Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

No 1.aprīļa kompensējamajiem medikamentiem receptē izrakstīs zāļu aktīvo sastāvdaļu starptautisko nosaukumu

Veselības ministrija skaidro, ka aktuālās sociālās aptaujas parāda - gandrīz puse (45,8%) no respondentiem finansiālu apsvērumu dēl nevar atļauties lietot ārstu nozīmētu zāļu terapiju. (SIFFA pasūtītā un pētījumu kompānijas "Berg Research" veiktā aptauja 2019.gada septembrī). Šo pacientu veselības stāvoklis kļūst komplicētāks un ārstēšanas izmaksas pieaug gan pacientam, gan valstij.

Pamatojoties uz pētījumiem, ģenēriskās zāles darbojas tāpat kā oriģinālās zāles1. Arī sirds un asinsvadu slimību gadījumā secināts, ka nav pierādījumu tam, ka oriģinālās zāles darbojas labāk nekā ģenēriskās2. Līdz ar to nav pamatoti apgalvojumi, ka dārgākas zāles viena zāļu vispārīgā nosaukuma ietvarā ir labākas vai sliktākas par citām. Taču atsevišķos gadījumos cilvēkam var būt individuāla nepanesība pret kādu no zāļu palīgvielām. Parasti šādiem gadījumiem nevajadzētu pārsniegt 5 % robežu.

Līdz ar to ja ārsts secina, ka pacientam ir medicīniska nepieciešamība lietot konkrēta ražotāja zāles, tad viņš kompensācijas kārtības ietvarā var turpināt izrakstīt konkrēta ražotāja zāles. Taču ja medicīniska nepieciešamība pacientam lietot konkrēta ražotāja zāles nav, ārsts lieto zāļu vispārīgo nosaukumu un aptiekas pienākums šādā gadījumā ir izsniegt tādas zāles, kurām ir vismazākais līdzmaksājums (zemākās cenas). Bet, ja kompensējamo zāļu sarakstā ir divas vai vairākas zāles ar lētāko cenu, pacients izvēlas, kuras zāles saņemt. Aptieka nav tiesīga izsniegt dārgākas zāles, izņemot, ja konstatēta zāļu nepieejamība. Šādā veidā tiek veicināta konkurence starp zāļu ražotājiem, lai faktiski vienādu zāļu gadījumā arī to cenas būtu vienādi zemas.

Ja pacientam nav medicīniskas nepieciešamības lietot konkrēta ražotāja zāles, tad nav nepieciešamības lūgt, lai ārsts tās izraksta par pilnu samaksu (parastās receptes veidlapas). Savukārt, ja medicīniska nepieciešamība pastāv, ārsts aizvien ir tiesīgs pacientam izrakstīt arī konkrēta ražotāja zāles.

Ja ārsts izraksta pacientam zāles, lietojot zāļu vispārīgo nosaukumu, tad pacientam nav medicīniska nepieciešamība lietot vai pieprasīt dārgākas zāles.

Ja pacients vēlas saņemt konkrēta ražotāja zāles bez medicīniskas nepieciešamības, pacientam tas jādara zināmu ārstam un ārsts jau sākotnēji izrakstīs šīs zāles ārpus kompensācijas kārtības uz parastās receptes (par pilnu samaksu).  Tas nozīmē, ka pacients par šo jau vienojas ar ārstu un aptiekā šo jautājumu nerisina.


1 https://www.fda.gov/drugs/questions-answers/generic-drugs-questions-answers#1

2  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2713758/

Pievieno komentāru

Veselība