Siltais pavasaris strauji palielinājis ērču aktivitāti

Aizvadītajās siltajās brīvdienās Latvijas Infektoloģijas centrā pēc palīdzības saistībā ar piesūkušās ērces noņemšanu vērsušies trīs pacienti, bet laboratoriskai pārbaudei nosūtītas četras ērces. Arī sociālajos tīklos iedzīvotāji ziņo par ērču augsto aktivitāti. Pēc pastaigas pa Rīgai tuvējo Kadagas mežu kāda sieviete FaceBook ziņo par vairāk kā desmit uz apģērba atrastām ērcēm.

Ērču monitoringa vietās Rīgas un Latgales reģionā to aktivitāte, salīdzinot ar iepriekšējā gada pavasarī novēroto, pieaugusi aptuveni divas reizes, atsevišķās vietās sasniedzot aptuveni 53 ērces uz vienu kilometru, informē Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC).
Jāatgādina, ka Latvijā šogad ir noteiktas 26 tā sauktās ērču encefalīta endēmiskās teritorijas, kur saslimstības līmenis ar šo ērču pārnēsāto slimību pērn bijis visaugstākais. Tie ir Alsungas, Pāvilostas, Ventspils, Kuldīgas, Pārgaujas, Engures, Dundagas, Kocēnu, Lubānas, Vaiņodes, Rucavas, Skrundas, Kandavas, Amatas, Baldones, Talsu, Vārkavas, Mērsraga, Aizputes, Sējas, Rugāju, Priekuļu, Durbes, Mālpils, Grobiņas un Rojas novadi, informē SPKC.

Saslimstība ievērojami augstāka nekā citur Eiropā
Kaut gan pēdējo gadu laikā saslimstība ar ērču encefalītu Latvijā ir nedaudz samazinājusies, tā joprojām ir ievērojami augstāka nekā citās Eiropas valstīs, tai skaitā arī Igaunijā un Lietuvā. Epidemiologi atzīst - prognozēt to, cik cilvēku saslims šogad un turpmāk, nav iespējams. Saslimstība var būt gan zema, gan negaidīti pieaugt, līdzīgi kā 1994.gadā, kad Latvijā tika reģistrēta visaugstākā inficētība pēdējo 20 gadu laikā jeb 1366 gadījumi. Kopš krasā saslimstības kāpuma 1994.gadā ērču encefalīta gadījumu skaits Latvijā ir bijis ļoti mainīgs, no apmēram 140 līdz 1000 slimniekiem gadā, liecina SPKC dati. Ikgadējās krasās ērču encefalīta saslimšanas gadījumu svārstības ietekmē dažādu faktoru kopums - klimata izmaiņas, iedzīvotāju informētība par pareizu ģērbšanos, iedzīvotāju kontakts ar mežu (sēņošana, ogošana) u.c.

Taču speciālisti atzīst, ka būtiska loma inificētības mazināšanā ir tam, ka pieaug vakcinēto iedzīvotāju skaits. Pēc SPKC datiem, pret ērču encefalītu ir vakcinējušies aptuveni 10% Latvijas iedzīvotāju. Interese par vakcināciju pieauga 2000.gadu sākumā, un augstākie rādītāji bija novērojami 2007. –2009.gadā. Sakarā ar krīzi vakcinēšanās intensitāte samazinājās, un patlaban iedzīvotāji biežāk revakcinējas, nevis uzsāk vakcināciju.

Saslimstību mazina arī iedzīvotāju arvien plašākā informētība par pareizu ģērbšanos mežā, kas palīdz izvairīties no ērču piesūkšanās. Piemēram, mežā vajadzētu valkāt gaišas drēbes, vēlams no slidena materiāla, uz kurām ērces labi saskatāmas un tādēļ savlaicīgi notraucamas; ieejot no taciņas mežā, zālē, ejot cauri krūmiem, apģērbs jāpielāgo tā, lai ērce nevarētu zem tā pakļūt – bikšu gali jāieliek zeķēs vai zābakos, jānodrošina, lai aproces un apkakle būtu cieši pieguļoša, blūze vai krekls jāieliek biksēs.

Ar ērču encefalīta vīrusu inficētas ērces pēdējos gados konstatētas mežos un krūmājos visā Latvijas teritorijā. Pēc SPKC datiem, aptuveni 30% ērču, kas piesūkušās iedzīvotājiem, bijušas inficētas ar ērču encefalīta vīrusu, tādēļ risks saslimt pēc ērces koduma ir ievērojams.

Vakcinācija bērniem bez maksas
Jāatgādina, ka ērču encefalīta endēmiskajos rajonos bērni var saņemt valsts apmaksātu vakcināciju pret ērču encefalītu. Kopumā tā paredzēta aptuveni 32 tūkstošiem bērnu no viena gada līdz 18 gadu vecumam, kuru dzīvesvieta deklarēta ērču encefalīta endēmiskajās teritorijās, informē Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC). Iepriekšējos gados ne visi vecāki izmantojuši valsts doto iespēju pasargāt savus bērnus pret bīstamo slimību. Pēc SPKC datiem, 2015.gadā pret ērču encefalītu endēmiskajos rajonos vakcinēti 10 500 bērnu.

Bāreņu un bez vecāku gādības palikušo bērnu vakcinācijai visā Latvijas teritorijā, kā arī bērnu vakcinācijai endēmiskajās teritorijās vecumā no 1 līdz 11 gadiem paredzēta vakcīna Encepur Children, vecumā no 12 līdz 15 gadiem – vakcīna TicoVac 0,25 ml, bet vecumā no 16 līdz 17 gadiem – vakcīna Encepur Adult. Lai izveidotos noturīga imunitāte, ir jāsaņem trīs vakcīnas devas.
Lai saņemtu valsts apmaksāto vakcināciju pret ērču encefalītu, bērna vecākiem jāsazinās ar savu ģimenes ārstu un abpusēji jāvienojas par izdevīgāko vakcinācijas veikšanas laiku.

Savukārt bērnus līdz divu gadu vecumam pret ērču encefalītu var vakcinēt, izmantojot tā sauktā M saraksts iespējas. Tas nozīmē, ka vecākiem par bērna vakcināciju ir jāmaksā tikai 50% no vakcīnas cenas, bet otru pusi sedz valsts. Par vakinācijas iespēju jākosnultējas ar savu ģimenes ārstu.

Pievieno komentāru

Veselība