Noteiks stingrākus smēķēšanas ierobežojumus sabiedriskajās vietās 1

Rīga, 7.sept., LETA. Saeima šodien konceptuāli atbalstīja likuma "Par tabakas izstrādājumu realizācijas, reklāmas un lietošanas ierobežošanu" grozījumus, kas paredz stingrākus smēķēšanas ierobežojumus sabiedriskajās vietās.

Grozījumi likumā nosaka stingrākus smēķēšanas ierobežojumus augstskolās, kā arī citās publiskās ēkās, būvēs un telpās, un teritorijās. Ir svītrota norma, kas paredz atļaut smēķēt tikai telpās, kas speciāli ierādītas smēķēšanai. Šādi ministrija vēlas pasargāt šajās iestādēs un institūcijās strādājošos no tabakas dūmu kaitīgās ietekmes.

 

Paredzēti smēķēšanas ierobežojumi parkos, skvēros, peldvietās un smēķēšanas aizliegumi bērnu atpūtas un rotaļu laukumos, tas ir, vietās, kur cilvēki atpūšas. Šādi aizliegumi pasargās bērnus, nepilngadīgos, grūtnieces un citas iedzīvotāju grupas no tabakas dūmu ietekmes, uzsvēra VM.

 

Ar likuma grozījumiem papildus brīdinošajiem uzrakstiem par smēķēšanas kaitīgo ietekmi kā obligāta noteikta krāsainu attēlu izvietošana uz cigarešu paciņām. Attēli informēs par smēķēšanas sekām. Uz Latvijā realizējamo tabakas izstrādājumu iepakojuma būs aizliegts attēlot fiziskas personas, Latvijas valsts vai latviešu folkloras simbolus, kā arī izmantot animācijas attēlus.

 

VM norādīja, ka, pieņemot šos likuma grozījumus, ražotājiem būs jāpārstrādā tabakas izstrādājumu marķējums atbilstoši noteiktajām prasībām. Veselības ministrijas rīcībā pagaidām nav informācijas par izmaksām, kas tabakas industrijai varētu rasties, uz cigarešu iepakojumiem izvietojot krāsainus attēlus.

 

Likumprojekts paredz līdz 2009.gada 1.janvārim izstrādāt Ministru kabineta noteikumus par kārtību, kādā uz tabakas izstrādājumu iepakojumiem izvietotie speciālie brīdinājuma uzraksti papildināmi ar atbilstošiem krāsainiem fotoattēliem vai citām ilustrācijām.

 

Grozījumi stāsies spēkā 2008.gada 1.septembrī. Cigaretes atļauts importēt un laist brīvā apgrozībā bez iepakojuma papildināšanas ar krāsainiem fotoattēliem vai citām ilustrācijām līdz 2010.gada 1.martam.

 

Sākotnēji likumprojekts paredzēja līdz 2008.gada 1.janvārim izstrādāt Ministru kabineta noteikumus par kārtību, kādā uz tabakas izstrādājumu iepakojumiem izvietotie speciālie brīdinājuma uzraksti papildināmi ar atbilstošiem krāsainiem fotoattēliem vai citām ilustrācijām.

 

Iepriekš bija plānots, ka cigaretes, kas saražotas līdz 2008.gada 31.augustam, tiks atļauts izplatīt bez iepakojuma papildināšanas ar krāsainiem fotoattēliem vai citām ilustrācijām līdz 2009.gada 30.septembrim. No 2009.gada 1.oktobra būtu atļauts izplatīt tikai tādas cigaretes, uz kuru iepakojuma vienībām izvietots kombinētais brīdinājums, paredz grozījumi.

 

Tomēr Tabakas izstrādājumu ražotāju nacionālā asociācija (TIRNA) vēstulē Ministru prezidentam Aigaram Kalvītim (TP) norādīja, ka šie termiņi "nav nedz reāli, nedz izpildāmi, jo tie prasa, lai ražotāji ražotu un importētu cigaretes uzreiz 12 mēnešu periodam".

 

Īpašas bažas tabakas izstrādājumu ražotājiem izraisa tas, ka krāsaino fotoattēlu drukāšanas noteikumi taps zināmi tikai deviņus mēnešus pirms ieviešanas gala termiņa. Jauna iepakojuma izstrāde un drukāšana aizņem no četriem līdz sešiem mēnešiem, bet produktu saražošanai un nogādāšanai tirgū nepieciešami vēl divi līdz trīs mēneši, norādīja asociācija.

 

TIRNA brīdināja, ka noteikumu maiņas dēļ ražotāji nevarēs pārdot cigaretes no savām noliktavām un cietīs ievērojamus zaudējumus. Asociācija rosina atļaut cigaretes bez iepakojuma papildināšanas ar krāsainiem attēliem importēt un laist brīvā apgrozībā 18 mēnešus pēc tam, kad valdība būs apstiprinājusi šo attēlu izvietošanas kārtību.

 

Latvijā tabakas lietošanas sekas ir cēlonis vismaz 4380 priekšlaicīgas nāves gadījumiem katru gadu jeb vismaz 12 cilvēki dienā mirst no slimībām, kas saistītas ar tabakas lietošanu. Aprēķināts, ka 2004.gada pirmajos sešos mēnešos smēķēšanas izraisītu slimību ārstēšanai iztērēti 12 miljoni latu.

 

2004.gada "Finbalt" pētījuma rezultāti liecina, ka ik dienu smēķē 47,3% vīriešu un 17,8% sieviešu.

 

Īpaši satraucoša ir lielā ikdienas smēķētāju proporcija jauniešu vidū. 2003.gadā veiktā epidemioloģiskā pētījuma dati liecina, ka 34,3% Latvijas skolēnu smēķē.

 

Tabakas dūmu ietekmei mājās pakļauti 53,9% vīriešu un 46,1% sieviešu. Darbavietās arī liela daļa pētījumā aptaujāto iedzīvotāju ir pakļauti tabakas dūmu ietekmei - 25,5% vīriešu un 9,9% sieviešu.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

piipmanis

nu fiksāk pieņemiet,citādi visi paspēs uz īriju aiztīties un vairs nebūs ko vainot visās mūsu valsts nelaimēs.
pīpmanis ir visaktuālākā nelaime uzreiz aiz binlādenu osama...

pirms 14 gadiem, 2007.09.18 00:01

Veselība