Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Plaušu vēža pacientiem Latvijā tagad pieejama Eiropas līmeņa ārstēšana

Iepriekšējos gados Latvijā tikai 14% pacientu, kam plaušu vēzis tika atklāts vēlīnā stadijā, nodzīvoja ilgāk par gadu. Taču 2020. gada martā valsts Kompensējamo zāļu saraksts ir papildināts ar nozīmīgiem medikamentiem plaušu vēža ārstēšanai, kas var pagarināt pacienta dzīvildzi par vairākiem gadiem, kā arī būtiski uzlabo dzīves kvalitāti.

Pēc Eiropas plaušu vēža organizācijas veiktā pētījuma* datiem 2019. gadā Latvijā bija laba situācija plaušu vēža diagnostikas jomā, salīdzinot ar citām Eiropas valstīm. Arī staru terapijas iespējas plaušu vēža pacientiem atbilda vidējam Eiropas Savienības līmenim. Taču metastātiska plaušu vēža gadījumā nepietiek vien ar labu diagnostiku un staru terapiju – ir nepieciešama arī medikamentozā terapija. Pēc pētījuma datiem Latvijā līdz šim bija viszemākā pieejamība valsts kompensētiem medikamentiem Eiropas valstu vidū, piekāpjoties arī Polijai un Rumānijai.

No šī gada marta situācija ir būtiski uzlabojusies, un ir paplašināts to pacientu loks, kam ir pieejama Eiropas vadlīnijām atbilstoša ārstēšana. Bez jau esošās EGFR mērķterapijas zāles tagad var arī saņemt divas pacientu grupas ar konkrētiem biomarķieriem: ALK mutācijai ir pieejama atbilstoša mērķterapija, bet pacientiem ar PD-L1 virs 50% – imūnterapija. Kopumā šobrīd ir iespējams mūsdienīgi ārstēt jau teju pusi metastātiska plaušu vēža pacientu.

“Es nespēju noticēt, ka tas beidzot ir piepildījies! Onkoloģijā paildzināt metastātiska pacienta dzīvi par mēnešiem ir sasniegums, taču šobrīd mums ir iespēja Latvijā saviem pacientiem ar ALK mutāciju dot tādas zāles, kas ļauj dzīvot pat gadiem ilgāk, iedzerot tabletes mājās. Tām ir būtiski mazāki blakusefekti, un pie ārsta ir jāatnāk pārbaudīties tikai reizi trijos mēnešos. Tas ir neatsverams ieguvums pacientiem un viņu ģimenēm,” izmaiņas Kompensējamo zāļu sarakstā komentē onkoloģe ķīmijterapeite Eva Vecvagare.

Plaušu vēzi ik gadu atklāj vairāk nekā tūkstotim Latvijas iedzīvotāju. Visbiežāk – gandrīz 40% gadījumu – to atklāj pēdējā stadijā, kad jau ir izveidojušās metastāzes. Pēc Slimību profilakses un kontroles centra datiem mazāk nekā 4% pacientu, kam vēzis atklāts IV stadijā, nodzīvo ilgāk nekā 5 gadus. Pētījumi pierāda, ka jaunais imūnterapijas medikaments, kas tagad ir kļuvis pieejams pacientiem, šo rādītāju paaugstina līdz 29,6%.

Pagājušā gada izskaņā Plaušu vēža pacientu un tuvinieku biedrība uzsāka parakstu vākšanas kampaņu, lai medikamenti nesīkšūnu plaušu vēža ārstēšanai, ko jau saņem pacienti Lietuvā un Igaunijā, būtu pieejami arī Latvijā. “Šo zāļu iekļaušana Valsts kompensējamo medikamentu sarakstā sniedz iespēju daudziem desmitiem plaušu vēža pacientu kvalitatīvi pagarināt mūžu pat par vairākiem gadiem. Vēlos pateikties portālam Manabalss.lv un ikvienam, kas nepalika vienaldzīgs, ar savu parakstu atbalstot mūsu iniciatīvu. Saku lielu paldies arī Andrim Skridem un Edgaram Labsvīram, kuri operatīvi pieņēma lēmumus, vēl nesagaidot, kamēr visi 10 000 paraksti būs savākti,” gandarījumu pauž Plaušu vēža pacientu un tuvinieku biedrības vadītājs Harijs Gals.

Laikā, kad Latvijā izsludināta krīzes situācija saistībā ar globālo vīrusa COVID-19 pandēmiju, dr. Eva Vecvagare aicina onkoloģijas pacientus un viņu tuviniekus būt īpaši piesardzīgiem un neapmeklēt publiskas vietas bez nepieciešamības, lai neriskētu inficēties ar vīrusu: “No COVID-19 sevišķi jāuzmanās hroniskiem slimniekiem, to skaitā onkoloģijas pacientiem. Šajā laikā piedomājiet par savu veselību vēl vairāk, stingri ievērojot pašizolēšanos. Nav jāatceļ vizītes pie onkologa, taču, lūdzu, saudzējiet arī ārstus, un pārceliet plānoto pierakstu tad, ja jums parādījušies COVID-19 raksturīgie simptomi, esat bijuši ārvalstīs vai pēdējo 14 dienu laikā esat bijis saskarsmē ar kādu, kas ir bijis ārpus Latvijas vai kam ir apstiprināta saslimšana. Mums ir tik ārstu, cik ir, un jau tā visiem ir darba pilnas rokas. Ja saslims veselības aprūpes personāls, diemžēl tas atsauksies arī uz mūsu iespēju nodrošināt hronisko slimību ārstēšanu.”

Pirms plānotās vizītes pie onkologa ieteicams sazināties ar konkrēto ārstniecības iestādi un noskaidrot, vai nav kādas aktuālas izmaiņas pacientu pieņemšanas kārtībā.

*https://www.lungcancereurope.eu/2020/02/04/lung-cancer-europe-2020-position-paper-disparities-and-challenges-in-access-to-lung-cancer-diagnosis-and-treatment-across-europe/?fbclid=IwAR2jcnFqpLc8FPDZ2Y3qhOV5Os_-PdwnTIZttkZ7T1ZZdcqaB__GfjPaKq0


Pievieno komentāru

Veselība