Osteoporozes dienā Vērmanes parkā piedalās vairāk nekā 600 cilvēku

20.oktobrī visā pasaulē atzīmēja Osteoporozes dienu. Latvijā par to gādāja Latvijas Osteoporozes pacientu un invalīdu asociācija, kas aicināja uzzināt, ko nozīmē būt osteoporozes saliektam. Osteoporozes dienas aktivitātēs piedalījās vairāk nekā 600 dalībnieku

Pasaules Osteoporozes diena ir ikgadēja akcija, tā notiek visā pasaulē ar mērķi runāt par šo kaulu slimību, kas visbiežāk apdraud sievietes pēc 50 gadu vecuma un vecāka gada gājuma kungus. Slimība ir tik izplatīta, ka 33% sieviešu pēc 50 gadu vecuma un 50% sieviešu pēc 70 gadu vecuma ir bijis vismaz viens ar osteoporozi saistīts lūzums.  

Latvijas Osteoporozes pacientu un invalīdu asociācija (LOPIA) Pasaules Osteoporozes dienā klātienē uzrunāja vairāk nekā 600 cilvēku. Akcijas laikā, kas notika Vērmanes dārzā, osteoporozes riska grupas cilvēkiem tika lūgts atbildēt uz jautājumiem par slimību, bet jaunāki dalībnieki varēja izpausties radoši, sacerot īsus pantiņus, kas pieejami www.osteo.lv. Ikvienam dalībniekam „paldies" tika teikts ar A/S „Smiltenes Piens" Piena spēku, kura sastāvā ir lizīns, kas ļoti būtisks, lai organismā uzsūktos tik nepieciešamais kalcijs.

 

Aptaujas rezultāti liecina, ka cilvēki zina, kas ir osteoporoze, proti, 90% aptaujāto pareizi atbildēja, ka osteoporoze ir trauslo kaulu slimība, hroniska skeleta slimība, kad samazinās kaulu masa. 75% no aptaujātajiem ir kādreiz pārbaudījuši kaulu blīvumu, 70% no tiem diemžēl tikusi diagnosticēta osteoporoze. 70% aptaujāto bija vecāki par 60 gadiem.

 

Osteoporozes dienas ietvaros bija iespēja arī piedalīties sarunās par un ap osteoporozi, kā arī veikt kaulu blīvuma mērījumus. 80% cilvēku, kas piedalījās šajās sarunās un bija vecuma grupā 50-75 gadi, tika konstatētas kaulu blīvuma novirzes. Diemžēl arī jaunāku cilvēku kaulu stāvoklis nav iepriecinošs, kas liecina, ka esošās zināšanas par osteoporozi tomēr netiek pielietotas, lai mazinātu slimības iestāšanās risku.

 

Būtiski atcerēties, ka osteoporoze ir slimība, kas piezogas klusām, par sevi signalizējot tikai ar lūzumu. Šī slimība attīstās lēnām, bet nepārtraukti, tāpēc regulāri jāveic kaulu blīvuma mērījumi, lai atklātu slimību. Ārstēšanas uzmanības centrā ir samazināt kaulu masas zudumus, novērst slimības izraisītus lūzumus. Ja lūzumi jau ir, tad terapijas mērķis ir cīnīties pret atkārtotiem lūzumiem, kā arī saglabāt pacienta dzīves kvalitāti. Par savu kaulu stāvokli var rūpēties, lietojot ar kalciju bagātu uzturu, kā arī nodarbojoties ar regulārām fiziskām aktivitātēm. Noteikti jāņem vērā, ka ir nepieciešamas vielas, lai kalcijs organismā uzsūktos, piemēram, D vitamīns, lizīns. Osteoporozes gadījumā slimība nepazudīs dažu mēnešu laikā, terapija var ilgt arī vairākus gadus, to nedrīkst patvaļīgi pārtraukt.

 

LOPIA mērķis ir apvienot osteoporozes pacientus, kā arī informēt par osteoporozi. Biedrības veiktās aktivitātes izglīto par slimību, tās simptomiem, slimības diagnostiku, ārstēšanu, profilaksi, kā arī par slimības izraisītajiem draudiem, kuru ietekmē mainās pacienta veselības stāvoklis un dzīves kvalitāte. Informācija par osteoporozi un LOPIA pieejama mājas lapā www.osteo.lv, izdevumā „Osteo Ziņas" un pa bezmaksas informatīvo tālruni 80000018.

Pievieno komentāru

Veselība