Šogad neparasti agri konstatēts pirmais ērces piesūkšanās gadījums

Pagājušajā nedēļā Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) speciālisti noņēmuši šogad pirmo cilvēkam piesūkušos ērci un tas netieši liecina, ka ērču aktivitātes sezona šogad sākusies krietni agrāk, aģentūru LETA informēja centrā.

Ērce bija piesūkusies kādam Cēsu rajona iedzīvotājam. Cilvēks bija vakcinējies pret ērču encefalītu, bet LIC pārstāvji pagaidām nezina, vai ērce bija inficēta. Tas būs zināms pēc pāris dienām, kad būs pieejami speciālistu veikto laboratorisko izmeklējumu rezultāti.

 

Parasti ērces Latvijā mostas marta beigās, kad gaisa temperatūra sasniedz plus 5 grādus pēc Celsija skalas. Taču šis piesūkšanās gadījums netieši liecina, ka ērču aktivitātes sezona šogad sākusies krietni agrāk, atzina LIC direktore Baiba Rozentāle.

 

Ērču aktivitātes sezona Latvijā parasti ilgst no aprīļa sākuma līdz oktobra beigām.

 

Ja pacients ir inficējies ar ērču encefalītu, laiks no ērces piesūkšanās brīža līdz slimības izpausmei ir vidēji 7-14 dienas. Retāk inkubācijas periods ilgst divas dienas, vēl retāk - 30 dienas.

 

Slimība parasti sākas akūti, ar paaugstinātu temperatūru, nespēku, galvassāpēm, sāpēm kaulos, muskuļos, reiboni. Pēc trim līdz piecām dienām slimnieka stāvoklis it kā uzlabojas un pat aptuveni nedēļu cilvēks var justies vesels, taču drīz vien slimības pazīmes atjaunojas un kļūst izteiktākas. Ja viena trešdaļa ērču encefalīta slimnieku izārstējās pilnībā, tad pārējos gadījumos šī bīstamā infekcijas slimība saistīta ar nopietniem nervu sistēmas bojājumiem.

 

Pēc LIC direktores teiktā, vienīgā drošā un efektīvā aizsardzība pret saslimšanu ērču encefalītu ir vakcinācija, jo nav specifisku medikamentu, kas iedarbotos uz ērču encefalīta vīrusu.

 

Rozentāle arī informēja, ka LIC vakcinācijas kabinetā šogad cilvēki visaktīvāk vakcinējušies tieši pret ērču encefalītu - janvārī to izdarījuši 833 pieaugušie un 82 bērni, februārī - 1577 cilvēki, tai skaitā 219 bērni, bet marta pirmajā nedēļā 475 pieaugušie un 125 bērni ir vakcinēti pret šo infekciju.

 

Vakcinēties var visa gada garumā, tomēr labāk to darīt mēnešos, kad ērces vēl nav aktīvas, uzsvēra Rozentāle.

Pievieno komentāru

Veselība