Osteoporozē biedējošākais ir nespēja par sevi parūpēties

Atkarība no tuviniekiem (45%), nespēja rūpēties par sevi un citiem (37%) un darba nespēja (29%) ir tie faktori, kas visvairāk biedē cilvēkus, domājot par osteoporozes radīta lūzuma sekām. Tas tika noskaidrots pērn gada nogalē veiktajā aptaujā ar mērķi uzzināt iedzīvotāju informētību par osteoporozi, tās riska faktoriem, diagnostiku un terapiju.

Biedē sāpes un kaulu lūzumi
Osteoporoze ir hroniska slimība, kuras rezultātā samazinās kaulu minerālais blīvums - tie kļūst trausli un palielinās to lūzuma risks. Osteoporozes slimniekiem nereti parādās kupris, jūtamas sāpes kaulos un tie lūzt pat nenozīmīgu traumu rezultātā.

 

 

Kā tika noskaidrots aptaujā, tieši sāpes kaulos un bailes gūt lūzumu, pat tikai pakrītot, aptaujātos uztrauc visvairāk - abas blakus parādības kā nepatīkamākās atzīmēja 46% respondentu. Kupra veidošanās un auguma samazināšanās kā satraucošāko atzina 13% respondentu, 15% par biedējošāko uzskata gūžas kaula lūzumu, kas ir izplatīts nāves cēlonis gados vecu osteoporozes slimnieku vidū.

Informētība palīdz atklāt laikus
Osteoporoze attīstās ļoti nemanāmi un ilgu laiku, tāpēc mediķi to dēvē arī par klusējošo epidēmiju - ikdienā šai slimībai netiek pievērsta uzmanība, bet tā turpina progresēt un skar lielu iedzīvotāju skaitu.

 

Pasaules Veselības organizācija (PVO) atzinusi par vienu no nopietnākajām ar veselību saistītajām problēmām pasaulē. Jau šobrīd 30 - 50% sieviešu pēcmenopauzes vecumā un 50% abu dzimumu iedzīvotāji, kas vecāki par 75 gadiem, slimo ar osteoporozi.

 

Informētības trūkums ir nopietns kavēklis osteoporozes laicīgā diagnostikā. Aptaujā tika noskaidrots, ka par osteoporozi bija dzirdējušas 69% no aptaujātajām sievietēm. 37% no tām par osteoporozi ir lasījušas presē vai dzirdējušas no paziņām, 15% aptaujāto sieviešu pašām ir bijuši lūzumi, kas likuši aizdomāties par osteoporozes iespējamību. Savukārt 13% sieviešu pārbaudīties ieteicies ārsts.

 

Gandrīz trešdaļa (29%) aptaujāto sieviešu atzina, ka nav pievērsušas uzmanību informācijai, kas publiski izskanējusi par šo slimību. Minētie iemesli - jaunība (11% uzskata, ka nav sasniegušas vecumu, kad jāraizējas par osteoporozi), veselīgs dzīvesveids - 4%, 5% osteoporozi neuzskata par slimību, bet gan dabisku novecošanas procesu un tikpat daudz - 5% sieviešu ir gatavas par šo slimību domāt vien tad, kad lūzīs kauli. 10% no šīm sievietēm par osteoporozi nebija dzirdējušas vispār.

 

Gatavi mainīt paradumus
Lai nebūtu jācieš no osteoporozes radītajām komplikācijām, cilvēki ir gatavi mainīt savus ēšanas paradumus, palielinot kalcija un D vitamīnu saturošu produktu lietošanu uzturā (34%), vairāk nodarboties ar fiziskām aktivitātēm (35%), regulāri lietot kalcija preparātus (47%) un ilgstoši lietot osteoporozes ārstēšanai nepieciešamos medikamentus (51%).

 

Osteoporozes ārstēšana ir ilga un komplicēta, tā prasa lielu pacienta līdzestību un atbildīgu rīcību, jo tikai ilgstoši un regulāri lietojot zāles var sasniegt rezultātu. Osteoporozes medikamenti slikti uzsūcas, tāpēc zāles jālieto tukšā dūšā, obligāti uzdzerot glāzi ūdens, lai zāles nekairina barības vadu. Turklāt pēc zāļu ieņemšanas nedrīkst ieņemt horizontālu stāvokli, lai novērstu diskomfortu pakrūtē un 40 minūtes pēc zāļu ieņemšanas nedrīkst ēst un dzert, lai nekavētu medikamenta uzsūkšanos.

 

Ir virkne pacientu, kas nogurst no šāda zāļu lietošanas režīma un līdz ar to nav arī rezultāta - ārstu pieredze liecina, ka aptuveni 25% pacientu neievēro osteoporozes medikamentu lietošanas instrukcijas vai arī par tām nav pietiekami informēti.

 

Jaunākie sasniegumi medicīnā nodrošina iespēju medikamentus lietot retākā, tātad ērtākā lietošanas režīmā - reizi nedēļā, reizi mēnesī un pat tikai reizi trīs mēnešos.


Iespēja retāk lietot zāles arī ievērojami atvieglo pacientu ikdienu - 29% aptaujāto atzina, ka tablete reizi mēnesī būtu parocīgākais terapijas veids, 11% izvēlētos medikamentus lietot reizi nedēļā, 15% - katru dienu. Bet 39% aptaujāto priekšroku dot zāļu injekcijām reizi 3 mēnešos.

 

6% aptaujas dalībnieku atzina, ka osteoporoze viņus uztrauc, bet savos ikdienas paradumos neko mainīt viņi nav gatavi. Savukārt, 8% aptaujāto osteoporoze neuztrauc vispār.

 

Osteoporoze ir hroniska slimība, kuras rezultātā samazinās kaulu blīvums, tie kļūst trausli un palielinās to lūzuma risks. Katru gadu pasaulē osteoporoze izraisa 1,5 miljonus lūzumu. Aprēķināts, ka no osteoporozes radītiem lūzumiem cieš katra trešā sieviete un katrs astotais vīrietis, kas vecāks par 50 gadiem. Osteoporoze progresē nemanāmi - bieži pirmais tās simptoms ir lūzums plaukstas locītavā, muguras skriemeļos vai gūžā. Slimība padara kaulus trauslākus un viegli lūstošus, tāpēc lūzumi var rasties pat vienkāršu kustību laikā, piemēram, noliecoties, kaut ko paceļot vai arī krītot. Šie lūzumi rada sāpes un kustību traucējumus.

 

Aptauja ar mērķi uzzināt iedzīvotāju informētību par osteoporozi, tās diagnostiku, terapiju un profilaksi tika veikta 2008.gada decembrī vairākos veselības centros Rīgā. Tās ietvaros tika aptaujātas 310 sievietes. Vairāk informācijas www.osteoporoze.lv

Pievieno komentāru

Veselība