Lielākā daļa iedzīvotāju vāji informēti par hemoroidālajām slimībām

Vairumam Latvijas iedzīvotāju ir zems informētības līmenis par hemoroidālajām saslimšanām, noskaidrots „Lāzermedicīnas klīnikas" veiktajā pētījumā. „Lielākā daļa respondentu (92,9%) atzinuši, ka tiem kaut reizi ir bijušas sūdzības par vēdera izeju vai nepatīkamām sajūtām anālās atveres rajonā, tajā pat laikā, tikai nepilna ceturtā daļa (23,3%) norādījuši, ka šādos gadījumos tie meklē palīdzību pie speciālista - proktologa, ginekologa vai ģimenes ārsta," stāsta sertificēts ķirurgs - proktologs Dr. med. Aigars Martinsons, „Lāzermedicīnas klīnikas" proktoloģijas nodaļas vadītājs.

„Līdz pat 50% no visiem Eiropas Savienības iedzīvotājiem saskaras ar hemoroidāla rakstura problēmām vai to izraisītu diskomfortu. Ar hemoroīdiem cīnās gan sievietes, gan vīrieši un visaugstākais risks saskarties ar hemoroīdu izraisītām problēmām ir vecumā no 45 līdz 55 gadiem, kaut gan praksē nākas saskaties arī ar gados ļoti jauniem un stipri vecākiem pacientiem," skaidro Dr.med. Aigars Martinsons.  

Lai noskaidrotu sabiedrības izpratni un informētību par hemoroidālajām slimībām, „Lāzermedicīnas klīnika", laika posmā no 23.oktobra līdz 22.novembrim aptaujāja 428 respondentus - vīriešus un sievietes vecumā no 22 - 80 gadiem. „Vēlējāmies noskaidrot, kas kavē cilvēkiem apzināties hemoroīdu izraisītās problēmas un meklēt speciālista padomu," uzsver Dr.med. A.Martinsons.

 

„Aptaujā noskaidrojām, ka 92,9% respondentu kaut reizi bijušas sūdzības par vēdera izeju vai nepatīkamām sajūtām anālās atveres rajonā, turklāt vairāk par pusi (51,2%) norādījuši uz problēmām, kas liecina par nopietniem hemoroidāla rakstura saslimšanas riskiem - asiņošanu, niezi, biežiem aizcietējumiem un pastāvīgām sāpēm," stāsta Dr.med. Aigars Martinsons.

 

Tomēr neskatoties uz minēto problēmu aktualitāti, tikai 23,3% respondentu norādījuši, ka šādos gadījumos meklē speciālista - proktologa, ginekologa vai ģimenes ārsta padomu. „Lielākā daļa aptaujas dalībnieku (23,4%) gaidījuši, kad nepatīkamās sajūtas pāries, 19,5% - iegādājušies aptiekā hemoroidālās svecītes, 11,1% - meklējis informāciju internetā. Tas apliecina, ka sabiedrībā vēl aizvien dominē nepareizs priekšstats, ka lielāko daļu slimību iespējams uzveikt pašu spēkiem," stāsta A.Martinsons, piebilstot, ka tikai 42,3% aptaujas dalībnieku atzinuši, ka ir vāji vai vidēji informēti par izplatītākajām medicīnas problēmām, savukārt lielākā daļa norādījuši, ka ir labi vai izcili medicīniska rakstura problēmu pārzinātāji.

 

„Mūsu praksē nereti ir situācijas, ka šādiem pašpārliecinātiem pacientiem tiek diagnosticētas stipri nopietnākas problēmas, piemēram, onkoloģiska rakstura slimības. Traģiski ir gadījumi, kad onkoloģiskā slimība aizgājusi pārāk tālu, lai to izārstētu pilnībā. Līdz ar to speciālistu viedoklis par slimība pašdiagnostiku ir noliedzošs. Slimību var konstatēt tikai ārsts un, lai apstiprinātu vai izslēgtu aizdomas par hemoroidālo slimību nepieciešama vizīte pie proktologa un proktoloģiska izmeklēšana ir obligāta," informē Dr.med. Aigars Martinsons.

 

Lai mudinātu iedzīvotājus apzināties hemoroidāla rakstura radīto problēmu sekas, kā arī pārliecinātos par savu veselību, „Lāzermedicīnas klīnikas" speciālisti, laika posmā no šī gada 1.decembra līdz nākamā gada 31.janvārim, piedāvā īpašu cenu proktologa pirmreizējai konsultācijai un izmeklējumam - tikai 15,00 Ls. „Lāzermedicīnas klīnikā" pacientus konsultēs pieredzējuši ārsti - Dr. med. Aigars Martinsons, Dr. Inga Melbārde-Gorkuša un Dr. Ints Bruņenieks.

Pievieno komentāru

Veselība