Mājas aptieciņa rudenī

Aptieciņai jābūt katrā mājsaimniecībā, lai laikus varētu sniegt pirmo palīdzību traumas vai vienkāršāku saslimšanu gadījumā. Turklāt, kā norāda „Ģimenes aptieku" farmaceite Laila Šace, tās komplektēšanā jāņem vērā ne tikai ģimenē raksturīgākās traumas un slimības, bet arī sezonālās saslimšanas.

Rudens sezonā tajā jāiekļauj dažādi profilaktiskie līdzekļi, lai jau laikus var sagatavoties tradicionālajām rudens saslimšanām - iesnām, klepum un kakla sāpēm.  

Līdz ar drēgnajām dienām jaunu aktualitāti iegūst saaukstēšanās un vīrusu saslimšanas, kuru simptomi ir paaugstināta temperatūra, iesnas, klepus, kakla un rīkles iekaisums, galvassāpes un vispārējs vājums. Tādos gadījumos mājas aptieciņā jāiekļauj profilaktiski imunitāti stiprinoši līdzekļi - C vitamīns, ehinācejas preparāti, zāļu tējas un citi pretsaaukstēšanās medikamenti.

 

Rinīta jeb iesnu ārstēšanai aptieciņā vajadzēt būt deguna pilieniem un ziedēm, var iekļaut aerosolu, kas satur jūras ūdeni (jūras ūdens parasti ir tikai aerosola formā). Lai mazinātu kakla un rīkles iekaisumu, var lietot sūkājamās tabletes kaklam, aerosolus un kakla skalojamos līdzekļus. Klepus gadījumā lieto bronhiālās tējas un sīrupus.

 

Neskatoties uz gadalaiku, dažām lietām aptieciņā jābūt vienmēr, piemēram, komplektam pirmās palīdzības sniegšanai. Tajā ietilpst dezinfekcijas līdzekļi brūču tīrīšanai (ūdeņraža pārskābe, joda spirta šķīdums), pārsēji, dažāda platuma marles saites sterilā iepakojumā, dažāda izmēra plāksteri, medicīniskais leikoplasts, šķēres ar noapaļotiem galiem, vienreizējas lietošanas cimdi, ziedes vieglu apdegumu apstrādei un pretsāpju līdzekļi.

 

Mājas aptieciņā vajadzētu būt arī termometram un medikamentiem pret paaugstinātu ķermeņa temperatūru, kuru atsevišķos gadījumos var samazināt arī ar paracetamolu saturošiem līdzekļiem un aspirīnu. Aptieciņā jāiekļauj arī sāpes remdējošas zāles, piemēram, ibuprofēns, kuņģa - zarnu trakta slimību un gremošanu veicinoši līdzekļi (aktivētā ogle, kuņģa pilieni, smekta), medikamenti ar nomierinošu efektu (piemēram, negaidītās stresa situācijās var lietot baldriāna tabletes vai tinktūru), kā arī viegli sirdsdarbību veicinoši preparāti.

 

Mājas aptieciņa obligāti jānovieto bērniem nepieejamā vietā. Turklāt iekšķīgi un ārīgi lietojamos medikamentus vajadzētu glabāt atsevišķi, lai nekļūdītos to lietošanā. Jāņem vērā arī citi medikamentu glabāšanas noteikumi, jo daži preparāti jātur vēsā vietā ledusskapī, citi - sausā un tumšā vietā.

 

Regulāri jāseko līdzi arī aptieciņas saturam - tas ir laikus jāatjauno un jāpapildina, kā arī jāizsviež medikamenti, kuriem beidzies derīguma termiņš. Patlaban zāles, kurām beidzies derīguma termiņš, var nodot arī atsevišķās aptiekās, - par to precīzāka informācija jājautā pašās aptiekās.

Pievieno komentāru

Veselība