No urīna nesaturēšanas cieš daudzi

Rīgā, Nīcgales ielā 5, 112.kabinetā (Purvciems) atrodas Latvijā vienīgais inkontinences centrs, kurā divu gadu laikā pēc palīdzības vērsušies 2000 cilvēku, kuri cieš no urīna nesaturēšanas.

Centra konsultante Vaira Dreimane lēš, ka centram darba pietiks vismaz 150 nākamajiem gadiem. Šāds centrs būtībā būtu nepieciešams katrā lielākajā valsts pilsētā, bet tam vajadzīgs valsts atbalsts.
Centra apkopotie dati liecina, ka no urīna nesaturēšanas visbiežāk cieš iedzīvotāji vecuma grupā no 70 līdz 79 gadiem. Aptuveni piektā daļa centra pacientu bijuši vecāki par 80 gadiem.

 

V.Dreimane stāsta, ka katru dienu centrā pēc palīdzības vēršas četri pieci cilvēki. Tiem, kas nevar ierasties, atbildes uz jautājumiem tiek sniegtas pa tālruni.

 

Zvanot arī ģimenes ārsti, lai konsultētos neskaidros jautājumos, kas saistīti ar urīna nesaturēšanas problēmām. Nosūtījums uz inkotences centru nav nepieciešams. Uz bezmaksas konsultāciju var pierakstīties pa tālruni 67569696.

 

Iedala dažādi

Urīna nesaturēšu iedala pēc intensitātes - viegla, vidēja un smaga, kā arī pēc veidiem - slodzes, pāraktīva urīnpušļa vai jaukta tipa urīna nesaturēšana. Vieglu urīna nesaturēšanu izārstēt ir salīdzinoši vieglāk.

 

Ja problēma ir ielaista un sieviete vai vīrietis pēc palīdzības vēršas tikai tad, kad vairs nespēj bieži mainīt veļu, apmazgāties vairākas reizes dienā un parādījies nepatīkams aromāts, ko nav iespējams noslēpt, tad palīdzēt ir ievērojami grūtāk.

 

Vajadzīga kompensācija

Inkontinences problēma var būt saistīta arī ar menopauzi vai dažādām pēcdzemdību komplikācijām, kā arī urīnceļu un nieru saslimšanām. Tā var būt arī ļaundabīgu audzēju izraisīts blakusefekts vai sekas. Izraisītājs var būt arī cukura diabēts.

 

Kopš 2007.gada 1.jūlija kompensējamo inkontinences līdzekļu sarakstā ir iekļautas vairākas papildu diagnozes, ar kurām iespējams saņemt valsts kompensāciju 50 procentu apmērā autiņbiksīšu iegādei.

 

Centra novērojumi liecina, ka ir pacientu grupas, kam šāda kompensācija būtu vajadzīga, tomēr netiek piedāvāta. Tie ir pacienti, kuri cieš no dažādām ar mugurkaula deformāciju saistītām problēmām. Tie galvenokārt ir cilvēki ar ievērojamiem kustību traucējumiem vai arī guloši, kam regulāri ir nepieciešama aprūpe.

Pievieno komentāru

Veselība