NMP dienesta mediķi aicina būt piesardzīgiem, lietojot uzturā sēnes

Pēdējo dienu laikā Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta brigāžu mediķi slimnīcās nogādājuši jau 9 cilvēkus, kuri saindējušies, ēdot sēnes. Saindēšanās gadījumi fiksēti gan Vidzemē, Latgalē, Zemgalē, gan arī Rīgā.

Vienā no šiem gadījumiem (Vidzemē, Smiltenes pagastā), ēdot sēnes kopīgās vakariņās, saindējušies 5 cilvēki. Cietušo vidū ir arī 5 gadus veca meitenīte.  

Šogad Latvijas mežos sēņu ir ļoti daudz. Sagaidāms, ka cilvēki izmantos iespēju gatavot sēnes ēšanai gan tūlīt, gan arī gatavot tās ziemai. Tāpēc NMP dienesta mediķi aicina būt ļoti uzmanīgiem, lasot mežā vai pērkot tirgū sēnes. Nereti saindēšanās ar sēnēm var izraisīt ļoti nopietnas un pat paliekošas veselības problēmas, kā arī dažkārt saindēšanās var beigties letāli.

 

Kā pasargāt sevi no saindēšanās ar sēnēm:

* Mežā lasiet tikai tās sēnes, kuras pazīstat. Arī pērkot sēnes tirgū vai veikalā, izvēlieties tikai tās sēnes, kura labi zināt. Nepaļaujaties uz pārdevēja ieteikumiem vien, ja piedāvātās sēnes labi nepazīstat.


* Uzturā nekad nelietojiet vecas, pāraugušas un bojātas sēnes. Saindēšanās var notikt ne tikai ar indīgām sēnēm, bet arī ar ēdamām sēnēm, kuras ir bojājušās vai nepareizi sagatavotas (nenovārītas vai novārītas par maz). Svarīgi ievērot sēņu apstrādes ilgumu un veidu.


* Sēnes jālasa grozos, lai tās nesakarstu, nesaspiestos, un tām piekļūtu gaiss. Sēnes, kuras tiek lasītas un uzglabātas plastmasas traukos un polietilēna maisiņos ātri bojājas.


* Nelasiet sēnes autoceļu, dzelzceļu, izgāztuvju un rūpnīcu tuvumā, kur ir paaugstināts gaisa piesārņojums.


* Pārnesot sēnes mājās, nekavējoties tās apstrādājiet, jo kavēšanās un sēņu ilgāka uzglabāšana, tās neapstrādājot, var izraisīt saindēšanos pat ar ēdamām sēnēm.


* Sēnes nedrīkst lietot kopā ar alkoholu, jo alkohols pastiprina toksisko vielu iedarbību. Alkohols vēl papildus rada smaguma sajūtu un var apgrūtināt palīdzības sniegšanu, ja tāda nepieciešama.


* Sēnes nedrīkst pārēsties, jo tā ir smaga un grūtāk sagremojama barība. Nav ieteicams tās ēst pirms gulētiešanas.

 

Kā rīkoties saindēšanās gadījumā

Pirmie saindēšanās simptomi var parādīties vienas līdz divu stundu laikā, bet dažkārt tie var parādīties arī vēlāk. Simptomi var būt dažādi, atkarībā no saindēšanās smaguma. Ļoti bieži pirmās pazīmes ir: vemšana, vājums, svīšana un sāpes vēderā.

 

Ja ir aizdomas, ka notikusi saindēšanās ar sēnēm, nekavējoties jāzvana 113, lai izsauktu neatliekamo medicīnisko palīdzību.

 

Gaidot mediķus, ieteicams izskalot kuņģi, izdzerot 4 - 5 glāzes vārīta ūdens ar sodu (1 tējkarote sodas uz 1 glāzi ūdens) un izraisīt vemšanu, kairinot rīkles galu. Šādu kuņģa skalošanu atkārto vairākas reizes. Vēlams lietot siltu ūdeni. Zarnu traktu attīra, izdarot klizmu - pieaugušiem izmantojot 1,2 l ūdens, bet bērnam - 1 glāzi. Var lietot aktivēto ogli. Lai kompensētu šķidruma zudumu, ieteicams dzert vēsu sālsūdeni. Nekādā gadījumā nedrīkst lietot alkoholu.

 

Ārstēšanās process ir ātrāks un sekmīgāks, ja ir zināms, ar kādu sēni saindēšanās notikusi. Tādēļ ieteicams saglabāt neapēstās sēnes, un arī tās sēnes, kuras izskalotas no kuņģa un zarnu trakta, lai būtu iespējams noteikt sēni, kas izraisījusi saindēšanos, un izvēlēties atbilstošu ārstēšanu.

Pievieno komentāru

Veselība