Pret ērču encefalītu vakcinējušies 39% Latvijas iedzīvotāju

Latvijas iedzīvotāju aptauja, kas veikta 2008.gada nogalē, liecina, ka pret ērču encefalītu vakcinēti 39% iedzīvotāju, kas ir otrais augstākais rādītājs Eiropā. Visaktīvāk pret encefalītu vakcinējas Austrijā - 88%. Vakcinācijas līmenis Latvijā ir ievērojami augstāks nekā kaimiņvalstīs, kur ērču encefalīta izplatība ir līdzīga: Igaunijā vakcinējušies 18%, savukārt Lietuvā tikai 9% iedzīvotāju.

"Nords Porter Novelli" projektu vadītāja Ieva Lasmane stāsta, ka, salīdzinot datus dažādās vecuma grupās, pētījumā secināts, ka visaktīvāk pret ērču encefalītu tiek vakcinēti bērni un jaunieši: vecumā no 7 - 12 gadiem 59% un vecumā no 13 - 19 gadiem 57%. Viszemākie vakcinācijas rādītāji ir bērniem līdz 3 gadu vecumam - tikai 10%, pie kam, salīdzinot ar 2006.gadu, šis rādītājs ir samazinājies par 6%. Rezultāti norāda uz iespējamajiem vecāku aizspriedumiem pret mazu bērnu vakcināciju, ko apliecina arī tas, ka vecuma grupā no 4 - 6 gadiem vakcinācijas līmenis ir ievērojami augstāks - 46%. Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) direktore Baiba Rozentāle uzskata, ka daudziem vecākiem vēl joprojām ir neskaidra vakcinācijas lietderība un tās nozīme mazuļa veselības kontekstā.

„Valda arī aizspriedumi, ka vakcinācija pret vienu vai otru kaiti var dot nevēlamas blaknes vai kā citādi iespaidot bērna imūnsistēmu. Vakcīnas nepiesārņo organismu ar kaitīgām vielām un nemazina imunitāti pret citām slimībām, tās arī nenoārda imūnsistēmu. Īstenībā tā ir pašu vecāku izšķiršanās par labu vakcinācijai vai nē." Pirms pieņemt lēmumu par vai pret bērna vakcināciju, B.Rozentāle iesaka vecākiem meklēt skaidrojošu izklāstu par vakcīnām, vēršoties pie speciālistiem, kuri nodarbojas ar šo slimību ārstēšanu - bērnu infektologiem vai ģimenes ārstiem.

Vidzemnieki vakcinējas visaktīvāk

Pētījumā tika analizēti arī ērču encefalīta vakcinācijas dati pa reģioniem.

"Visvairāk iedzīvotāju pret ērču encefalītu ir potējušies Vidzemes reģionā - 52%, turpretī Latgalē uz pusi mazāk - 25%. Zemgalē pret encefalītu ir vakcinēti 39% iedzīvotāju, Kurzemē - 35% un Rīgā 40%. Vidzeme, salīdzinot ar 2006.gadu, visstraujāk pieaudzis vakcinēto iedzīvotāju skaits - par 8%, pārējos reģionos pieaugums bijis 1 - 3% robežās. Rīgā, salīdzinot ar 2006.gadu vakcinācijas līmenis ir samazinājies par 4%," informē I.Lasmane. 

Sabiedrības veselības aģentūras (SVA) apkopotie dati liecina, ka pagājušajā gadā Latvijā reģistrēti 184 ērču encefalīta saslimšanas gadījumi. Visvairāk saslimušo ir bijis Rīgā - 41 gadījums un Tukuma un Talsu rajonos - katrā 15 saslimušie. 

Uz jautājumu „Vai esiet dzirdējis par ērču encefalītu?" visi aptaujātie gan tiek, kas ir potējušies pret encefalītu, gan tie, kas nav, atbildējuši apstiprinoši. 52% aptaujāto atzinuši, ka viņiem ir kādreiz piesūkusies ērce, pie kam 36% vairāk nekā vienu reizi.

Kopš 2006. gada ir ievērojami mainījušās iedzīvotāju domas par risku inficēties ar ērču encefalītu. Lūgti novērtēt iespējamību, ka kādreiz viņiem varētu piesūkties ar encefalītu inficēta ērce, 35% respondentu atbildējuši, ka šāda iespēja ir ļoti ticama, 49% to novērtējuši kā vidēju, savukārt 17% kā ļoti maz ticamu. Salīdzinājumam 2006.gadā tikai 12% aptaujāto uzskatīja šādu iespēju par ļoti reālu, savukārt 38% uzskatīja, ka šāda iespēja ir ļoti maz ticama.

„Uzskatu, ka vakcinācijas dati samērā daiļrunīgi liecina, ka cilvēki arvien vairāk uzmanības veltī savu un savu ģimenes locekļu veselības saudzēšanai. Sarunās ar cilvēkiem, kuri ieradušies potēties pret ērču encefalītu atklājies, ka par labu vakcinācijai viņi nereti izšķīrušies pēc tam, kad kāds no viņu ģimenes, draugu vai paziņu loka saslimis ar šo infekciju," stāsta B.Rozentāle.

Ja salīdzina datus pa reģioniem, tad tieši Rīgas iedzīvotāji ir tie, kuri iespēju tikt inficētas ērces sakostam uzskata par vismazāko - 20% domā, ka šāda iespējamība ir maz ticama, 31% to uzskata par ļoti lielu. Līdzīgi dati ir arī Latgales reģionā. Savukārt 44% Vidzemes un Zemgales iedzīvotāju uzskata, ka iespēja, ka tiem var piesūkties ar encefalītu inficēta ērce ir ļoti ticama.

Ērču aktivitātes sezona ik gadu sākas, kad vidējā gaisa temperatūra pārsniedz + 5 grādus. Šogad LIC jau informējis par trim gadījumiem, kad cilvēkiem piesūkušās ērces, kas liecina, ka ērču aktivitātes sezona jau ir sākusies

Pievieno komentāru

Veselība