Šodien sākas akcija „Siers kaulu stiprumam” 1

Šodien, 20.oktobrī, visā pasaulē tiek atzīmēta Pasaules Osteoporozes diena. Latvijā šīs dienas ietvaros tiek uzsākts īpašs projekts - Latvijas Osteoporozes pacientu un invalīdu asociācija ar veikalu tīkla Maxima atbalstu pirmo reizi Latvijā īstenos akciju Siers kaulu stiprumam. 4500 kundzes, kuras līdz šī gada beigām pirmo reizi veiks kaulu blīvuma mērījumu ar DXA metodi, kā nelielu atbalstu kaulu stiprumam, saņems Maxima siera kuponu.

Šogad Latvijas Osteoporozes pacientu un invalīdu asociācija (LOPIA) par Pasaules Osteoporozes dienas mērķi ir izvirzījusi nediagnosticēto osteoporozes pacientu apzināšanu. Kaulu blīvuma pārbaude ir pirmais solis, lai rūpētos par savu kaulu veselību un, iespējams, novērstu osteoporozes radītos lūzumus.  

200 gramos Holandes vai Krievijas siera ir kalcija dienas norma un kā zinām, kalcijs ir viens no osteoporozes profilakses un veiksmīgas ārstēšanas stūrakmeņiem. Tomēr, kalcijs viens pats neārstē osteoporozi! Osteoporozes ārstēšanas zelta standarts ir kalcijs un pretosteoporozes medikamenti ar D vitamīnu.

 

* Kuponu „Siers kaulu stiprumam" varēs saņemt osteodensitometrijas kabinetos sākot ar š.g. 20.oktobri.


* Kuponu visā Latvijā saņems 4500 kundzes, kuras līdz šī gada beigām pirmo reizi veiks kaulu blīvuma mērījumu ar DXA metodi kādā no osteoporozes diagnostikas kabinetiem visā Latvijā.


* Lai veiktu kaulu blīvuma mērījumu ar DXA, vēlams saņemt norīkojumu no ģimenes ārsta. Pacienta līdzmaksājums par mērījumu ar ģimenes ārsta norīkojumu ir tikai 2,00 Ls. Ja nepieciešama osteoporozes speciālista konsultācija, jārēķinās ar papildus samaksu.


* Ar šo kuponu būs iespējams saņemt vienu 200 g. iepakojumu Valio Holandes vai Krievijas sieru pēc izvēles.


* Lai saņemtu sieru, veikala kasē būs jāsamaksā 0,01 Ls un jāuzrāda šo kuponu.


* Kupons derīgs laikā līdz 2011.gada 1.janvārim.


* Sieru varēs saņemt Maxima X, Maxima XX un Maxima XXX veikalos visā Latvijā.


* Kupons derīgs tikai vienu reizi un viena siera iepakojuma saņemšanai.


* Preču daudzums veikalos ir ierobežots un, ja vienā veikalā akcijas siera vairs nav, aicinām, apmeklēt citu Maxima veikalu.

 

Par osteoporozi

Osteoporoze ir trauslo kaulu slimība, kas padara kaulu struktūru porainu un viegli lūstošu. Pat niecīgs kritiens osteoporozes pacientam var būt kaulu lūzuma iemesls. Osteoporozei raksturīgākie ir gūžas, plaukstas pamatnes un mugurkaula skriemeļu lūzumi.

 

Tā ir slimība, kuru var nesajust ilgu laiku, tamdēļ katrai dāmai pēc 50 gadu vecuma reizi 1,5 gados ir jāveic kaulu blīvuma mērījums. Neārstējot osteoporozi, palielinās osteoporozes pacienta invaliditāte un nākamā lūzuma risks, samazinās dzīves ilgums un kvalitāte.

 

Osteodensitometrijas kabinetos tiek veikts kaulu blīvuma mērījums ar centrālo mērījumu (DXA). Tas ir pasaulē pieņemts osteoporozes diagnostikas „zelta standarts", ar ko tiek veikts kaula blīvuma mērījums mugurkaulā un gūžas kaulā. Kaulu blīvuma mērījumu pārbaudi ar DXA, kas ir osteoporozes diagnostikas pamatā, kompensē valsts, un pacienta līdzmaksājums ar ģimenes ārsta vai speciālista norīkojumu ir tikai 2,00Ls.

 

Osteoporozes ārstēšanas galvenais uzdevums ir samazināt kaulu masas zudumu, tādejādi novēršot lūzumus pacientiem, kuriem to vēl nav. Pacientiem, kuriem jau ir lūzumi, ārstēšanas mērķis ir aizkavēt turpmākos iespējamos lūzumus un samazināt lūzumu risku nākotnē, kā arī samazināt sāpes un ar lūzumiem saistītos kustību ierobežojumus. Medikamenti osteoporozes ārstēšanai pacientam jālieto ilgstoši - vismaz piecus gadus.

 

Jāatceras, ka, lietojot jebkuru osteoporozi ārstējošu medikamentu, obligāti jāuzņem kalcijs un vitamīns D pietiekošā daudzumā (kalcijs ap 1200 mg dienā, bet vitamīns D 800-1000 SV diennaktī)! Lietojot osteoporozes medikamentu, kas satur D vitamīnu, papildus jāuzņem tikai kalcijs.

 

Ģimenes ārsts var izrakstīt kompensējamos medikamentus osteoporozes ārstēšanai tikai pēc centrālā mērījuma veikšanas. Medikamenti osteoporozes ārstēšanai tiek kompensēti tikai sievietēm 50% apmērā, ja ir pierādīta osteoporoze un bijis lūzums.

 

Plašāka informācija par osteoporozi, zvanot bez maksas 80 00 00 18, kā arī mājas lapā www.osteo.lv .

Pievieno komentāru

Komentāri 1

ingvars rasa

ZIŅA MEDIJIEM
20. OKTOBRIS PASAULES OSTEOPOROZES DIENA
Neļaujiet osteoporozei Jūs salauzt!
Latvijas Osteoporozes un kaulu metabolo slimību asociācija un Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejs šī gada 20. oktobrī, Pasaules Osteoporozes dienā, no plkst. 14.30 līdz plkst. 18.00 rīko bezmaksas informatīvu pasākumu “Neļaujiet osteoporozei Jūs salauzt!”

Pasākuma programmā izglītojošas lekcijas un diskusijas ar nozares speciālistiem, kuru laikā apmeklētāji uzzinās osteoporozes ārstēšanas aktualitātes, kā arī varēs iepazīties ar fiziskajām aktivitātēm osteoporozes mazināšanā.

Pasākuma programmā:
plkst. 15.00 Pasākuma atklāšana: Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja direktore Edīte Bērziņa un Latvijas Osteoporozes un kaulu metabolo slimību asociācijas prezidents Ingvars Rasa
plkst. 15.10 Osteoporozes aktualitātes Latvijā – Latvijas Osteoporozes un kaulu metabolo slimību asociācijas (LOKMSA) prezidents, RAKUS, RSU Dr. Ingvars Rasa
plkst.15.30 Osteoporozes riska faktori un vitamīna D nozīme ārstēšanā – LOKMSA, RAKUS, RSU Dr. Maija Mukāne
plkst.16.00 Vingrojumi un fizisko aktivitāšu demonstrējumi rehabilitologu vadībā
plkst.16.30 Osteoporozes ārstēšanas jautājumi – LOKMSA, PSKUS, RSU Dr. Ināra Ādamsone
plkst.17.30 Vingrojumi un fizisko aktivitāšu demonstrējumi rehabilitologu vadībā
Ikviens ir laipni aicināts uzzināt vairāk par osteoporozi, tās riska faktoriem, profilaksi, diagnostiku un ārstēšanu. Pasākuma apmeklēšanai nav iepriekš jāpiesakās.
Daži fakti par osteoporozi. Ar osteoporozi slimo vairāk kā 200 miljoni pacientu pasaulē. Katrai trešajai sievietei un katram piektajam vīrietim pēc 50 gadu vecuma var notikt kaulu lūzums osteoporozes rezultātā. Katras 22 sekundes pasaulē notiek kaulu lūzums osteoporozes rezultātā. Savlaicīgi diagnosticējot un ārstējot osteoporozi, kaulu lūzumu risks samazinās!

Informācijai:
Ingvars Rasa - tālr. 29238563; dr.irasa@inbox.lv; www.kauluveseliba.lv; www.osteopozozesasociacija.lv
Lienīte Šarkūna - tālr. 25992243; info@mvm.lv; www.mvm.lv

pirms 3 gadiem, 2017.10.19 14:22

Veselība