Pieejams jauns palīgs cukura diabēta pacientiem un līdzcilvēkiem 1

Cukura diabēts ir hroniska vielmaiņas slimība, kuras saslimstības rādītāji gan pasaulē, gan Latvijā katru gadu turpina dramatiski pieaugt. Kā liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) dati, Latvijā uzskaitē esošo cukura diabēta pacientu skaits kopš 2011. gada pieaug aptuveni par trim tūkstošiem ik gadu. Vienlaikus arvien vairāk sarūk laiks, ko mediķi var veltīt katram cukura diabēta pacientam. Šādās situācijās cilvēkiem ar cukura diabētu var rasties sajūta, ka viņi ir vieni ar savu diagnozi. Tādēļ ir radīts palīgs – jauna informatīva mājaslapa cukura diabēta pacientiem www.diabetapacientiem.lv.

SPKC apkopotā informācija par 2016. gadu liecina, ka Latvijā cukura diabēta pacientu skaits sasniedzis jau teju 88,9 tūkstošus un no tiem 6069 pacienti uzskaitē uzņemti šogad. Lai arī lielākoties pacienti ir vecumā virs 50 gadiem, ar cukura diabētu slimo arī bērni un jaunieši vecumā līdz 19 gadiem - patlaban uzskaitē Latvijā ir vismaz 557 šādi pacienti un 96 no tiem uzskaitē uzņemti šogad.

Cukura diabēts ir ļoti nopietna slimība, kas var izraisīt smagus veselības traucējumus nākotnē. Ja šo slimību pareizi neārstē, tad augstais cukura līmenis asinīs pamazām izraisa redzes, nieru, smaganu, zobu bojājumus, nervu sistēmas, sirdsdarbības un asinsrites traucējumus. Cukura diabēta pacientiem palielinās arī insulta vai sirdslēkmju risks agrīnā vecumā.

„Cukura diabēta pacientam nevajadzētu samierināties ar bieži paaugstinātu cukura līmeni asinīs un izteiktām cukura līmeņa svārstībām. Mūsdienu izpratne un zināšanas par to, kā cukura līmeni ietekmē uzturs, fiziskā slodze un pretdiabēta zāles, nodrošina iespēju panākt labu cukura diabēta kontroli. Esiet zinātkāri – konsultējieties ar savu ārstu, cukura diabēta apmācības māsu, lasiet un mācieties, kā vislabāk sadzīvot ar cukura diabētu,” skaidro endokrinoloģe Una Gailiša.

Jaunais informācijas avots cukura diabēta pacientiem un viņu tuviniekiem – www.diabetapacientiem.lv – būs labs palīgs brīžos, kad nav iespējams tūlītējs ārsta apmeklējums. Mājaslapā vienkopus ir pieejama svarīgākā informācija par cukura līmeņa kontroli pirmā un otrā tipa cukura diabēta pacientiem, tādējādi atbalstot un iedrošinot pacientus, kā arī liekot saprast, ka viņi nav vieni ar savu slimību. Saturs būs noderīgs arī gadījumos, kad ārsts jau ir sniedzis būtiskāko informāciju par slimību, bet radies jautājums par kādu niansi, jo ne vienmēr ir iespēja visu dzirdēto paturēt prātā un daudzi jautājumi rodas laika gaitā.

„Pacientu ir daudz, un viņu atrašanās laiks stacionārā diemžēl ir ierobežots, tāpēc apmācības laikā cenšamies sniegt pēc iespējas vairāk informācijas. Taču ar to, protams, nepietiek, jo pacientam jautājumi bieži vien rodas tikai vēlāk, uzsākot patstāvīgu cukura diabēta vadību un kontroli savā ierastajā dzīves vidē,” stāsta stacionāra „Gaiļezers” Endokrinoloģijas nodaļas virsmāsa Līga Ārente.

Mājaslapā iespējams uzzināt, kādas ir cukura diabēta pazīmes un simptomi, kas var notikt, ja cukura diabētu neārstē, un kas ir cukura līmeņa svārstības asinīs. Plaša informācija ir veltīta tieši cukura līmeņa kontroles jautājumiem – kā pacients ikdienā var kontrolēt savu cukura diabētu, kā var konstatēt augstu cukura līmeni asinīs, kas jādara, ja cukura līmenis asinīs ir zems, kā jārīkojas cukura līmeņa svārstību gadījumā, utt.

Mājaslapā iespējams lejupielādēt un pirms tikšanās ar ārstu aizpildīt sarunas ceļvedi par cukura līmeņa svārstību kontroli. Ņemot vērā, ka vizītes laiks pie ārsta ir ļoti ierobežots un nereti satraukuma pilns, ceļvedis palīdzēs efektīvāk sagatavoties sarunai, lai būtiskākais netiktu aizmirsts. „Diskusijas ceļvedis konsultācijai ar ārstu vērtējams ļoti pozitīvi, jo bieži pacientiem pašiem nav īsti skaidrs, kādām lietām būtu jāseko līdzi un jāpievērš uzmanība. Konspektīvais saraksts uzskatāmi parāda, par ko vajadzētu padomāt, pirms doties pie endokrinologa,” stāsta cukura diabēta paciente ar 17 gadu stāžu.

www.diabetapacietiem.lv ir pieejama informācija cukura diabēta pacientu tuviniekiem, kas palīdzēs izprast cukura diabēta pacienta cukura līmeņa svārstību izpausmes. Pieejamā informācija ļaus labāk izprast, kā ar cukura diabētu sirgstošajiem palīdzēt un kā nepieciešamības gadījumā sniegt atbalstu.

Cukura diabēts ir slimība uz visu mūžu. Tomēr, izglītojoties, kontrolējot cukura līmeni asinīs un meklējot palīdzību, ir iespēja maksimāli saglabāt dzīves kvalitāti. Tādēļ visi cukura diabēta pacienti tiek aicināti iepazīties ar virtuālo cukura diabēta kontrolēšanas palīgu – www.diabetapacientiem.lv!

Pievieno komentāru

Komentāri 1

INGVARS RASA

​ZIŅA PLAŠSAZIŅAS LĪDZEKĻIEM

Pasaules Diabēta dienā 2017 Rīgā
ikviens bez maksas varēs pārbaudīt savu veselību!


Latvijas Diabēta asociācija 4. novembrī no plkst. 10:00 līdz plkst. 14:00 aicina uz Pasaules Diabēta dienu 2017 Rīgas Valsts 2. ģimnāzijā. Pasākumā ikviens bez maksas varēs pārbaudīt savu veselību, saņemt pieredzējušu speciālistu padomus un informācijas materiālus, tai skaitā - jauno Latvijas Diabēta asociācijas žurnāla "Diabēts un Veselība" numuru.

SKAT ATTACHM

Ingvars Rasa

Latvijas Diabēta asociācijas prezidents

mob tel. 29238563

e-pasts: dr.irasa@inbox.lv

www.diabetsunveseliba.lv

pirms 3 gadiem, 2017.11.16 11:28

Veselība