Sācies vīrusu laiks

Pagājušās nedēļas laikā Latvijā vidēji par 40 procentiem pieaugusi saslimšana ar akūtām elpceļu infekcijas slimībām. Par to informē Latvijas Infektoloģijas centra epidemiologi.

Slimošana apgriezienus tikai uzņem
Pēc pašreizējiem datiem, kurus infektoloģijas centram sniedz ģimenes ārsti, Gulbenē saslimstība ar elpceļu vīrusiem tikai palielinās. Infektologi prognozē, ka saslimšana ar elpceļu vīrusiem vēl tikai uzņem apgriezienus.

 

Epidemiologu vērojumi liecina, ka šobrīd visvairāk izplatītas ir elpceļu slimības, kuras izraisa adenovīruss, kas izpaužas ar iesnām, klepu un rīkles iekaisumu jeb sāpēm kaklā, un paragripas vīrusu infekcijas, kam raksturīgs balsenes iekaisums, sāpes kaklā, dziļš klepus un ilgstoši paaugstināta temperatūra līdz +37,5 grādiem. Visbiežāk šīs slimības skar bērnus un pusaudžus no 5 līdz 14 gadu vecumam.


Tirzas pagasta ģimenes ārste Dace Mūrniece saka, ka tas nav nekāds jaunums, ka sākoties rudenim palielinās ar vīrusiem slimojošo pacientu skaits. Tādās pašās domās ir ar ģimenes daktere Ieva Grīnšteine. "Var jau atkal atgādināt, ka slimajiem būtu jāpaliek mājās, bet es arī apzinos, ka ar iesnām neviens jau mājās diemžēl nedzīvo, bet vajadzētu. Tie, kam imunitāte ir laba, iesnas viegli pārslimo, bet pārējie slimo nopietnāk. Gudrāk būtu gan savai, gan citu veselībai ar iesnām vismaz, kamēr tās ir tekošas, divas trīs dienas dzīvot mājās. Sevišķi tas attiecas uz skolēniem, bērnudārzniekiem un tiem, kas strādā kolektīvos. Ja saaukstējies cilvēks iet uz darbu, tad pēc laika var tikt gan pie bronhīta, gan plaušu karsoņa," saka D.Mūrniece un piebilst, ka pie ārsta ar vieglām elpceļu infekcijām parasti nenāk, jo cilvēki paši mēģina ārstēties mājās, bet tad, kad jau ir komplikācijas, vēršas pie ārsta.


Gripas vēl nav
I.Grīnšteine stāsta, ka slimo bērni, skolēni un arī pieaugušie. Sūdzas par iesnām, sāpošiem kakliem un arī temperatūru.

 

"Bērniem rudens, ziemas sezonā ar vīrusiem ir jāslimo, jo tā ir skola viņu imūnsistēmai visam mūžam. Dažādi autori savos rakstos ir teikuši, ka bērnam ar vīrusinfekcijām ir jāslimo no četrām, piecām līdz pat desmit reizēm gadā, un ja mēs izņemam vasaru, kad tā neslimo, tad ziemā sanāk slimot diezgan bieži," saka I.Grīnšteine.


D.Mūrniece atgādina, ka rudenī ir jāpievērš uzmanība pienācīgam apģērbam, uzturam, jālieto vitamīni, svarīgas ir fiziskas aktivitātes, daudz laika jāpavada svaigā gaisā, jārūdās, bet peldēties tiem, kas nav norūdījušies, gan vairs nevajadzētu.


Speciālisti informē, ka Eiropas valstīs gripa nav izplatījusies un Latvijā šobrīd nav reģistrēts neviens laboratoriski apstiprinātais gripas gadījums. Viņi lēš, ka pirmie gripas gadījumi varētu parādīties oktobrī, novembrī, tomēr plašāka gripas izplatība parasti tiek novērota no janvāra līdz martam.

Pievieno komentāru

Veselība