Paaugstināta temperatūra – vai tikai cūku gripa un hepatīts A?

„Ikdienas darbā es saskaros ar slimībām, kuras noris ar paaugstinātu ķermeņa temperatūru. Aptuveni tikai trešajai daļai šādu pacientu temperatūras iemesls ir infekcijas slimība, gan tradicionālās infekcijas kā gripa un dažādie vīrushepatīti, gan baktēriju izraisīti dažādu orgānu iekaisumi," saka Māris Liepiņš, sertificēts infektologs un hepatologs, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Klīniski epidemioloģiskās daļas vadītājs.

Pārējos gadījumos paaugstinātu ķermeņa temperatūru varot izraisīt cita veida slimības, piemēram: endokrīnas slimības, reimatiskas slimības, audzēji, alerģiskas reakcijas un daudzas citas.  

Ārsts vērš uzmanību uz pēdējā laika tendenci - pieaug pacientu skaits, kuru paaugstinātās ķermeņa temperatūras iemesls ir veģetatīvās nervu sistēmas disfunkcija.

 

„Tās viens no lieliem riska faktoriem ir ilgstoša psihoemocionāla pārslodze, kura diemžēl mūsu laikos tikai palielinās. Daļa šādu pacientu griežas pie infektologa ar pārliecību, ka viņiem ir kāda infekcija. Lielākā daļa no tiem ir jau apstaigājuši vairākus ārstus un nav guvuši pārliecību, ka viņu saslimšanas pamatā ir tieši šī problēma. Daži baidās, ka viņus uzskata par psihiski slimiem vai arī nespēj pieņemt šo diagnozi," skaidro M.Liepinš.

 

Šajos gadījumos ir nepieciešama ilgstoša un uzmanīga saruna ar pacientu un ļoti detalizēta izmeklēšana. Ārstam ar visiem iespējamajiem paņēmieniem nākas pierādīt, ka pacients neslimo ar nāvējošu infekciju vai kādu citu slimību.

 

Somatoformā veģetatīvā disfunkcija ir psihosomātiķu vai psihoterapeitu darbības lauks.

 

„Es savā infektologa praksē šādiem pacientam varu pierādīt, ka viņa paaugstinātā temperatūra nav nekas ļauns, un vienīgi lūgt šādus pacientus griezties pie attiecīga speciālista," piebilst M.Liepiņš.

Pievieno komentāru

Veselība