Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Pneimokoku vakcīna no COVID-19 nepasargās

Paplašinoties jaunā koronavīrusa izplatībai, izskan aicinājumi gados vecākiem cilvēkiem tagad vakcinēties ar pneimokoku vakcīnu. Infektologi norāda – pneimokoku vakcīna tāpat kā gripas vakcīna ir iesakāma un kādai daļai pacientu arī COVID-19 gadījumā varētu palīdzēt pārvarēt bakteriālas komplikācijas, ja tādas rodas. Taču izšķirošas nozīmes, cilvēkam saslimstot ar jauno koronavīrusu, tai nebūs.
Apsvērt iespēju “cilvēkiem ar hroniskām slimībām un gados veciem pacientiem” vakcinēties ar pneimokoku vakcīnu ieteicis bijušais Ārstu biedrības vadītājs Pēteris Apinis. “To plaušu karsoni, ar ko var nomirt, izraisa pneimokoki, kas jau atrodas mūsu elpceļos, bet var inficēt vīrusu skartās šūnas. Samazinot pneimokoka iespējas, samazinās iespējas vīrusa pneimonijai pārvērsties jauktā pneimonijā un sepsē. Lēmumam – veciem un hroniskiem pacientiem vakcinēties ar pneimokoku vakcīnu vai ne, jāpaliek jūsu ģimenes ārsta ziņā,” rakstīja P.Apinis.
Savukārt bijusī veselības ministre Ingrīda Circene aicinājusi daļu no valdības papildu piešķirtās naudas atvēlēt pneimokoku vakcīnu iegādei to cilvēku vakcinēšanai, kuri ir riska grupās, arī diabēta, hronisko plaušu slimību un onkoloģijas slimniekiem. “Šis iemesls, kāpēc slimie cilvēki mirst, jau nav pats vīruss, bet komplikācijas, kas pievienojas,” sacīja I.Circene. Vakcīna, pēc viņas teiktā, novērstu komplikācijas.
“Re:Check” jautāja valsts galvenajam infektologam Ugam Dumpim, vai pneimokoku vakcīna, ja ar to vakcinējas tagad, var kaut kādā palīdzēt COVID-19 gadījumā. Ar Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas preses pārstāves starpniecību U.Dumpis rakstiski atbildēja, ka šī vakcīna ir absolūti ieteicama imūnsupresētiem pacientiem jeb cilvēkiem ar nomāktu imūnsistēmu – viņiem risks saslimt ar pneimokoku izraisītu sepsi esot līdz pat 100 reizēm augstāks nekā populācijā.
“Ir zināms pierādījumu līmenis, ka tā varētu būt noderīga cilvēkiem, kas vecāki par 65 gadiem. Loģika to lietot pie COVID-19 varētu būt tāda, ka uz vīrusu infekciju fona pievienojas bakteriāla pneimokoku infekcija. Tāda iespēja pastāv, tomēr publikācijās pārsvarā raksta, ka pacientus nogalina tieši primāra vīrusa pneimonija, nevis bakteriālas komplikācijas. Turklāt – vakcīna pasargā tikai no 13 pneimokoku serotipiem. Mūsu pētījumi rāda, ka tikai pusei Latvijas pacientu ar pneimokoku sepsi to izraisa šie serotipi. Vakcīna ir dārga, un gados veci cilvēki to diez vai var atļauties,” skaidro U.Dumpis.
Infektologs norāda, ka vakcīna varētu būt ieteicama pacientiem, kuriem draud smaga COVID-19 slimības forma, un tas pats attiektos uz gripas vakcīnu. Bet teikt, ka tai varētu būt izšķiroša nozīme cīņā ar COVID-19, galīgi nevarētu, skaidro U.Dumpis. Viņš arī nepiekrīt, ka valstij būtu jāiepērk pneimokoku vakcīnas, jo pat veciem cilvēkiem netiek simtprocentīgi kompensēta gripas vakcīna.
Rīgas Austrumu slimnīcas infektoloģe un Rīgas Stradiņa universitātes profesore Angelika Krūmiņa iesaka vakcinēties ar pneimokoku vakcīnu arī tagad. Viņa “Re:Check” skaidro, ka praksē pārbaudīts – tā labi palīdz cilvēkiem, kas vecāki par 65 gadiem, un pasargā no smagām plaušu saslimšanām un smagiem bronhītiem. “Taču to, ka šī pote būtu izšķiroša cīņā pret smago COVID-19 – pateikt nevar,” saka A.Krūmiņa.
Arī Pasaules Veselības organizācija (PVO) aicina potēties pret elpceļu slimībām. Taču pieņēmumu, ka pneimokoku vakcīna un gripas vakcīna pasargā pret koronavīrusu, tā ierindo mītu sarakstā. PVO norāda – COVID-19 ir tik jauns un atšķirīgs, ka pret to nepieciešama cita, tieši šim vīrusam atbilstoša vakcīna. Tādas patlaban nav.

 

Pievieno komentāru

Veselība