Latvijas vadošie urologi uz bezmaksas konsultācijām aicina visus vīriešus arī Gulbenē

Katru gadu rudenī pasaulē tiek atzīmēta Uroloģijas nedēļa un šogad centrālā uzmanība tiek pievērsta prostatas veselībai, kas saskaņā ar vadošo Eiropas urologu izteikumiem, ir galvenā Rietumvalstīs dzīvojošo vīriešu veselības problēma.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Uroloģijas klīnikas vadītājs asoc.prof. Vilnis Lietuvietis norāda uz to, ka prostatas ļaundabīgs audzējs ir trešā biežākā diagnoze, ar kādu Latvijas Onkoloģijas centra poliklīnikā pie speciālistiem nonāk pacienti: „Pašlaik daudz tiek runāts par valsts drošību, lielāki līdzekļi novirzīti aizsardzībai, tomēr nepienācīga uzmanība joprojām tiek veltīta jautājumam, kā uzlabot Latvijas vīriešu veselības stāvokli, kuriem vajadzības gadījumā būs šī valsts jāaizstāv. Saslimstības ar prostatas vēzi ar katru gadu pieaug, tāpat arī letālo gadījumu skaits, tāpēc līdzīgi kā sievietēm valstī vajadzētu ieviest papildus programmas, kas ļautu savlaicīgi atklāt saslimšanas un samazināt mirstību vīriešiem.”

Saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra datiem, ja 2003. gadā diagnoze „prostatas vēzis” tika uzstādīta 730 vīriešiem, 2014. gadā tie bija jau 1114. Ar šādu diagnozi miruši attiecīgi 288 vīrieši 2003. gadā un 409 - 2014. gadā. Pērn starp visiem vīriešiem atklātajiem ļaundabīgajiem audzējiem pirmajā vietā bija tieši prostatas vēzis (20% jeb 1114 gadījumi) - 13% - 1. stadijā, 45% - 2. stadijā, 23% - 3. stadijā, 10% - 4. stadijā, 7% stadija nebija precizēta.

Lai pievērstu plašākas sabiedrības uzmanību vīriešu veselības jautājumiem, septembrī organizācijas „Round Table” Latvijas klubs sadarbībā ar Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcu un Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Atbalsta fondu, aicināja atbalstīt labdarības un ziedojumu vākšanas pasākumu “Pīļu Skrējiens 2015”. Visi pasākumā iegūtie līdzekļi tiek novirzīti vīriešu bezmaksas veselības pārbaudēm. Pērn pēc šī pasākuma organizatori kopā ar atbalstītajiem par saziedoto naudu veikuši informatīvu kampaņu vīriešu veselības veicināšanai, kā arī bezmaksas PSA testa (prostate-specific antigen) asins analīzes vīriešiem reģionos, piemēram, projekta laikā Gulbenē tika veiktas 104 PSA testa analīzes un atklāti vairāki vēža gadījumi agrīnā stadijā, kuri ir jau saņēmuši atbilstošu ārstēšanu.

Arī šogad Latvijas vadošie urologi asoc.prof. Vilnis Lietuvietis un Sergejs Beketovs uz bezmaksas konsultācijām aicina visus vīriešus, kuriem ir jautājumi par savu veselību un kuri vēlas pārbaudīt tās stāvokli. Konsultācijas notiks Gulbenē, Brīvības ielā 56, „Doktorātā”, 9. un 30. oktobrī, 16. un 27. novembrī. Iepriekšējā pieteikšanās pa tālruni 64495317.

Pievieno komentāru

Veselība