Urologs: Latvijā izplatītākās uroloģiskās saslimšanas ir nierakmeņi un prostatas audzēji

Šonedēļ uroloģijas klīnikā Uroklīnika veikta 1000. operācija kopš klīnikas atvēršanas pirms trīs gadiem. Tā ir bijusi nierakmeņu operācija, kas, kā norāda ārsts – urologs Alvis Laukmanis, ir arī viena no izplatītākajām uroloģijas saslimšanām Latvijā un ar to sirgst vidēji katrs desmitais iedzīvotājs. Otra izplatītākā saslimšana vīriešiem ir prostatas audzēji.

Informē klīnikas Uroklīnika ārsts - urologs Alvis Laukmanis: “Veicot 1000.operāciju un analizējot klīnikas darbu, esmu gandarīts, ka nodrošinām Latvijā modernāko uroloģisko saslimšanu diagnostiku, ārstēšanai nepieciešamo aparatūru un metodes. Vērtējot statistiku, redzam, ka 80% no klīnikā veiktajām procedūrām saistītas ar Latvijā izplatītākajām uroloģiskajām slimībām – nierakmeņu un prostatas saslimšanām.”

Modernā nierakmeņu skaldīšana  - vienīgā Latvijā

Pateicoties medicīnas attīstībai, tagad nierakmeņu saslimšanu var efektīvi un vienkāršoti ārstēt arī gadījumos, kad  pirmās izvēles metodes (tā saucamās ārpus ķermeņa litotripsijas) nav nesušas gaidīto rezultātu. Uroklīnika ir vienīgā medicīnas iestāde Latvijā, kas veic perkutāno nierakmeņu skaldīšanu, kad pacientam tiek veikta minimāli invazīva endoskopija. Pēc tās pacients jau pēc divām dienām var doties mājās, atgriezties darbā un vairumā gadījumos nav novērotas būtiskas komplikācijas. Šo metodi piemēro arī gadījumos, kad pacientam nierakmeņi atkārtoti konstatēti pēc cita veida ārstēšanas vai tie ir salīdzinoši liela izmēra.

Jāuzsver, ka nierakmeņu saslimšana var piemeklēt jebkurā vecumā. Jaunākās tendences liecina, ka aizvien biežāk pacientu vidū ir arī jauni cilvēki. Vērtējot sabiedrības attieksmi un atbildību pret savu veselību, ārsts Laukmanis norāda, ka ir pozitīvi signāli, tomēr kopējā tendence paliek nemainīga – cilvēki primāri “dzēš ugunsgrēkus”, savukārt profilaktiski pasākumi tiek veikti salīdzinoši retāk.

Turpina dr. A. Laukmanis: “Diemžēl mazkustīgs dzīvesveids, neregulāras ēdienreizes, neveselīgs uzturs, kā arī pārmērības un stress ir galvenie faktori, kas var izraisīt nierakmeņu slimības. Būtiski ir sekot līdzi savam veselības stāvoklim un pie pirmajām sāpēm un sūdzībām jāvēršas pie ārsta. Ja cilvēkam papildus sāpēm ir arī temperatūra un drudzis, ārstēšanos nedrīkst atlikt. Profilaktiski ieteicams vismaz reizi gadā doties pie ģimenes ārsta un nodot urīna analīzes.”

Prostatas vēzi visbiežāk konstatē ap 60 gadus veciem vīriešiem

Kā otra klīnikā visbiežāk veiktā ķirurģiskā operācija ir prostatas  audzēju ārstēšana. Slimības lielākā riska grupa ir vīrieši vecumā no 50 gadiem, savukārt ļaundabīgs prostatas audzējs visbiežāk tiek konstatēts vīriešiem ap 60 gadiem.

Jāuzsver, ka arī prostatas audzējus iespējams savlaicīgai diagnosticēt un ārstēt. “Šobrīd viena no jaunākajām prostatas audzēja diagnosticēšanas metodēm ir histoskenēšana, kas ļauj vizualizēt un attēla formā atrast iespējamo prostatas audzēja  atrašanās vietu. Savlaicīgi atrodot prostatas vēža audus, iespējams novērot, kā situācija progresē un novērtēt, vai nepieciešama operācija. “Histoscan” iekārta, ar kuru strādā Uroklīnikas ārsti, ir vienīgā Baltijā. Arī operācijai prostatas vēža ārstēšanā mūsdienās tiek piemērota salīdzinoši saudzīga metode (laparoskopiskā radikālā prostatektomija), kas ārstēšanos padara vienkāršu un atgriešanos dzīvē  - nesalīdzināmi ātrāku,” uzsver A. Laukmanis.

Vērtējot vīriešu attieksmi pret prostatas vēzi, ārsts atzīst, ka vienmēr būs vīrieši, kuri par savu veselību domā, un vienmēr būs arī tādi, kas nedara neko un pat ignorē slimību simptomus. “Tas ir sliktākais. Galvenais ieteikums cīņā ar šo slimību ir savlaicīga reaģēšana un rīcība, tāpēc aicinu visus vīriešu, jo īpaši brieduma gados, reizi gadā noteikt PSA līmeni asinīs pie sava ģimenes ārsta vai urologa”, piebilst dr. A. Laukmanis.

Pievieno komentāru

Veselība