SPKC: Veselīgs dzīvesveids ir galvenais priekšnoteikums, lai nesaslimtu ar cukura diabētu

Šodien, 14.novembrī, tiek atzīmēta Pasaules Diabēta diena. Latvijā Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) katru gadu vidēji reģistrē 7 000 jaunus cukura diabēta pacientus. Pirmreizēji reģistrēto cukura diabēta saslimšanas gadījumu skaits ir pieaudzis no 245,85 gadījumiem uz 100 000 iedzīvotāju 2000.gadā līdz 327,96 saslimšanas gadījumiem uz 100 000 iedzīvotāju 2011.gadā.

Pasaulē pēdējo gadu laikā 2.tipa cukura diabēts tiek diagnosticēts ne tikai vecāka gadagājuma iedzīvotājiem, bet arī bērniem un pusaudžiem. Pozitīvi vērtējams tas, ka Latvijā šobrīd netiek novērots straujš gados jaunu cilvēku saslimstības pieaugums ar 2.tipa cukura diabētu. Tomēr arī Latvijā pēdējo 12 gadu laikā ar 2.tipa cukura diabētu iedzīvotāji sākuši slimot nedaudz agrāk - ja 2000.gadā vidējais 2.tipa cukura diabēta pacienta vecums slimības diagnosticēšanas brīdī bija 64 gadi, tad 2011.gadā tie bija 62 gadi.  

SPKC speciālisti atgādina, ka nozīmīga loma cukura diabēta attīstībā ir dzīvesveidam - tā attīstību veicina liekais svars, mazkustīgums un neveselīgi ēšanas paradumi, bet liela nozīme ir arī iedzimtībai. SPKC dati liecina, ka no visiem 2011.gadā pirmreizēji reģistrētajiem 2.tipa cukura diabēta pacientiem 78,7 procentiem vīriešu un 81,8 procentiem sieviešu bija liekais svars vai aptaukošanās.

 

SPKC direktore Inga Šmate: „Pacientiem, kuri slimo ar 2.tipa cukura diabētu var pievienoties nopietnas komplikācijas - aklums, neatgriezeniski nieru bojājumi, ekstremitāšu amputācijas, kā arī attīstās kardiovaskulārās slimības. Tādēļ ļoti būtiska ir pacienta un ārstējoša ārsta savstarpēja uzticēšanās un sadarbības, kā arī pacienta līdzestība - ārstēšanās režīma ievērošanu un medikamentu lietošanu atbilstoši ārsta norādījumiem".

 

Pasaules Veselības organizācijas eksperti prognozē, ka laika periodā no 2008. līdz 2030. gadam pasaulē mirstība no cukura diabēta palielināsies par divām trešdaļām. Arī Latvijā ir vērojama tendence palielināties mirstībai no cukura diabēta. Laika posmā no 2008. līdz 2011. gadam mirstība no cukura diabēta palielinājusies no 17,7 līdz 23,6 gadījumiem uz 100 000 iedzīvotāju.

 

2012.gada Diabēta dienas devīze ir: "Diabēts: Aizsargāt mūsu nākotni". Šim gadam ir izvirzīts mērķis izglītot bērnus un jauniešus, radīt viņos izpratni par cukura diabēta riska faktoriem, aicinot lietot veselīgu uzturu un būt fiziski aktīviem.

 

Cukura diabēts ir hroniska slimība, kuras pamatpazīme ir paaugstināts cukura (glikozes) līmenis asinīs. Cilvēkiem, kuri slimo ar 2.tipa cukura diabētu, insulīna ražošana aizkuņģa dziedzerī ir traucēta un insulīns nedarbojas pietiekoši efektīgi. Cukura diabēta pazīmes ir nogurums bez redzama iemesla, neizskaidrojams svara zudums, slāpes, bieža urinācija, redzes pasliktināšanās, tirpšanas sajūta, "skudriņas kājās", lēna brūču dzīšana un strutojošas infekcijas. Pazīmes parādās pakāpeniski un lēni, tādēļ aicinām nekavējoties vērsties pie sava ģimenes ārsta, ja parādās jebkuras no minētajām diabēta pazīmēm.

 

Lai nesaslimstu ar 2.tipa cukura diabētu - saglabā veselīgu svaru, regulāri nodarbojies ar fiziskām aktivitātēm un izvēlies sabalansētu uzturu! Plašāk lasiet http://www.spkc.gov.lv/aktualitates/286/spkc-veseligs-dzivesveids-ir-galvenais-prieksnoteikums-lai-nesaslimtu-ar-cukura-diabetu

Pievieno komentāru

Veselība