Neviens nav pasargāts no C vīrushepatīta

Pasaulē jau ceturto reizi 1.oktobrī atzīmēja Hepatīta apzināšanas dienu, lai pievērstu uzmanību šai slimībai un aicinātu cilvēkus laikus veikt pārbaudes.

Šogad Latvijā C hepatīts atklāts gandrīz 1100 cilvēkiem.

Valsts aģentūras „Latvijas Infektoloģijas centrs" direktore Baiba Rozentāle preses konferencē, kas notika 1.oktobrī ANO namā Rīgā, informēja, ka šis skaits pēdējo piecu gadu laikā ir pieaudzis par 60 procentiem, bet, salīdzinot ar pagājušo gadu, - par 20 procentiem.

Pasaules prakse rāda, ka C hepatīta vīrusa nēsātāju skaits var sasniegt pat līdz 3 procentiem no valsts iedzīvotāju skaita, no kuriem 40 procentiem pastāv risks saslimt ar hepatītu. Latvijā tas nozīmētu aptuveni 70 tūkstošus vīrusa nēsātāju un apmēram 28 tūkstošus iedzīvotāju, kam pastāv risks saslimt ar C hepatītu.


Hepatīta C infekcija izplatās ar asins kontaktu starpniecību. Tas nozīmē, ka cilvēki, kam tikušas veiktas asins pārliešanas deviņdesmitajos gados, pirms uzsākta C hepatīta noteikšana, kas kādreiz ir lietojuši narkotikas un kam ir veikts tetovējums vai ķermeņa pīrsings, bijusi saskarsme ar asinīm darbā vai pat mājās, piemēram, izmantots drauga skuveklis vai zobu birste un tā laikā iegūts savainojums, ir bijuši pakļauti riskam inficēties ar C hepatītu.

Pret A un B hepatīta vīrusu ir pieejamas vakcīnas, taču C hepatītam tāda joprojām nav radīta.


Visaugstākā saslimstība ar C hepatītu vērojama vīriešiem ekonomiski aktīvā vecumā no 18 līdz 39 gadiem. Hepatīta biedrības pārstāvis Vilmārs Lūkins, kurš pats ir slimojis ar C vīrushepatītu, preses konferencē uzsvēra, ka, lai arī ārstēšanās nav viegla, tomēr tas ir vienīgais veids, kā uzveikt slimību. Liela nozīme ir arī atbalstošai ģimenes locekļu un darbavietas attieksmei.


Pasaules veselības organizācijas dati liecina, ka šobrīd aptuveni 180 miljonu cilvēku visā pasaulē ir inficēti ar C hepatīta vīrusu. Lielāka vīrusa izplatība vērojama Āfrikā, Dienvidamerikā un Austrumāzijā. Aptuveni 9 miljoni Eiropas iedzīvotāju varētu būt inficēti ar šo vīrusu. Tomēr, kā norādīja Pasaules veselības organizācijas pārstāvniecības Latvijā vadītāja Aiga Rūrāne, lielākā problēma vēl arvien ir savlaicīga slimības diagnosticēšana, jo lielākajā daļā gadījumu tā noris bez būtiskām izpausmēm.


Saistībā ar hepatītu Latvijā līdz šim notikušas dažādas aktivitātes - bezmaksas testi, akcijas, informatīvās kampaņas, kā arī Hepatīta biedrības rīkoti pasākumi, kuru centrālais tēls ir bijis Igo - cilvēks, kam pašam nācies iziet cauri visām C hepatīta ārstēšanas peripetijām. Šogad žurnālistiem, kuri bija ieradušies uz preses konferenci ANO namā, bija iespēja nodot asins paraugus C hepatīta pārbaudei, neatliekot šo svarīgo darbu uz vēlāku laiku.


Šogad arī vairāk nekā 40 valstīs Pasaules Hepatīta apzināšanas dienā notika informatīvi pasākumi un dažādas akcijas. Eiropas Parlamentā Briselē notika galvenais pasākums, pēc tam sekoja dažādas aktivitātes Pasaules veselības organizācijas Eiropas birojā ar galveno saukli "Pārbaudi savu veselību!".

Fakti


C vīrushepatīts ir grūtāk ārstējamais no vīrushepatītiem, jo tam atšķirībā no A un B vīrushepatīta nav vakcīnas.


* C vīrushepatīta reģistrācija Latvijā uzsākta 1993.gadā.


* Šāgada astoņos mēnešos reģistrēti 65 akūti C hepatīta gadījumi. 1004 jaunatklāti hroniska C hepatīta gadījumi.


* Visaugstākā saslimstība vērojama vīriešiem ekonomiski aktīvā vecumā no 18 līdz 39 gadiem.


Riska faktori ir:


* intravenozo narkotiku lietošana. 1.septembrī Latvijas Infektoloģijas centra uzskaitē bija 1838 HIV pozitīvi narkotiku lietotāji. 1493 ir inficēti HIV+ VH "C" (vīrushepatīts C);


* sadzīves pakalpojumu vietas, kur netiek ievērotas noteiktās higiēnas normas (frizētavas, tetovēšanas saloni, pīrsingi un citi); medicīniskas manipulācijas ārstniecības iestādēs;


* bieža seksuālo partneru maiņa;


* atrašanās ieslodzījumā.


Kas ir C vīrushepatīts?


n Vīrushepatīts C ir akūta vai hroniska vīrusa izsaukta infekcija - aknu iekaisums. Lielai daļai C hepatīta slimnieku nav simptomu vai arī tie ir nespecifiski. Tikai nelielai daļai slimnieku parādās dzelte.


n Iespējamie simptomi ir apetītes un svara zudums, nogurums, muskuļu vājums, neskaidras sāpes vēderā (spiedošas sāpes labajā paribē), dzelte (ādas un acu gļotāda iekrāsojas dzeltena), sāpes muskuļos un locītavās, palielinātas aknas un liesa, novērojama vemšana un caureja. Simptomi var parādīties no divām nedēļām līdz sešiem mēnešiem pēc inficēšanās. C hepatītu diagnosticē ar vienkāršas asins analīzes palīdzību.


Kā izplatās C hepatīts?


n C hepatīts izplatās, nonākot tiešā kontaktā ar inficētām asinīm. Asins pārliešana, nesterilu instrumentu lietošana tetovēšanas, pīrsinga un akupunktūras laikā ir galvenie veidi, kā var inficēties ar C hepatītu. Reizēm tas iespējams arī seksuālo kontaktu ceļā. Jaunattīstības valstīs hepatīta cēlonis visbiežāk ir nepārbaudītas asinis un asins produkti.
C hepatīta ārstēšana


n C hepatītam nav vakcīnas, tāpēc primārais ārstēšanas mērķis ir nodrošināties, lai asinīs nebūtu vīrusa pazīmju sešus mēnešus pēc ārstēšanas pabeigšanas. Atkarībā no C hepatīta veida ārstēšana ir sekmīga 52 līdz 90 procentos gadījumu.

Pievieno komentāru

Veselība