Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Turpina palielināties A hepatīta saslimstība

Sabiedrības veselības aģentūras (turpmāk - SVA) speciālisti atgādina, ka joprojām tiek apstiprināti A hepatīta gadījumi. Kopš šī gada sākuma līdz 22.oktobrim reģistrēti 1719 A hepatīta gadījumi, no kuriem 1122 ir pieaugušie, un 225 - bērni.

"Vislielākais gadījumu skaits reģistrēts Rīgā un Rīgas rajonā (1181 gadījumi); Jūrmalā (41 gadījums) un Ogres rajonā (27 gadījumi). Saslimšanas gadījumu skaita pieaugums novērots arī Bauskas rajonā, kurā pašreiz reģistrēti 15 A hepatīta gadījumi," informē SVA Sabiedrisko attiecību daļas vecākā sabiedrisko attiecību speciāliste Līva Auna.

 

L.Auna stāsta, ka A hepatīta profilakse balstās gan uz nespecifiskajiem pasākumiem - A hepatīta vīrusa izplatības ierobežošana vidē un cilvēku saskares novēršana ar šo izraisītāju, stingri ievērojot higiēnas noteikumus un personīgo higiēnu, kā arī uz specifisko profilaksi - organisma neuzņēmības izveidošanu, vakcinējoties pret A hepatītu.


"Vakcinācija sevišķi ieteicama cilvēkiem ar augstu komplikāciju risku saslimt ar A hepatītu, tajā skaitā cilvēkiem, kas slimo ar hroniskām aknu slimībām. Ilgstošai aizsardzībai pret A hepatītu jāveic pilns vakcinācijas kurss - 2 potes," norāda L.Auna.


A hepatīta infekcijas avots ir inficētā persona - slimnieks vai persona, kurai infekcija notiek bez simptomiem (vai slimības pazīmēm). "Pašreiz nav pierādījumu, ka A hepatīta epidēmiskais pacēlums būtu saistīts ar dzeramā ūdens lietošanu. SVA veiktās vairākas dzeramā ūdens pārbaudes neparāda A hepatīta vīrusa klātbūtni dzeramajā ūdenī," stāsta sabiedrisko attiecību speciāliste.


Visbiežāk A hepatīta vīruss izplatās:


· no cilvēka uz cilvēku tiešā sadzīves kontakta ceļā un ar priekšmetiem, kas piesārņoti ar slimnieka fekālijām, roku higiēnas neievērošanas dēļ;


· dzerot piesārņotu ūdeni vai lietojot uzturā produktus, kas satur vīrusu;


· peldoties ūdenskrātuvēs, kas piesārņotas ar notekūdeņiem un cilvēku fekālijām;


· dzimumakta laikā ar inficēto personu.


A hepatītam, kā arī daudzām citām infekcijām, raksturīgs cikliskums. Pašreizējais A hepatīta epidēmiskais pacēlums aizsākās pagājušā gada rudenī - ziemā ar atsevišķiem saslimšanas gadījumiem dažādās Rīgas priekšpilsētās.

 

No 50- gadu sākuma līdz 90- gadu vidum Latvijā reģistrēti septiņi A hepatīta epidēmiskie pacēlumi ar intervāliem 5 - 8 gadi. Pēdējais lielais epidēmiskais pacēlums reģistrēts 1988.-1990.gadā, kad trīs gadu laikā saslima ap 20 000 cilvēku.

Pievieno komentāru

Veselība