Organisma atūdeņošanās - viens no izplatītākajiem karstā laika draudiem veselībai

Latviju sasniegusi ilgi gaidītā karstā vasara, kas sola tuvākās nedēļas laikā pieņemties tikai karstumā, pārsniedzot pat 27 - 30 grādu atzīmi. Līdz ar karsto laiku iedzīvotājiem jāatceras, ka viņu organisms daudz vairāk ir pakļauts dehidratācijai - šķidruma zudumam jeb atūdeņošanai, kā rezultātā pasliktinās pašsajūta, parādās galvas sāpes vai reibonis un slikta dūša. Jābrīdina, ka organisma atūdeņošanai var būt pat smagas sekas, kā, piemēram, samaņas zaudēšana, bet, zaudējot ūdeni 15% apmērā no ķermeņa masas, var pat iestāties nāve.

Jāuzņem ne tikai ūdens, bet arī minerālvielas Organisma pārkaršanu izraisa ievērojams šķidruma un elektrolītu zudums, cilvēkam ilgstoši atrodoties karstumā. Visefektīvākā preventatīvā metode šķidruma līdzsvara organismā nodrošināšanai ir pietiekami daudz ūdens lietošana karstā laikā.

 

Svīstot cilvēks zaudē ne tikai šķidrumu, bet arī minerālvielas, kuras ūdenī izšķīdušā veidā veido elektrolītu sistēmu, kas savukārt nodrošina impulsu plūsmu pa nerviem uz muskuļiem jeb vienkārši sakot -minerālvielas piedalās nervu impulsu vadīšanas procesos. Rezultātā samazinās fiziskās un koncentrēšanās spējas.

 

Lai organisms kopā ar šķidrumu papildus uzņemtu arī minerālvielas, ieteicams uzturā izvēlēties tieši dabīgu minerālūdeni, kuram atšķirībā no parastā dzeramā ūdens ir augstāka mineralizācijas pakāpe un tā sastāvā ir noteikts daudzums minerālvielu. Piemēram, dzerot mums zināmo minerālūdeni „Mangaļi", organisms uzņem svīšanas procesā zaudētās minerālvielas - kalciju, kāliju, nātriju, hlorīdus, magniju un fosforu, kas nav parastajā ūdenī, bet kas ir īpaši būtiski sirds darbībai.

 

Bērni un gados veci cilvēki ir daudz vairāk pakļauti šķidruma zudumam jeb pārkaršanai karstā laikā. Ūdeni ar paaugstinātu daudzumu minerālvielām un mikroelementiem iesaka uzturā lietot arī tiem, kas pakļauti intensīvākai svīšanai - fiziska darba veicējiem, arī mazdārziņa apsaimniekotājiem, un sportistiem. Eksperti cilvēkiem ar paaugstinātu fizisku slodzi iesaka dzert ūdeni pirms fiziskām aktivitātēm, to laikā un pēc tām, lai efektīgi pasargātu organismu no atūdeņošanās.

 

Jāatceras, ka nepietiekama šķidruma uzņemšanas gadījumā cilvēkam pasliktinās vispārējā sajūta, paaugstinās ķermeņa temperatūra, paātrinās pulss un elpošana. Par ūdens deficītu ķermenī signalizē slāpes. Tas ir pirmais brīdinājums par organisma atūdeņošanos un enerģijas zudumu, kā rezultātā būtiski mazinās darbaspējas.

 

Organisma atūdeņošanu veicina arī kofeīnu saturoši dzērieni kā kola un kafija, kā arī alkohols. Ja šos dzērienus lieto karstā laikā, speciālisti iesaka vienlaicīgi lietot arī ūdeni.

Pievieno komentāru

Veselība