Pasaules Osteoporozes dienā aicina izmantot konsultatīvo tālruni 1

Šodien, 20. oktobrī, tiek atzīmēta Pasaules Osteoporozes diena. Tās mērķis ik gadu ir atgādināt sabiedrībai par nopietno kaulu slimību, kā ietekmē kauli kļūst trauslāki un veidojas lūzumi, piemēram, plaukstas pamatnē, augšstilba kaula kakliņā vai mugurkaula skriemeļos.Lai cilvēkiem būtu pieejama informācija par slimību, diagnostikas iespējām un speciālistiem, jau vairākus gadus darbojas Latvijas Osteoporozes pacientu un invalīdu asociācijas (LOPIA) konsultatīvais tālrunis 26606464 un tieši oktobra mēnesī tiek saņemti visvairāk zvani no cilvēkiem, kuriem ir jautājumi par osteoporozi.

„Viņi man saka – ārsts ar mani nerunā, viņš man neko neizstāsta,” zvanītāju pieredzi stāsta Aina Bajaruna, LOPIA pārstāve, izbijusi medmāsa un osteoporozes paciente. Jau vairākus gadus tieši viņa atbild uz LOPIA konsultatīvo tālruni 26606464. Kā stāsta A. Bajaruna, vidēji dienā tiek saņemti vismaz 10 zvani. Visbiežāk cilvēki, zvanot uz konsultatīvo tālruni, interesējās, kur var veikt kaulu minerālā blīvuma pārbaudi jeb osteodesitometriju, tāpat tiek saņemti zvani par osteoporozes speciālistiem ar ieteikumu, kurp labāk doties un kā sagatavoties sarunai ar dakteri. Ļoti bieži zvanītāji pēc tam arī atzvana un pastāsta, kā viņiem gājies. Parunājam arī par uzturu, kā saglabāt veselus un stiprus kaulus,” komentē A. Bajaruna.

„Es cilvēkiem sniedzu konsultāciju, mīļi parunāju, novēlu jauku dienu. Cilvēkam vajag mīļumu, kontaktu, atbalstu. Citreiz es braucu autobusā, vai esmu veikalā un man kāds zvana. Es pasaku, lai atzvana pēc 15 minūtēm, jo nevaru tajā brīdi runāt un atzvana arī...” komentē A. Bajaruna.

Jautājumos par osteoporozi LOPIA aicina zvanīt – 26606464.

Par osteoporozi

Osteoporoze ir kaulu slimība, kas nemanāmi attīstās vairāku gadu laikā.Kauli pastiprināti zaudē minerālvielas - kalciju un fosforu, kļūst poraini un dobumaini, kaulā veidojas mikroskopiski lūzumi. Ievērojami samazinās kaulu minerālais blīvums, tādējādi tie kļūst trausli un viegli lūst pat pie nelielas slodzes vai traumas. Kaulu veselības stāvokli jeb minerālo blīvumu nosaka ar rentgena osteodensitometrijas metodi. Osteoporoze tiek diagnosticēta, ja kaulu minerālais blīvums ir vienāds vai lielāks par – 2,5 –tas ir standarta novirzes rādītājs no konkrētā cilvēka fizioloģiskās normas. Vairāk informācijas: www.osteo.lv.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

INGVARS RASA

ZIŅA MEDIJIEM
20. OKTOBRIS PASAULES OSTEOPOROZES DIENA
Neļaujiet osteoporozei Jūs salauzt!
Latvijas Osteoporozes un kaulu metabolo slimību asociācija un Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejs šī gada 20. oktobrī, Pasaules Osteoporozes dienā, no plkst. 14.30 līdz plkst. 18.00 rīko bezmaksas informatīvu pasākumu “Neļaujiet osteoporozei Jūs salauzt!”

Pasākuma programmā izglītojošas lekcijas un diskusijas ar nozares speciālistiem, kuru laikā apmeklētāji uzzinās osteoporozes ārstēšanas aktualitātes, kā arī varēs iepazīties ar fiziskajām aktivitātēm osteoporozes mazināšanā.

Pasākuma programmā:
plkst. 15.00 Pasākuma atklāšana: Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja direktore Edīte Bērziņa un Latvijas Osteoporozes un kaulu metabolo slimību asociācijas prezidents Ingvars Rasa
plkst. 15.10 Osteoporozes aktualitātes Latvijā – Latvijas Osteoporozes un kaulu metabolo slimību asociācijas (LOKMSA) prezidents, RAKUS, RSU Dr. Ingvars Rasa
plkst.15.30 Osteoporozes riska faktori un vitamīna D nozīme ārstēšanā – LOKMSA, RAKUS, RSU Dr. Maija Mukāne
plkst.16.00 Vingrojumi un fizisko aktivitāšu demonstrējumi rehabilitologu vadībā
plkst.16.30 Osteoporozes ārstēšanas jautājumi – LOKMSA, PSKUS, RSU Dr. Ināra Ādamsone
plkst.17.30 Vingrojumi un fizisko aktivitāšu demonstrējumi rehabilitologu vadībā
Ikviens ir laipni aicināts uzzināt vairāk par osteoporozi, tās riska faktoriem, profilaksi, diagnostiku un ārstēšanu. Pasākuma apmeklēšanai nav iepriekš jāpiesakās.
Daži fakti par osteoporozi. Ar osteoporozi slimo vairāk kā 200 miljoni pacientu pasaulē. Katrai trešajai sievietei un katram piektajam vīrietim pēc 50 gadu vecuma var notikt kaulu lūzums osteoporozes rezultātā. Katras 22 sekundes pasaulē notiek kaulu lūzums osteoporozes rezultātā. Savlaicīgi diagnosticējot un ārstējot osteoporozi, kaulu lūzumu risks samazinās!

Informācijai:
Ingvars Rasa - tālr. 29238563; dr.irasa@inbox.lv; www.kauluveseliba.lv; www.osteopozozesasociacija.lv
Lienīte Šarkūna - tālr. 25992243; info@mvm.lv; www.mvm.lv

pirms 3 gadiem, 2017.10.19 15:16

Veselība