Pirmo reizi ērču encefalīta endēmijas novadu sarakstā iekļuvis arī Gulbenes novads

Šogad par ērču encefalīta endēmijas rajoniem jeb īpaši augsta saslimstības riska rajoniem atzīti 27 Latvijas novadi, un septiņi no tiem atrodas Vidzemes reģionā, liecina Slimību profilakses un kontroles (SPKC) dati. Īpaši augsts saslimstības risks Vidzemes reģionā ir Pārgaujas, Kocēnu, Lubānas, Amatas, Sējas, Priekuļu, Mālpils un Gulbenes novadā. Šie dati liecina, ka ērču encefalīts ir nopietns drauds gan Vidzemes iedzīvotājiem, gan viesiem un tūristiem.

Vidzemes Pārgaujas novads iekļuvis arī starp Latvijas novadiem, kur pērn konstatēta lielākā saslimstība ar ērču encefalītu. Kopumā visvairāk saslimšanas gadījumu ar ērču encefalītu pērn konstatēti Alsungas novadā - 115,8  uz 100 000 iedzīvotājiem. Augsta saslimstība novērota arī Pāvilostas novadā (82,8 uz 100 000 iedzīvotājiem), Ventspils novadā (78,6 uz 100 000), Kuldīgas novadā (64,6 uz 100 000), Pārgaujas novadā (62,9 uz 100 000), Dundagas novadā (60,6 uz 100 000). 

2017. gadā pirmo reizi ērču encefalīta endēmijas novadu sarakstā iekļuvis arī Gulbenes novads, kur saslimstība ar ērču encefalītu sasniegusi 32 gadījumus uz 100 000 iedzīvotāju.

Diemžēl pret ērču encefalītu, kas var izraisīt smagus nervu sistēmas bojājumus un būt arī nāvējošs, zāļu nav. Visefektīvākā aizsardzība ir vakcinācija. Vakcināciju iespējams veikt visu gadu, arī vasaras un rudens mēnešos.

Ar ērču encefalīta vīrusu inficētas ērces pēdējos gados konstatētas mežos un krūmājos visā Latvijas teritorijā. Pēc SPKC datiem, aptuveni 30% ērču, kas piesūkušās iedzīvotājiem, ir inficētas ar ērču encefalīta vīrusu, tādēļ risks saslimt pēc ērces koduma ir ievērojams.

Saslimstību ietekmē ne tikai ērču aktivitāte (daudzums) un inficētība, bet arī iedzīvotāju samazināts vai palielināts kontakts ar ērču izplatības vietām, ko savukārt nosaka laika apstākļi, sēņu un ogu daudzums, rekreācijas vietu, parku un dārzu sakoptība, iedzīvotāju informētība par saslimstības profilakses pasākumiem (pareizu ģērbšanos u.c.), imunizācijas līmenis un citi faktori, norāda SPKC.

Ērču encefalīta endēmiskajos rajonos bērni var saņemt valsts apmaksātu vakcināciju pret ērču encefalītu. Valsts apmaksātā vakcinācija kopumā Latvijā paredzēta aptuveni 34,2 tūkstošiem bērnu no viena gada līdz 18 gadu vecumam, kuru dzīvesvieta deklarēta ērču encefalīta endēmiskajās teritorijās.Tāpat valsts apmaksāta vakcinācija 100% apmērā paredzēta arī bāreņiem un bez vecāku gādības palikušajiem bērniem visā Latvijas teritorijā neatkarīgi no dzīvesvietas.

Lai saņemtu valsts apmaksāto vakcināciju pret ērču encefalītu, bērna vecākiem jāsazinās ar savu ģimenes ārstu un abpusēji jāvienojas par izdevīgāko vakcinācijas veikšanas laiku. Jāņem vērā, ka bezmaksas vakcināciju veic ģimenes ārsti, kuru pamatprakse ir endēmiskajā teritorijā. Ja bērns reģistrēts endēmiskajā teritorijā, bet viņa ģimenes ārsta prakse neatrodas šajā teritorijā, vakcinācija jāveic pie cita ģimenes ārsta, - tāda, kura prakse atrodas kādā no endēmiskajā teritorijām.

2016. gadā Latvijā reģistrēti 230 saslimšanas gadījumi, kas ir par 61 gadījumu vairāk nekā 2015.gadā, kad saslima 169 cilvēki, liecina SPKC dati. Laikā no 2011. līdz 2015.gadam Latvijā vidēji gadā ar ērču encefalītu saslima 276 cilvēki.

Lai saņemtu personiska rakstura medicīniskus ieteikumus, lūdzu, konsultējieties ar veselības aprūpes speciālistu.

Informācija sagatavota GSK projekta Atpazīsti ērču encefalītu ietvaros.

Pievieno komentāru

Veselība