Novadā pilnībā izārstē tuberkulozi

Gulbenes novadā šogad jau ir divi jauni saslimšanas gadījumi ar tuberkulozi. Šie pacienti saņem prettubekulozes terapiju. Pērn novadā reģistrēti 11 pirmreizēji saslimšanas gadījumi un viens recidīva gadījums, kas ir vairāk nekā 2012. gadā. Novadā pagājušajā gadā no tuberkulozes mira viens cilvēks. Gulbenes novadā jau daudzus gadus nav bijuši saslimšanas gadījumu starp bērniem.

“Mūsu novadā ir izārstēšanās no tuberkulozes ir simtprocentīga. Taču gribu atgādināt, ka tuberkuloze ir infekciju slimība, kura visbiežāk skar plaušas. Ārstēšana ir bezmaksas un slimība ir izārstējama. Liela nozīme ir agri konstatēt slimību un laikus uzsākt ārstēšanu,” “Dzirkstelei” saka Gulbenes tuberkulozes un plaušu slimību kabineta pneimonoloģe Jūlija Landsmane.


Viņa aicina pieaugušos, kuri nejūtas labi (neskaidra paaugstināta temperatūra, svara zudums, klepus) vai ir bijis kontakts ar tuberkulozes slimnieku, vērsties pie sava ģimenes ārsta vai tuberkulozes un plaušu slimību kabinetā. “Pārbaude uz tuberkulozi ir bez maksas un nav nepieciešams ģimenes ārsta nosūtījums,” uzsver J.Landsmane.


Viņa stāsta, ka bērniem tuberkulozes profilaksei izmanto tuberkulīna ādas raudzi - “mantu” reakciju. Tuberkulozes riska grupas bērniem šo raudzi veic katru gadu. Bērnus no smagu formu tuberkulozi pasargā BCG vakcīna, kuru veic visiem veseliem jaundzimušajiem bērniem dzemdību nodaļā. 2013.gadā ar tuberkulozi Latvijā saslima 45 bērni.Kopš 2000. gada tuberkulozes epidemioloģiskā situācija Latvijā ir uzlabojusies. 2013. gadā Latvijā reģistrēti 776 tuberkulozes saslimšanas gadījumi, 98 recidīvi un 66 multirezistences tuberkulozes gadījumi.


Joprojām Latvijā aktuāla problēma ir multirezistentās tuberkulozes forma. Multirezistentās tuberkulozes pacientu ārstēšana ilgs apmēram divus gadus, nevis 6 mēnešus, kā citiem tuberkulozes pacientiem. Izārstēšanas īpatsvars Latvijā ir 78 procenti pirmreizējiem pacientiem, bet 56 procenti recidīvu vidū. Pie tam Latvijā strauji pieaug to pacientu skaits, kuriem paralēli tuberkulozei, konstatē arī HIV infekciju. Latvijā 2013.gadā starp tuberkulozes pacientiem 24 procenti bija HIV inficēti. Visaugstākā saslimstība ar tuberkulozi 2013. gadā Latvijā ir reģistrēta Ludzas, Aizkraukles, Dobeles un Jēkabpils novadā. Aizvadītajā gadā Latvijā no tuberkulozes miruši 82 cilvēki.

Pievieno komentāru

Veselība