Pirmais AIDS pacients Gulbenē 6

Latvijā šogad atklāti 76 jauni AIDS pacienti un 255 HIV nēsātāji

Sešu gadu laikā Gulbenes novada teritorijā pirmo reizi kādam pacientam ir konstatēta saslimšana ar cilvēku imūndeficīta vīrusu AIDS stadijā. Tādi ir Slimību profilakses un kontroles centra dati. Statistika attiecināma uz laika posmu līdz 1.septembrim. 
Šogad Gulbenes novadā konstatēts arī viens jauns saslimšana gadījums HIV stadijā. Savukārt pagājušā gada laikā novadā trim pacientiem diagnosticēts HIV. Turpretim laikā no 2011. līdz 2013.gadam novadā katru gadu tika atklāts pa vienam jaunam HIV gadījumam.

HIV ir hroniska, lēni progresējoša infekcijas slimība, kuru izraisa cilvēka imūndeficīta vīruss, kas, nonākot organismā, lēnām sagrauj cilvēka imūno sistēmu. AIDS ir HIV infekcijas beigu stadija, kad cilvēka imūnā sistēma nav spējīga cīnīties ar audzējiem un infekcijām, kuras parastos apstākļos neizraisa slimības. HIV vīruss var bojāt arī nervu sistēmu un izraisīt smadzeņu darbības traucējumus. Šī HIV infekcijas stadija strauji progresē un parasti beidzas ar nāvi.

Tuvākais HIV profilakses punkts - Balvos
Latvijā ir vairāki HIV profilakses punkti, kur par brīvu, anonīmi un konfidenciāli var veikt HIV eksprestestu. Gulbenei tuvākais šāds punkts atrodas Balvos, Daugavpils ielā 73a (tālrunis  28674458). Profilakses punktā pieejamo pakalpojumu skaitā ir vīrushepatītu B, C un sifilisa eksprestests par brīvu, konsultācijas pirms un pēc testa; konsultācijas un informācijas sniegšana par HIV/AIDS, STI, vīrushepatītu B, C profilaksi un ārstēšanu; šļirču un adatu maiņa; konsultācijas par atkarību jautājumiem; informācijas sniegšana par ārstēšanās un rehabilitācijas iespējām; medicīniskās palīdzības organizēšana, psiholoģiskais atbalsts. Par brīvu var saņemt prezervatīvus.
Pašlaik nav zāļu HIV infekcijas izārstēšanai, nav arī vakcīnu efektīvai šīs infekcijas profilaksei, bet, laikus pielietojot speciālu ārstēšanas kursu, iespējams ievērojami pagarināt laika periodu, kad cilvēks jūtas praktiski vesels.

Šogad visbiežāk inficējas heteroseksuālā ceļā
Latvijā kopumā šogad astoņos mēnešos reģistrēti 76 jauni saslimšanas gadījumi AIDS stadijā un 255 HIV stadijā (no tiem vīrieši – 171, sievietes - 84). Slimību profilakses un kontroles centrs arī analizējis, kādā veidā šogad atklātie jaunie pacienti, visticamāk, varētu būt inficējušies ar cilvēku imūndeficīta vīrusu. Konstatēts, ka no visiem jaunajiem 255 HIV gadījumiem 100 pacienti varētu būt inficējušies heteroseksuālo dzimumattiecību ceļā (tātad kontaktā ar pretējā dzimuma partneri), 72 gadījumos vispār nav izdevies noskaidrot iespējamo inficēšanās ceļu, 62 pacienti varētu būt inficējušies intravenozo narkotiku injicēšanas laikā, kad vairākas personas lieto vienu šļirci, bet 19 pacienti visdrīzāk ir inficējušies homoseksuālo dzimumattiecību ceļā, kā arī divos gadījumos bērni varētu būt pārmantojuši infekciju no savām mātēm.

Bet pavisam valstī šogad zināmi 1614 pacienti, kuriem diagnosticēts AIDS, un 6469 pacienti pagaidām vēl tikai HIV stadijā.
Šogad valstī no jauna atklāto pacientu lokā 50 jau ir miruši AIDS stadijā, 20 – HIV stadijā. Bet pavisam šogad Latvijā miruši 798 AIDS slimnieki un 622 HIV stadijas pacienti.

HIV/AIDS gadījumi Latvijā tiek reģistrēti kopš 1987.gada. Visaugstākais gada laikā reģistrētais rādītājs – 807 HIV gadījumi – Latvijā bija 2001.gadā, un kopš tā laika jauno (attiecīgā gada laikā reģistrēto) gadījumu skaits ievērojami samazinājies. Statistikas dati atspoguļo tikai reģistrēto HIV/AIDS gadījumu skaitu. Patiesais HIV inficēto personu skaits Latvijā tiek lēsts 1,5 – 2 reizes lielāks.

Pievieno komentāru

Komentāri 6

Spriedējs tumsnējais

Gan jau kāds no domes ja jau tā vārdu slēpj

pirms 5 gadiem, 2015.10.30 20:10

Ass

Tev par nožēlu-šādus datus nekad publiski neizpauž,a varbūt tava vecene ir saķērusi šo kaiti,toč zini ka nav,nu,nu....Labāk aizbrauc uz Balviem,ja nu kas...

pirms 5 gadiem, 2015.10.31 10:48

Manas domas

Vai tādam virsrakstam vajadzētu būt?Visiem uzreiz gribas zināt kurš un kā.Nu kā ir,tā ir,ko vairs padarīsi,jādzīvo tālāk.Veselību visiem!

pirms 5 gadiem, 2015.11.04 21:41

:(

Ļoti nežēlīgi šādā formā par to runāt un,vēl jo vairāk,izprovocēt uz komentāriem.Tā vienkārši nedrīkst.Un normālā sabiedrībā tā nedarītu.
Lai tam cilvēkam šobrīd izdodas dabūt sirdij mieru.Šīs jezgas tik vēl trūka.

pirms 5 gadiem, 2015.11.06 20:31

Vārdu trūkst!

Pirmo reizi izlasot šo rakstu nodomāju,ka gan jau tak tūdaļ arī ņems ārā,bet nē,šodien ieeju un raksts priekšā un vēl tas saules komentārs.Tak domājusi,ko raksta.

pirms 5 gadiem, 2015.11.14 20:01

Veselība