Profesore: Daudzus Covid-19 pārslimojušos cilvēkus vajā neiroloģiskas problēmas

Cilvēkiem, kuri pārslimojuši Covid-19, vēlāk bieži tiek novērotas dažādas veselības problēmas, tai skaitā daudziem ir neiroloģiskas kaites, kas var izpausties kā galvas reiboņi un atmiņas traucējumi, šorīt intervijā TV3 raidījumam "900 sekundes" pastāstīja Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas galvenā speciāliste infektoloģijā, profesore Ludmila Vīksna. Saskaņā ar viņas teikto, daudziem pacientiem pēc viena vai dažiem mēnešiem veselības problēmas pāriet, bet pietiekami daudziem nopietnās sekas var turpināties ilgstoši.

Cilvēkiem, kuri pārslimojuši Covid-19, tiekot novēroti arī dažādu orgānu, tai skaitā nieru un aknu, bojājumi.

Vīksna atzina, ka līdzīgas sekas var būt arī pēc gripas un citu slimību pārslimošanas, tomēr Covid-19 pacientiem tās esot novērojamas biežāk.

"Diezgan droši jau es to varu apgalvot, ka cilvēkiem, kuri ir pārslimojuši Covid-19, ir daudz dažādu seku, parādību, kuras noteikti ar laiku gulsies uz veselības aprūpi," rezumēja speciāliste.

Covid-19 lielo izplatību ir stimulējusi pati sabiedrība ar savu rīcību, līdz ar to arī atbildība par pašreizējo situāciju ir jāuzņemas sabiedrībai. 

Viņa skaidroja, ka vīruss kopš gada sākuma "praktiski nav mainījies", kā arī nav mainījušies tā izplatības ceļi. "Līdz ar to viss, kas notiek, notiek tāpēc, ka mēs neievērojam tos noteikumus un likumus, kurus mēs postulējam. Faktiski šī izplatība ir mūsu pašu - visu cilvēku kopā - stimulēta," vērtēja speciāliste.

Viņa atzina, ka infektologus visvairāk uztrauc smagi slimo Covid-19 pacientu skaita pieaugums, jo tieši šai pacientu daļai inficēšanās var beigties letāli.

Runājot par gaidāmo vakcināciju pret Covid-19, Vīksna atzina, ka tai būs jāsagatavojas ļoti nopietni, galvenokārt tāpēc, ka vakcīnas jāuzglabā un jātransportē ļoti zemā temperatūrā, pretējā gadījumā tās var zaudēt savu efektivitāti.

Lūgta komentēt prasību 1.-4.klašu skolēniem no nākamā gada mācību stundās lietot sejas maskas, Vīksne atzina, atbildēja, ka stingri noteikta viedokļa šajā jautājumā viņai nav. No vienas puses speciāliste pauda bažas par to, ka bērni šajā vecumā ar maskām varētu apieties neadekvāti, bet no otras puses viņa norādīja, ka masku valkāšana varētu jaunos cilvēkus radināt pie kārtības. "Ja tā maska ir pieaugušo klātbūtnē, varbūt tas būtu arī labi," viņa minēja.

Kā ziņots, valdība otrdien lēma, ka Latvijā 1.-4.klašu skolēniem, tāpat kā skolotājiem, mācību stundās un ārpus tām no 2021.gada 4.janvāra būs jālieto sejas maskas. Maskas bērni varēs nelietot īpašos gadījumos, ja tas saistīts ar veselības stāvokli.

Izglītības un zinātnes ministrija norādījusi, ka sejas masku nēsāšana gan pedagogiem, gan skolēniem ir efektīvs risinājums Covid-19 infekcijas samazināšanai.

Tikmēr iniciatīvu portālā "Manabalss.lv" trešdien aptuveni septiņu stundu laikā tika savākti nepieciešamie 10 000 parakstu par aicinājumu atcelt prasību sākumskolēniem skolās lietot sejas maskas.

Pievieno komentāru

Veselība