Tikai mazāk nekā trešdaļa osteoporozes pacientu Latvijā saņem adekvātu ārstēšanu

Zāļu kompensācijas apmēra samazinājums pretosteoporozes medikamentiem no 75% līdz 50% ir radījis situāciju, ka no 34 tūkstošiem iepriekšējos gados ārstētiem osteoporozes pacientiem, kuri pastāvīgi un regulāri lietoja pretosteoporozes terapiju, pašlaik to lieto tikai 9 tūkstoši pacientu. Latvijas Osteoporozes un kaulu metabolo slimību asociācija aicina izvērtēt iespēju no 2011. gada 1. janvāra atgriezties pie 75% kompensācijas apjoma vismaz daļai pacientu ar osteoporozi.

Pozitīvs piemērs šādai valstiskai tālredzībai ir nupat kā 75% kompensācijas atjaunošana visām kardioloģijas diagnozēm.  

Pretosteoporozes medikamenti Valsts kompensējamo zāļu sarakstā ir iekļauti kopš 2005. gada. Līdz 2009. gada martam valstī tos kompensēja 75% apmērā trīs pacientu grupām - sievietēm, kurām diagnosticēta osteoporoze un tās rezultātā noticis osteoporozes izraisīts lūzums; pacientēm ar diagnosticētu osteoporozi kādas citas slimības rezultātā jeb sekundāru osteoporozi un pacientēm ar diagnosticētu osteoporozi, kurām tā radusies medikamentu lietošanas rezultātā.

 

2009. gadā zāļu kompensācijas apjoms tika samazināts līdz 50%, kā rezultātā ievērojami samazinājies to pacienšu skaits, kuras pastāvīgi un regulāri lieto atbilstošu osteoporozes ārstēšanu.

 

Latvijā īpaši kritiska situācija ir visaugstākās riska grupas osteoporozes pacientēm - tām, kurām lūzums jau noticis un tas ārstēts ķirurģiskā veidā. Slimnieces spiestas atteikties no pretosteoporozes medikamentu lietošanas, jo nespēj segt līdzmaksājumu. Situāciju grūtāku padara arī tas, ka pacientes ar osteoporozi ir gados vecākas un visbiežāk ar vairākām blakus saslimšanām, galvenokārt kardiovaskulārām slimībām un cukura diabētu. Eiropas Savienības kontekstā Latvijā pastāvošā 50% kompensācija pretosteoporzes medikamentu grupai ir kritiski zems rādītājs. Piemēram, Igaunijā, kur sociālekonomiskie apstākļi nav krasi atšķirīgi no Latvijas, šai pacientu grupai pretosteoporozes zāles tiek kompensētas 90% apmērā. Visbiežāk šiem pacientiem ir mugurkaula vai gūžas kaula lūzumi, kas rada nopietnas sekas - cilvēks zaudē darba un pašaprūpes spējas ilgtermiņā un no nodokļu maksātāja kļūst par apgādājamo. Šī ir primārā pacientu grupa, kurai būtu akūti nepieciešams atjaunot pretosteoporozes medikamentu kompensāciju 75% apmērā no 2011. gada 1. janvāra.

 

Vienlaicīgi 75% pretosteopozes medikamentu kompensācijas apjoms jāatjauno pacientiem, kuri vecāki par 70 gadiem un ar iepriekš notikušu osteoporozes izraisītu lūzumu gūžā vai mugurkaulājā, kas pierādīts ar kādu no staru diagnostikas metodēm (piemēram, konvencionālo rentgenoloģisko izmeklēšanu, CT vai MRI).

 

Arī osteoporozes pacientu grupai ar hroniskām slimībām (piemēram, bronhiālo astmu, reimatoīdo artrītu, neiroloģiskām un dermatoloģiskām slimībām), kuru ārstēšanā izmanto glikokortikosteroīdus, t. s., prednizolona grupas zāles.

 

Osteoporozes pacientu veseļošanās pēc lūzumiem ir ilga un rada lielas veselības aprūpes un sociālā budžeta izmaksas. 20% pacientu pirmajā dzīves gadā pēc gūžas kaula lūzuma mirst, 30% sadzīvo ar invaliditāti, kustību traucējumiem vai pilnīgu nespēju sevi aprūpēt. Ja pacientam ir bijis jau mugurkaula skriemeļu lūzums, tas četrkāršo atkārtota lūzuma risku. Jebkura lūzuma ārstēšana ir dārga - vispirms tās ir tiešās izmaksas, ko rada slimnīcas izdevumi un operācija, pēc tam - labākajā gadījumā darba nespējas lapa (gūžas kaula lūzumiem tās ir vidēji 22 gultas dienas un 42 darba nespējas dienas, mugurkaula lūzumiem - attiecīgi 26 un 159 dienas). Invaliditātes gadījumā tie ir pabalsti un zaudēti nodokļu maksājumi.

 

Ilgtermiņa mērķis osteoporozes pacientu aprūpei Latvijā būtu sasniegt jau pašlaik ES valstīs esošo līmeni. Tas būtu pretosteoporozes medikamentu kompensācija arī tiem pacientiem, kuriem vēl nav bijis lūzums. Vairumā gadījumu tie ir ekonomiski un sociāli aktīvi iedzīvotāji, nodokļu maksātāji. Investējot viņu veselībā, tiek novērsti invaliditātes gadījumi nākotnē.

 

Latvija ir unikāla valsts arī ar to, ka pretosteoporozes medikamentu kompensācija tiek veikta tikai sievietēm. Vīrieši šajā ziņā tiek klaji diskriminēti, aizbildinoties ar nepamatotiem argumentiem par pētījumu neesamību vīriešiem ar osteoporozi. ASV, Kanādā, Austrālijā un Eiropā ir veikti daudzi pētījumi, kas pierādīja noteiktu medikamentu efektivitāti arī vīriešu populācijai. Vīrietis Latvijā ir tāds pats kā citās Eiropas Savienības dalībvalstīs, kurās vīriešiem ar osteoporozi specifiskie medikamenti iekļauti kompensēto zāļu sarakstā.

 

Sabiedrība Eiropā noveco. Dzīvildze palielinās. Līdz ar to veselības problēmas, kas aktuālas vecākajai paaudzei, kļūst arvien izplatītākas un būtiskākas sabiedrībai. Osteoporozes pacienti vairumā gadījumu ir vecāki par 50 gadiem. Šajā vecuma grupā tā apdraud aptuveni trešo daļu sieviešu un piektdaļu vīriešu pasaulē. Sasniedzot 70 gadu vecumu, osteoporozes risks palielinās trīs reizes. Osteoporozes radītie izdevumi pieaug ar katru gadu, un pašlaik Latvija tam ir absolūti nesagatavota. Pētniecība, lai osteoporozes ārstēšanu padarītu pacientiem ērtāku un efektīvāku, tiek veikta nemitīgi. Pēdējais nozīmīgākais medicīnas sasniegums osteoporozes ārstēšanā ir radikāli jaunas iedarbības medikaments, kas tiek injicēts zemādā: reizi sešos mēnešos - tas neļauj veidoties osteoklastiem jeb kaulu noārdītājšūnām un, salīdzinājumā ar līdz šim lietotajām zālēm, darbojas fizioloģiskāk un tēmētāk. Tas ir būtisks solis uz priekšu šīs slimības apkarošanā.

 

Zinātne savu paveic, lai novērstu osteoporozes radītos zaudējumus sabiedrībai, tāpēc būtiski paveikt atlikušo - ar pārdomātāka veselības aprūpes finansējuma palīdzību padarīt ārstēšanu pieejamu iespējami lielākam pacientu lokam.

 

Informācijai

* Osteoporoze ir hroniska slimība, kuras ietekmē mazinās kaulu blīvums - tie kļūst trausli un palielinās to lūzuma risks. Tā tiek dēvēta arī par „klusējošo epidēmiju", jo bieži nerada nekādus simptomus līdz brīdim, kad cilvēks piedzīvo lūzumu pat viegla kritiena rezultātā. Laikus diagnosticējot un pareizi izvēloties terapiju, osteoporozes attīstību var efektīvi mazināt un kontrolēt, tādējādi saglabājot pacienta dzīves kvalitāti, kustību un darba spējas. Dažādās pasaules valstīs veiktie pētījumi un statistiskas dati pierāda, ka osteoporoze skar aptuveni trešo daļu sieviešu un 20% vīriešu. Aprēķināts, ka pasaulē katras 22 sekundes notiek kāds osteoporozes radīts mugurkaula lūzums. Katru gadu pasaulē tiek konstatēti aptuveni 10 miljoni pirmreizēju osteoporozes izraisītu lūzumu.

 

* Pasaules Veselības organizācija osteoporozi kā slimību definēja 1994. gadā, jo noslēdzās daudzi pētījumi par pretosteoporzes medikamentiem un tika izstrādātas globālas vadlīnijas slimības profilaksē, diagnostikā, ārstēšanā un terapijā. Šāds PVO atzinums nozīmē, ka slimība ir nopietna un skar lielu populācijas daļu. Arī Latvijā ir nacionālās vadlīnijas osteoporozes profilaksei, diagnostikai un ārstēšanai un tajās arī iekļautas terapijas iespējas vīriešiem ar osteoporozi.

 

* Aprēķināts, ka lūzuma risks atlikušajā dzīves laikā eiropiešu rases cilvēkiem, kuri vecāki par 50 gadiem, ir 46,4% sievietēm un 22,4% vīriešiem. Risks strauji pieaug pēc 70 gadu vecuma.

 

* Katru gadu pasaulē tiek konstatēti 10 miljoni pirmreizēju osteoporozes radītu lūzumu. Tiešās izmaksas to ārstēšanai Eiropas Savienības valstīs ir 12,4 miljardi eiro. Paredzams, ka sabiedrības novecošanas dēļ šo lūzumu ekonomiskās izmaksas 2050. gadā sasniegs 76,7 miljardus eiro.

 

* Populācijas novecošana ir aktuāla problēma visā Eiropā. Saskaņā ar 2010. gada statistikas datiem, Latvijā pašlaik no 2,2 miljoniem valsts iedzīvotāju 606 700 jeb 36% ir vecāki par 50 gadiem, 268 893 jeb 8,2% - vecāki par 70 gadiem. 2050. gada prognoze - iedzīvotāju skaits Latvijā samazināsies līdz 1,5 miljonam, 52% no tiem jeb 805 660 būs vecāki par 50 gadiem, bet 354 000 jeb 23% būs vecāki par 70 gadiem.

 

* ASV veikts pētījums parāda, ka osteoporozes izraisīti lūzumi (1 550 000 gadījumi gadā) izplatības ziņā pārsniedz miokarda infarkta (470 000), insulta (373 000), krūts vēža (211 240) un priekšdziedzera vēža (232 090) gadījumus.

 

Pievieno komentāru

Veselība