Pasaules Ginesa rekords Vispasaules Hepatīta Dienā 2012: Neredzi ļaunu, nedzirdi ļaunu, nerunā ļaunu!

Sestdien, 28. jūlijā, NVO „Hepatīta biedrība" sadarbībā ar Latvijas Infektoloģijas centru (LIC) par godu Vispasaules Hepatīta dienai Vērmanes dārzā organizē Pasaules Ginesa rekorda uzstādīšanu.

Rekords tiek uzstādīts visā pasaulē - diennakts garumā pēc iespējas vairāk pasaules valstīs tiek organizēta aktivitāte, kuras laikā cilvēki aicināti fotografēties, attēlojot trīs dažādas darbības: „Neredzi ļaunu, nedzirdi ļaunu, nerunā ļaunu!"  

„Mēs piedalīsimies pasaules rekorda uzstādīšanā, veidojot fotogrāfiju sēriju, kas balstīta uz Austrumu parunu par trīs viedajiem mērkaķēniem - Mizaru, kurš rokām aizsedzis acis neredz ļaunu; Kikazaru, kurš aizsedzis ausis, lai nedzirdētu ļaunu, un Iwazaru, kurš aizsedzis muti, lai nerunātu ļaunu. Šādi ikviens interesents aicināts parādīt savu vienotību un pievērst plašāku sabiedrības uzmanību C hepatīta problemātikai. Runājot par C hepatīta izplatību Latvijā, statistika ir graujoša - katrs 53. iedzīvotājs ir inficēts ar C hepatītu. Savukārt pasaules mērogā situācija ir vēl satraucošāka - katru 12 pasaules iedzīvotāju varētu būt skārusi šī grūti pamanāmā infekcija, kuru tādēļ dēvējam par Kluso slepkavu," stāsta Hepatīta biedrības vadītāja Olita Mengote.

 

Pasākums sāksies pulksten 12:00 Vērmanes dārzā, un tajā aicināts piedalīties ikviens interesents, kurš vēlas atbalstīt cilvēkus, kuri ir saslimuši ar C hepatītu un aktualizēt problēmu ne tikai Latvijas, bet arī pasaules mērogā.

 

Hepatīta biedrības vadītāja Olita Mengote piebilst, ka, atbalstot minēto Pasaules Hepatīta alianses aktivitāti, Biedrība vēlas pievērst plašāku sabiedrības un lēmuma pieņēmēju uzmanību tam, cik nopietna un bīstama ir hepatīta vīrusa izplatīšanās ne tikai Latvijā, bet visā pasaulē.

 

Līdztekus arī LIC galvenā ārste, Profesore Baiba Rozentāle vērš uzmanību plašajai slimības izplatībai, piebilstot, ka ja no B hepatīta var izvairīties vakcinējoties, tad pret C hepatītu vakcīna vēl nav atklāta.

„Inficēšanās ar C hepatītu notiek, saskaroties ar inficētām asinīm. Tā ir slimība, ar ko var inficēties pavisam vienkārši - paņemot cita manikīra šķērītes, cita skuvekli, cita zobu birstīti, lietas, uz kurām var būt inficēta cilvēka asins mikrodaļiņas, kas ar aci nav saskatāmas. Tā ir infekcija, kas izplatās tikai ar asinīm, vīruss cilvēkā var nonākt medicīniskas manipulācijas laikā, ja nav pareizi sterilizēti instrumenti. Ar to iespējams inficēties arī, piemēram, veicot manikīru skaistumkopšanas salonā, ja instrumenti nav pilnībā dezinficēti, jo, lai infekcija iekļūtu organismā, pietiek ar nelielu brūci, kuru, iespējams, cilvēks pat nejūt," skaidro Profesore.

 

B. Rozentāle vērš uzmanību uz to, ka C hepatīts 90% gadījumu attīstās lēnām, bet hronisks hepatīts jau 15-20 gadu laikā var pārtapt par aknu cirozi, kuras ārstēšanai nepieciešama aknu transplantācija. „Veicot regulāras veselības pārbaudes un atklājot to savlaicīgi, C hepatīts ir ārstējams. Tādēļ ir ļoti svarīgi veikt regulāras pārbaudes, lai atklātu vīrusa klātbūtni organismā un savlaicīgi uzsāktu ārstēšanās kursu un nepakļautu inficēšanās riskam savus līdzcilvēkus," norāda LIC vadītāja.

Pievieno komentāru

Veselība