Reģistrēti vēl pieci jaunās gripas slimnieki

Rīga, 4.nov., LETA. Vakar vakarā Latvijas Infektoloģijas centrā (LIC) laboratoriski apstiprināti pieci saslimšanas gadījumi ar jauno gripas AH1N1 vīrusu, aģentūru LETA informēja LIC.

Kā ziņots, jau pirmdien tika apstiprināti trīs saslimšanas gadījumi ar šo vīrusu, kas nozīmē, ka pēdējās dienās saslimušo skaits pieaug.  

Kopš pirmā gadījuma, kas Latvijā tika reģistrēts jūnijā, saslimušo skaits pieaudzis līdz 45 cilvēkiem.

LIC direktora pienākumu izpildītājs Jāzeps Keišs stāsta, ka šonedēļ galvenokārt reģistrētie saslimušie ir bijuši Ukrainā. Tie ir pieaugušie, un gripa viņiem norit vieglā formā.

 

Kā aģentūra LETA noskaidroja Veselības ministrijā (VM), par vakcīnu iegādi sākta sarunu procedūra ar valstīm, kuras bija iegādājušās vairāk vakcīnu, domājot, ka aizsardzībai pret vīrusu vienam pieaugušajam nepieciešamas divas potes. Patlaban ir skaidrs, ka revakcinācija nav nepieciešama.

 

Kā skaidroja VM pārstāve Egita Pole, vairākas valstis uzreiz nepasūtīja vakcīnas, bet patlaban piedalīties kopējā iepirkumu procedūrā nav vērts, ņemot vērā, ka visas pasūtītās vakcīnas nonākušas pie to iepircējiem, bet jaunas Latvija varētu saņemt tikai nākamgad.

 

Tai pat laikā šobrīd vēl nav skaidrības par to, vai un kad vakcīnas pie mums būs, jo šobrīd Eiropas Komisijā tiek izstrādāta procedūra par vakcīnu iegādes noteikumiem no citām valstīm.

 

Par šo jautājumu arī plānotas diskusijas Imunizācijas valsts padomē. Tāpat valdībai būs jālemj par to, vai piešķirt naudu šādam iepirkumam. VM nezina, cik naudas tam varētu būt nepieciešams, jo vēl nav nolemts, kādām iedzīvotāju grupām tā tiks piedāvāta.

 

VM arī uzskata, ka iedzīvotāju vakcinācijas aktivitāte varētu nebūt augsta, jo parasti tikai 3%-4% vakcinējas pret sezonālo gripu.

 

Jau ziņots, ka Latvijā vakcīna pret jauno gripu nav pieejama, bet LIC speciālisti iesaka vakcinēties pret sezonālo gripu, kā arī ievērot visus gripas nespecifiskās profilakses paņēmienus, tas ir, izvairīties no publisku pasākumu apmeklēšanas, ja vien iespējams, neizmantot sabiedrisko transportu, bieži vēdināt telpas, ievērot personīgo higiēnu.

 

Ja mājās ir gripas slimnieks, vēlams viņu izolēt atsevišķā telpā, bet, ja tas nav iespējams, pacienta gultu norobežot ar vismaz 1,5 metrus augstu aizslietni, izdalīt atsevišķus traukus un lietot tikai savus higiēnas piederumus. Slimniekam deguna šņaukšanai jāizmanto vienreiz lietojamie mutautiņi, ko pēc lietošanas jāiznīcina.

 

Latvijas Ģimenes ārstu asociācija tāpat aicina cilvēkus, kuriem ir augsta temperatūra, nedoties uz darbu, mācībām vai sabiedriskiem pasākumiem. Saslimšanas laikā divās līdz trīs dienās kļūst skaidrs, vai tā ir vienkārša saaukstēšanās vai jaunā gripa.

 

Ģimenes ārsti iesaka darba devējiem būt uzmanīgiem un nelikt nākt uz darbu slimiem darbiniekiem pat tad, ja viņiem nav slimības lapas. Daudzās valstīs, piemēram, ASV un Lielbritānijā, lai novērstu gripas izplatīšanos pacientiem, kuriem ir gripas simptomi, tiek lūgts palikt mājās un sazināties ar ārstiem pa telefonu.

 

Līdz šim lielākā daļa saslimšanas gadījumu ar jauno gripu ir bijuši vieglā formā, tāpēc svarīgākais ir pareizi rīkoties saslimšanas gadījumā, ne vienmēr nepieciešams nekavējoties doties uz pārbaudēm. Labāk pirmās dienas palikt mājās, lietot daudz ūdens un tējas, kā arī medikamentus, kas samazina temperatūru, piemēram, ibuprofēnu un paracetamolu. Nevajadzētu lietot aspirīnu. Svarīgi ir vēdināt telpas un bieži mazgāt rokas.

 

Pacientiem, kuriem ir iesnas un klepus, vēlams lietot sejas masku, to ieteicams izmantot arī piederīgajiem un ārstniecības iestāžu darbiniekiem.

 

Līdz šim vairāk ar jauno gripu slimojuši bērni un jauni cilvēki, vecāka gada gājuma cilvēkus šī infekcija skar retāk. Visbiežākās komplikācijas ir pneimonija.

 

Jaunās gripas simptomi ir augstāka temperatūra par 38 grādiem, kā arī divi vai vairāki tādi simptomi, kā netipisks nogurums, galvassāpes, iesnas, kakla sāpes, elpas trūkums un klepus, apetītes zudums, muskuļu sāpes, caureja vai vemšana.

Pievieno komentāru

Veselība