Pasniedz sev prēmiju!

Ja pacienta iemaksu kopsumma kalendārā gada laikā ir sasniegusi 150 latus, turpmāk ārstniecības iestādē var ierasties ar Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūras izziņu un pacienta iemaksām vairs netērēt neko. Šādu bonusu var nopelnīt, ja sakrāti čeki.

Pacienta iemaksu kopsummā tiek ņemtas vērā visas iemaksas neatkarīgi no ārstniecības iestādes, kurā tās veiktas, vai kādi pakalpojumi saņemti, ieskaitot arī par diagnostiskajiem izmeklējumiem ambulatori vai dienas stacionārā. Ja tēriņos sasniegti 150 latu, turpmāk vairs nav jāmaksā pacienta iemaksa ne par vizīti pie ģimenes ārsta un speciālista, ne par analīzēm, sonogrāfiskajiem izmeklējumiem un citiem valsts garantētajiem medicīniskajiem pakalpojumiem. Limits neattiecas uz maksas pakalpojumiem un privāti praktizējošiem ārstiem.


Tiesības vairs nemaksāt garantē izziņa, ko izsniedz Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūra. Lai to saņemtu, jāvēršas teritoriālajā nodaļā ar iesniegumu un maksājuma dokumentiem: kases čekiem vai stingrās uzskaites kvītīm, uz kurām obligāti jābūt uzrādītam pacienta vārdam un uzvārdam, personas kodam, ārstniecības iestādei.

Derīgi ir tikai tie maksājuma dokumenti, kuros uzrādīts, ka veikta "pacienta iemaksa" par valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu. Nevar būt ne "laboratorija", ne "pakalpojumi" u.c. nekonkrēti apzīmējumi.


Ja čeki apliecina, ka 150 latu robežu esat sasniedzis jau agrāk, varat saņemt atpakaļ naudu par pārmaksāto, iedrošina Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūra Sabiedrisko attiecību departamenta direktore Ilze Arāja. Izvērtējot dokumentus, Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūra izsniegs vēl vienu izziņu, kas dos tiesības saņemt pārmaksāto naudu.


"Vienkāršāk, ja tas ir vienā slimnīcā," atzīst I.Arāja. Ja pārmaksa veidojas no pacientu maksājumiem vairākās ārstniecības iestādēs, būs lielāka staigāšana.

I.Arāja atgādina par vēl vieniem "griestiem" - pacienta iemaksa par vienu uzturēšanos slimnīcā nedrīkst pārsniegt 80 latus, neatkarīgi no slimnīcā pavadīto dienu skaita.


"Liekas, ka tas ir sīkums - piecdesmit santīmu ģimenes ārstam. Bet sakrājas! Citiem pie ārstiem ir jāiet regulāri, pie speciālista iemaksa ir divi lati. Ja vēl sanāk ārstēties slimnīcā vai pacienta iemaksa jāveic par kādu izmeklējumu, ir vērts krāt čekus," secina I.Arāja.


Ar katru gadu pieaugot cilvēku skaits, kuri izmanto šādu iespēju - nepārsniegt valsts noteiktos "griestus".

I.Arāja spriež, ka pacienti aizvien vairāk seko līdzi, lai viņiem izsniegtu čekus, ir informētāki par savām tiesībām un rūpīgāk izturas pret tēriņiem.


Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūra maksājuma dokumentus nepatur, tos var saņemt atpakaļ līdz ar izziņu. Tas nozīmē, ka ar tiem nākamajā gadā var vērsties arī Valsts ieņēmumu dienestā, aizpildīt gada ienākuma deklarāciju un saņemt pārmaksāto ienākumu nodokļa daļu par noteiktiem ārstnieciskajiem pakalpojumiem. Šajā gadījumā tiek ņemti vērā arī izdevumi par maksas pakalpojumiem, kā to paredz Ministru kabineta 2001.gada 31.jūlija noteikumi nr. 336 "Noteikumi par attaisnotajiem izdevumiem par izglītību un ārstnieciskajiem pakalpojumiem".


Kārtību, kādā tiek sniegta un apmaksāta veselības aprūpe, Latvijā reglamentē Ministru kabineta noteikumi nr. 1046 "Veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtība", kas izdoti 2006.gada 19.decembrī. Ar noteikumiem var iepazīties arī Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūras mājas lapā www.voava.gov.lv.

 

 Atceries!
Jautājumus, kas saistīti ar valsts garantēto veselības aprūpi, var noskaidrot, zvanot pa bezmaksas informatīvo tālruni 8001234 darbdienās no 9.00 līdz 17.00, piektdienās - līdz 16.00.

Pievieno komentāru

Veselība