Starptautisko veco ļaužu dienu velta cīņai pret izplatītu un bīstamu redzes slimību

Latvijā Vecuma makulas deģenerācija (VMD) ir viena no izplatītākajām un bīstamākajām redzes slimībām gados veciem cilvēkiem. Tādēļ Ocuvite redzes programmas eksperti Starptautisko veco ļaužu dienu 1.oktobrī noteikusi cīņai pret šo slimību, ierobežojot tās izplatību.

Pārbaudot redzi Ocuvite redzes programmas ietvaros, no gandrīz 1500 cilvēkiem Latvijā 15% tika diagnosticēta vecuma makulas deģenerācija.  

Pasaulē tiek uzskatīts, ka vecuma makulas deģenerācija ir vadošais akluma iemesls cilvēkiem virs 65 gadiem un nopietns risks redzes zudumam cilvēkiem vecuma grupā no 50 - 64 gadiem.

 

Ilva Pūķe, Ocuvite redzes programmas eksperte: „Vecuma makulas deģenerācijas raksturīgākie simptomi ir, ka samazinās redzes un krāsu asums vai redzeslauka centrā pat parādās neskaidrs, miglains laukums. Kaut arī šī ir vairāk vecuma radīta slimība, tomēr tā sastopama arvien jaunākiem cilvēkiem. Tāpēc svarīgi, lai mūsu sabiedrība uzzinātu vairāk par šo izplatīto slimību, pret kuru var efektīvi cīnīties, ja iedzīvotāji zina par tās bīstamību, regulāri pārbauda savu redzi un savlaicīgi uzsāk cīņu ar to."

 

Slimība nav pilnībā ārstējama, tomēr, savlaicīgi uzsākot tās ārstēšanu vai preventīvus pasākumus, var novērst saslimšanu vai tās tālāku progresēšanu, pasargājot no redzes zuduma. Ocuvite redzes programmas eksperti aicina iedzīvotājus, kas sasnieguši 40 gadu vecumu, regulāri veikt pilnīgu acu izmeklēšanu, lai laikus konstatētu vecuma makulas deģenerācijas risku un novērstu redzes zaudēšanu.

I.Pūķe:„ Tas ir mīts uzskatīt, ka vecuma makulas deģenerācija rodas tikai no vecuma. To veicina arī mūsu dzīvesveids, piemēram, nesabalansēts uzturs, sirds slimības, smēķēšana un liekais svars. Tāpat pierādīts, ka sievietes biežāk pakļautas riskam saslimt ar vecuma makulas deģenerāciju."

 

Tiek izšķirtas divas vecuma makulas deģenerācijas formas - „sausā" un „mitrā". „Sausā" forma sastopama visbiežāk - 90% gadījumu, taču laikus neuzsākot ārstēšanu tā var pāriet smagākā formā - „slapjajā". Pasaulē oftalmologi „sausajai" formai un arī redzes profilaksei nozīmē noteiktu uzturvielu uzņemšanu, kuras satur luteīnu, zeaksantīnu, C un E vitamīnus, cinku un selēnu.

 

Šogad Ocuvite starptautisko veco ļaužu dienu pasaulē noteikusi cīņai pret vecuma makulas deģenerāciju. Tās ietvaros Latvijā izveidota Ocuvite redzes programma, lai izglītotu iedzīvotājus par bīstamo vecuma makulas deģenerācijas redzes slimību, riskiem ar to saslimst un veidu, kā no tās pasargāt sevi un savus tuvos cilvēkus.

Pievieno komentāru

Veselība