Slimību profilakses un kontroles centrs paziņo par gripas epidēmijas sākumu

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) paziņo par gripas epidēmijas sākumu*, jo gripas un akūtu augšējo elpceļu infekciju monitoringa dati** liecina, ka pagājušajā nedēļā četrās Latvijas pilsētās ambulatorajās iestādēs gripas gadījumos vērsušos pacientu skaits ir pārsniedzis 100 gadījumus uz 100 000 iedzīvotāju – Jēkabpilī (194,7 uz 100 000 iedz.), Jūrmalā (124,9 uz 100 000 iedz.), Liepājā (100,4 uz 100 000 iedz.) un Rīgā (101,9 uz 100 000 iedz.).

Gripai raksturīga pēkšņa slimības simptomu parādīšanās - drebuļi, ķermeņa temperatūras paaugstināšanās virs 38° C, stipras galvassāpes, sāpes acu ābolos un muskuļos („kaulu laušana”), sauss klepus un rīkles iekaisums, izteikts nespēks, apetītes zudums, bezmiegs, maziem bērniem var būt arī vemšana un caureja.


Nacionālais veselības dienests atgādina, ka gripas epidēmijas laikā no valsts budžeta līdzekļiem tiek apmaksātas ģimenes ārstu mājas vizītes pie gripas slimniekiem. Šiem pacientiem par vizīti jāmaksā tikai valstī noteiktā pacienta iemaksa – 2,85 eiro.


Šobrīd gripas gadījumi ģimenes ārstu praksēs** reģistrēti arī Daugavpilī (21,8 uz 100 000 iedz.), Jelgavā (28,1 uz 100 000 iedz.) un Ventspilī (48,8 uz 100 000 iedz.).


Par stacionētiem pacientiem saistībā ar gripas infekciju pagājušajā nedēļā ziņoja Daugavpils, Gulbenes, Liepājas, Valmieras un Rīgas slimnīcas** – kopā hospitalizēti 102 pacienti (no tiem 88 Rīgā), tajā skaitā seši pacienti Rīgā stacionēti gripas izraisītas pneimonijas gadījumos. Kopš sezonas sākuma ziņots par 252 hospitalizētiem pacientiem gripas gadījumos un 28 pacientiem gripas izraisītas pneimonijas gadījumos.


SPKC epidemiologi atgādina, ka vissmagāk ar gripu slimo gados vecāki cilvēki un cilvēki ar hroniskām saslimšanām – sirds un asinsvadu, plaušu un nieru hroniskām slimībām, cukura diabētu, onkoloģijas slimnieki, pacienti ar hroniskām infekcijām un citi, kuriem ir novājināta imunitāte. Gripa var būt bīstama arī maziem bērniem un grūtniecēm.


Vislabākā aizsardzība pret gripu ir ikgadējā vakcinācija. Atgādinām, ka vēl joprojām pret gripu iespējams vakcinēties, jo imunitāte izveidojas 10 dienu laikā pēc vakcinācijas. Šajā gripas sezonā (septembrī-novembrī) vakcinēto pacientu skaits pieaudzis gandrīz par 70%, salīdzinājumā ar 2013.-2015. gada sezonām (septembrī-novembrī).


Atgādinām, ka gripas vīruss izplatās ar sīkiem pilieniem, kas rodas gripas slimniekam runājot, šķaudot vai klepojot, kā arī ar rokām un priekšmetiem, uz kuriem ir elpceļu izdalījumi.


Pirmās gripas pazīmes parasti parādās pēc divām dienām no inficēšanās brīža, tomēr tās var parādīties arī laika periodā no dažām stundām līdz četrām dienām pēc kontakta ar slimu cilvēku. Atcerieties, ka pieaugušais gripas slimnieks vidēji infekciozs ir 5 dienas, bet bērns 7 dienas, tāpēc slimības laikā jāizvairas no publisku vietu apmeklēšanas, ieteicams ievērot mājas režīmu.


Lai gripas epidēmijas laikā nesaslimtu ar gripu, SPKC epidemiologi iesaka:

  • ģērbties atbilstoši laika apstākļiem;

  • censties pēc iespējas retāk apmeklēt vietas, kur uzturas daudz cilvēku;

  • vēdināt telpas un mitrināt iekštelpu gaisu, bieži uzkopt telpas, izmantojot sadzīvē lietojamos mazgāšanas līdzekļus;

  • rūpīgi mazgāt rokas ar ziepēm vairākas reizes dienā;

  • izvairīties no pieskaršanās acīm, degunam un mutei ar nemazgātām rokām;

  • pārliecināties, ka arī bērni bieži un rūpīgi mazgā rokas;

  • auduma kabatlakata vietā izmantot vienreizlietojamas salvetes, pēc lietošanas (deguna šņaukšanas, šķaudīšanas vai klepus) tās izmest un nomazgāt rokas;

  • nelietot kopīgus traukus (glāzes, karotes) un higiēnas priekšmetus;

Pievieno komentāru

Veselība