Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Šonedēļ Starptautiskā vairogdziedzera nedēļa

Jau vairākus gadus maija pēdējā nedēļā visā pasaulē tiek atzīmēta Starptautiskā vairogdziedzera nedēļa. Tas ir laiks, kad arī Latvijas endokrinologi it īpaši aicina pievērst uzmanību tam, kāds ir vairogdziedzera stāvoklis. Lai gan vairogdziedzeris ir mazs orgāns kakla rajonā, tā funkcijas traucējumi var radīt būtiskas veselības problēmas.

Vairogdziedzeris pēc savas formas atgādina mazu taurenīti. Tā svarīgākais uzdevums ir ražot, uzkrāt un izdalīt tos hormonus, kas vajadzīgi sirdsdarbības, vielmaiņas, nervu audu attīstībai un darbībai. Par to, ka ir parādījušās vairogdziedzera problēmas, var liecināt sagurums, nepamatotas ķermeņa svara izmaiņas, pazemināts asinsspiediens, traucēta gremošana, sausa āda un neveselīgi mati, arī grūtības ieņemt bērnu.  

2013. gada janvārī norisinājās Latvijas Endokrinologu un Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas kopsēde, kuras ietvaros tika runāts par vairogdziedzeri un neauglību. Ļoti būtiska ir ginekologu un endokrinologu sadarbība, lai spētu palīdzēt tām sievietēm, kurām ir ar vairogdziedzera slimībām saistītas neauglības problēmas, jo endokrīnie traucējumi, tai skaitā, vairogdziedzera disfunkcija, ir trešais biežākais sieviešu neauglības iemesls.

 

Lai būtu iespējama vairogdziedzera hormonu veidošanās, ir vajadzīgs jods. Joda deficīts grūtniecības laikā kavē augļa centrālās nervu sistēmas attīstību un augšanu - šiem procesiem absolūti nepieciešams normāls vairogdziedzera hormonu līmenis.

 

Šogad tika veikts pētījums, lai noskaidrotu, vai Latvijas grūtniecēm nepieciešams papildus lietot jodu. Pētījumā piedalījās vairāk nekā 300 grūtnieces. Tika noskaidrots, ka ar jodu bagātinātu sāli vismaz dažreiz lieto 42% grūtnieču, bet puse aptaujāto vismaz reizi nedēļā lieto jūras zivis, kas ir dabisks joda avots. Vairogdziedzera funkcijas traucējumus konstatēja 3% grūtnieču, tādējādi šīm sievietēm sniedzot iespēju laikus uzsākt nepieciešamo ārstēšanu. Ikdienā cilvēkam ieteicams uzņemt 150μg joda.

 

Starptautisko vairogdziedzera nedēļu atbalsta tādas organizācijas kā Starptautiskā Vairogdziedzera federācija (TFI), Eiropas Vairogdziedzera asociācija (ETA), Amerikas Vairogdziedzera asociācija (ATA) un Latvijas Endokrinologu asociācija. Vairogdziedzera nedēļa ir laiks, kad īpaši atgādināt, ka vairogdziedzera problēmu gadījumā ļoti svarīgs faktors, lai cerētu uz veiksmīgu ārstēšanu, ir savlaicīga diagnostika. Tieši šī iemesla dēļ būtiski informēt un izglītot sabiedrību par vairogdziedzera nozīmi, kā arī mudināt pārbaudīt tā stāvokli.

 

Papildu informācija par Starptautisko vairogdziedzera nedēļu: www.thyroidweek.com

Pievieno komentāru

Veselība