SPKC aicina gada nogales svētkus pavadīt droši un veselīgi

Ja pirms svētkiem jūties saslimis – paliec mājas, atpūties un veseļojies! Šobrīd intensīvāk sāk cirkulēt dažādi lipīgi elpceļu un zarnu trakta vīrusi, līdz ar to Tev ir lielāka iespēja saslimt. Saslimt ar kādu elpceļu vīrusu Tu vari, ja slimnieks ar Tevi runā, apklepo vai apšķauda. Tāpat inficēties ar vairākām slimībām iespējams, pieskaroties priekšmetiem vai virsmām, uz kurām atrodas infekcijas ierosinātājs.

Gadījumā, ja izjūti kaulu „laušanu”, ja Tev ir paaugstināta temperatūra, drudzis, klepus, stipras galvas sāpes u.c. līdzīgi simptomi, paliec mājās, neapmeklē ballītes un pasākumus, sazinies ar savu ģimenes ārstu vai dežūrārstu un uzzini, kā rīkoties, lai atveseļotos. Ja saslimis ir bērns, svētku eglīti labāk neapmeklēt, bet laicīgi sākt ārstēšanos. Rūpējies arī par citu bērnu veselību!

Bieži un rūpīgi mazgā rokas! Pēc iespējas biežāk mazgā rokas - atgriežoties no sabiedriskām vietām, pēc uzturēšanās ārā un sabiedriskajā transportā, pirms un pēc ēdiena gatavošanas un, ja esi kontaktējies ar kādu, kurš ir saslimis. Roku tīrīšanai vari izmantot arī speciālas antibakteriālas želejas un salvetes. Raugies, lai arī bērni regulāri un rūpīgi mazgātu rokas.

Iegādājies tikai kvalitatīvu pārtiku un sagatavo to atbilstošā temperatūrā! Pārliecinies, lai iegādātā pārtika svētku galdam ir svaiga un kvalitatīva. Pārbaudi, vai ēdienam ir laba smarža, garša, vai nav šaubīgs vizuālais izskats, vai nav beidzies tā derīguma termiņš. Īpaši uzmanīgi iegādājies piena, gaļas un zivju izstrādājumus, kā arī olas un dažādus jau pagatavotus ēdienus (gatavie salāti un saldie ēdieni) vai pusfabrikātus.

Lietojot nekvalitatīvus produktus vai, ja pats, gatavojot ēdienu, nemazgā rokas, vai nepietiekami termiski apstrādā gaļu, zivis vai olas, vari saslimt ar salmonelozi, trihinelozi, A hepatītu un citām slimībām.

Nepārspīlē ar ēšanu! Kaut arī ticējumi vēsta par 12 ēdieniem uz svētku galda, tomēr atceries, ka Tavam organismam tas par labu nenāks. Nepārēdies! Ēd mazāk un izvēlies liesākus svētku ēdienus – rosolu labāk pagatavo bez majonēzes, bet ar garšvielām un bezpiedevu jogurtu; trekna gaļas vietā izvēlies liesāku vai ēd zivi; saldās kūkas aizstāj ar krāsnī ceptiem āboliem un žāvētiem augļiem.  

Izmanto brīvās dienas, lai uzturētos svaigā gaisā un izkustētos! Kopā ar ģimeni un draugiem dodies garākā pastaigā, nūjo vai sameklē mežā pats savu svētku eglīti.

Izvēlies atbilstošu apģērbu! Kaut arī šogad svētku dienās nav gaidāms stiprs sals, atceries, ka laika apstākļiem nepiemērots apģērbs var veicināt saslimšanu, vai pat radīt ķermeņa apsaldējumus vai ķermeņa atdzišanu.

Atceries par līdzcilvēkiem! Ziemassvētki ir pārdomu laiks, kad cilvēki nereti ieslīgst pārdomās par dzīves jēgu un var justies vientuļi. Šādos gadījumos īpaši svarīgs ir draugu, radu, kolēģu un paziņu atbalsts. Piezvani tiem tuvajiem cilvēkiem, ar kuriem sen neesi runājis vai zini, ka viņi šobrīd pārdzīvo grūtus brīžus. Iespējams, Tavs zvans viņam palīdzēs uzlabot garastāvokli, justies mazāk vientuļi vai pat lūgt palīdzību kritiskā brīdī.

Ja esi saslimis, sazinies ar savu ģimenes ārstu vai dežūrārstu. Ārpus ģimenes ārsta darba laika, ārsta padomu vari saņemt, zvanot uz Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni - 66016001. Tālruņa darba laiks: darba dienās no plkst.17.00 līdz 8.00, brīvdienās un svētku dienās – visu diennakti

Pievieno komentāru

Veselība