Melanoma cilvēkus nešķiro

Latvijā katru gadu no jauna tiek konstatēts 150 līdz 200 pacientu
Ikvienam cilvēkam ik dienu būtu jāpievērš uzmanību sava ķermeņa ādai, aizdomīgiem ādas veidojumiem, dzimumzīmēm, īpaši, ja tās ir mainījušas savu krāsu, formu, lielumu vai tikušas traumētas. Tās var kļūt par iedīgli melanomas attīstībai. Melanoma nešķiro cilvēkus ne pēc sociālā stāvokļa, ne izglītības, ne vecuma, ne dzimuma.

Visbiežāk attīstās no dzimumzīmēm
Melanoma ir ļaundabīgs ādas audzējs, kam raksturīga ātra izplatīšanās jeb metastazēšanās. Visbiežāk melanoma attīstās no dzimumzīmēm. To pārsvarā veicina mehāniska iedarbība, piemēram, berze (seja, kakls, rokas, mugura, krūštura, jostas un apkakles vieta, galvas matainā daļa) vai traumas, un ultravioletais B (UVB) starojums. Visbiežāk uz ādas novēro plakanu vai paceltu pigmentētu veidojumu, kas niez, vai rodas dedzinoša sajūta, dažreiz veidojuma virsma ir mitra vai pat asiņo. Vīriešiem melanoma pārsvarā veidojas uz muguras, augšstilbiem, plaukstām un pēdām; sievietēm - uz kājām, sejas un apakštilbu apvidū.  

Arvien vairāk slimo gados jauni cilvēki
Reti kurš karstajā vasaras laikā aizdomājas, cik svarīga ir ādas aizsardzība, cik bīstami var izvērsties pārlieku ilga sauļošanās un cik liktenīga un nereti nāvi nesoša var kļūt saule. 90 % nāves gadījumu, ko izraisa ādas audzēji, iemesls ir tieši melanoma. Latvijā katru gadu no jauna tiek konstatēts 150 līdz 200 melanomas pacientu. Latvijas Viroterapijas centra dati liecina, ka arvien vairāk ar melanomu saslimst gados jauni cilvēki.

 

''Ļoti daudzi pacienti ierodas pie mums konsultēties ar pavisam neskaidrām sūdzībām saistībā ar dzimumzīmēm; vienkārši kaut kas nepatīk, bet nevar konkrēti formulēt, kas tieši. Viņi dara pilnīgi pareizi. Īpaši lielu uzmanību tam vajadzētu pievērst cilvēkiem, kuriem ir daudz dzimumzīmju, kuri ir iecienījuši saules peldes vai biežus solāriju apmeklējumus, starp kuru radiniekiem ir bijušas saslimšanas ar melanomu un kuriem ir gaiša ādas krāsa,'' saka onkologs Romualds Erdmanis.

 

Laikus diagnosticētu var pilnīgi izārstēt
Ādas melanoma ir vienkārši diagnosticējama un efektīvi ārstējama, ja to dara laikus. „Laikus diagnosticēta melanoma var garantēt līdz pat 100 % izārstēšanos!" uzsver R.Erdmanis. Pigmentēto veidojumu diagnostiku veic ar dermatoskopu. Dermatoskopija ir ļoti vienkārša un ātra procedūra, ko veic daudzās Latvijas ārstniecības iestādēs, kurās praktizē onkologi un dermatologi.


Ja ir aizdomas par melanomu, steidzami jāveršas pie ārsta, jo katra diena var būt izšķiroša. Ja melanoma konstatēta sākumstadijā, nereti pietiek ar operāciju, kuras laikā dzimumzīme ar blakus esošiem audiem vienkārši izgriež. Tā tiek nosūtīta uz laboratorija, lai būtu pilnīga pārliecība par melanomu vai tās neesamību. Onkologi uzsver, ka laboratoriski izmeklējumi (histoloģija) aizdomu gadījumos vienmēr ir obligāti un ķirurģisku operāciju nedrīkstētu aizstāt ar citām manipulācijām, piemēram lāzerķirurģiju, kriterapiju, abrazīvo metodi un tamlīdzīgi, jo tad nav iespējams kvalitatīvi pārliecināties par melanomas esamību vai neesamību. Turklāt melanomas gadījumā tiešas iedarbības manipulācijas ļoti bieži var vēl vairāk paātrināt tās attīstību.

 

Papildus operācijai iesaka viroterapiju
Ja melanoma ir jau ielaista, tad papildus operācijai ieteicams pielietot viroterapiju, jo tā profilaktiski spēj aizkavēt iespējamo metastāzēšanos un iznīcināt organismā jau esošās vēža šūnas. Onkologi skaidro, ka viroterapija ir terapija ar vīrusu saturošām zālēm, kas organismā tiek ievadītas injekciju veidā. Vislabākie rezultāti ir sasniedzami, ja viroterapija tiek veikta pirms ķirurģiskas iejaukšanās; profilaktiski viroterapija būtu vēlama, arī veicot operācijas melanomas visvieglākajās stadijās, lai maksimāli izslēgtu iespējamās negatīvās sekas.


Melanomas gadījumos noteikti būtu jāvēršas pie onkoimunologiem Latvijas Onkoloģijas centrā, Liepājas onkoloģiskajā slimnīcā vai Latvijas Viroterapijas centrā, kas īpaši specializējies viroterapijas pielietošanā melanomas pacientiem un personām ar imunitātes traucējumiem.

Pievieno komentāru

Veselība