Resnās zarnas skrīnings ir bez maksas

Katram Latvijas iedzīvotājam pēc 50 gadu vecuma reizi gadā pienākas veikt valsts apmaksātu testu slēpta asins piejaukuma noteikšanai fēcēs.

Gulbenes rajona onkologs Vladimirs Sorokins norāda, ka šo izmeklējumu jāveic pie ģimenes ārstiem reizi gadā. Ģimenes ārsts izsniedz pacientam komplektu analīžu veikšanai un izskaidro, kas jādara.


Skrīnings ir agrīna vēža vai pirmsvēža stāvokļu meklēšana iedzīvotāju grupā, kuriem nav nekādu slimības simptomu. Tā mērķis ir atklāt citādi neredzamu nelielu asins piejaukumu izkārnījumos, kas varētu liecināt par iespējamu audzēju. Tiesa, ne katrs pozitīvais testa rezultāts liecinās par audzēju, taču katru reizi, kad konstatēts asins piejaukums fēcēs, nepieciešams veikt papildus zarnu izmeklēšanu - kolonoskopiju.
Valsts apmaksā gan skrīninga izmeklējumus, gan arī apstiprinošos izmeklējumus, kas tiek nozīmēti diagnozes apstiprināšanai vai izslēgšanai.


Katru gadu Latvijā ar resnās un taisnās zarnas vēzi saslimst vairāk par 1000 cilvēkiem un vairāk par 700 slimnieku šīs slimības dēļ nomirst.

Pievieno komentāru

Veselība