerim (20% respondentu) vai ģimenes ārstam (19% respondentu). Būtiski, ka gados jaunu sieviešu vidū visai bieži kontracepcijas jautājumi tiek pārrunāti arī ar māti  - vecuma grupā no 15 līdz 17 gadiem mātei uzticētos pat 77% respondentu. Tāpat informācija tiek meklēta arī internetā (21% respondentu) un citos medijos (18% respondentu),” norāda sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS direktors Arnis Kaktiņš.

Latvijas sieviešu vērtējumā atbildība par ikdienas kontracepcijas izvēli un lietošanu vairumā gadījumu ir jāuzņemas abiem partneriem – 87% sieviešu uzskata, ka lēmums ir jāpieņem gan sievietei, gan vīrietim, tomēr 12% sieviešu kontracepcijas izvēli uzskata tikai un vienīgi par sievietes atbildību. “Droša partnerība joprojām nav iedomājama bez droša seksa. Ja pārī tikai viens partneris uzņemas atbildību par kontracepcijas lietošanu, otra  partnera nozīme tiek mazināta, un partneru starpā izveidojas attiecību disbalanss,” kontracepcijas lomu ģimenes un partnerattiecībās skaidro ģimenes psihoterapeite Ilona Buša.

Latvijas sievietes ir seksuāli aktīvas, 61% sekss ir vismaz vienu reizi nedēļā, taču vidēji Latvijas sievietes ar seksu nodarbojas 2.1 reizi nedēļā, liecina Gedeon Richter un SKDS veiktā pētījuma rezultāti. Salīdzinot ar starptautiskās pētījumu aģentūras Millward Brown pētījumu, Latvijas sievietēm sekss ir tikpat bieži kā sievietēm Spānijā un Lietuvā. Eiropā vidēji sievietēm seksuālas attiecības ir 2.3 reizes nedēļā.

Sievietēm Latvijā ir bijusi dažāda seksuāla pieredze – lai arī 44% nevēlējās atklāt, ar cik partneriem viņām ir bijušas seksuālas attiecības, katrai desmitajai jeb 11% sieviešu ir bijis sekss ar četriem līdz pieciem partneriem, 6% sieviešu bijuši seši līdz deviņi partneri, 8% sieviešu – desmit un vairāk partneri, savukārt 11% sieviešu sekss ir bijis ar vienu partneri. Latvijas sievietes dzīvo regulāru seksuālo dzīvi – 71% sieviešu ir pastāvīgs partneris un regulāras seksuālas attiecības, turpretim 3% sieviešu pašlaik ir regulāras seksuālas attiecības ar vairākiem partneriem. Savukārt 14% sieviešu pašlaik nav seksuālu attiecību, liecina Gedeon Richter un SKDS pētījuma rezultāti.

"Izvēloties piemērotu kontracepcijas veidu, sievietei ir jādomā gan par metodes efektivitāti, gan personīgo kontroli pār tās lietošanu. Tāpēc ir īpaši būtiska sadarbība un komunikācija ar ginekologu, lai kontracepcija nebūtu kā apgrūtinājums, bet ļautu sievietei izjust harmoniju savās attiecībās,” komentē Ieva Baidekalna, medicīnas sabiedrības ARS ginekoloģe, Latvijas Ginekologu asociācijas pārstāve.

Latvijas sievietēm tikpat svarīgi seksā kā labs noskaņojums un piemērota atmosfēra, ir arī seksuālā saderība ar partneri (37% respondentu), kam seko savstarpēja mīlestība un uzticēšanās (36% respondentu), drošība (32% respondentu) un baudas gūšana (29% respondentu). Ievērojami mazāk sievietēm seksā būtiska ir piemērota vieta un laiks (16% respondentu), partnera tehniskās prasmes (15% respondentu) un partnera vizuālā pievilcība (14% respondentu).

Pēc Gedeon Richter iniciatīvas pētījumu par sieviešu kontracepcijas lietošanas paradumiem 14 Eiropas valstīs veikusi starptautiska pētījuma aģentūra Millward Brown, turpretim situāciju Latvijā sīkāk pētījis un analizējis sabiedriskās domas pētījumu centrs SKDS, aptaujājot sievietes vecumā no 15 līdz 49 gadiem.

Pievieno komentāru

Veselība