Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Vai elektroniskās cigaretes var nogalināt smēķētājus arī Latvijā?

Nesenie ar elektronisko cigarešu lietošanu saistītie pēkšņie nāves gadījumi ASV radījuši pamatīgu trauksmi un diskusijas par stingrāku regulējumu ne vien aiz okeāna, bet arī citur pasaulē. Tomēr jāsaka, ka Eiropas valstīs jau tagad spēkā esošie elektronisko cigarešu ražošanas, izplatīšanas un lietošanas noteikumi ir daudz nopietnāki un detalizētāki nekā ASV.


Pārskatot un ieviešot jaunus regulējumus, pamatā ir jābūt idejai – kā samazināt kaitējumu cigarešu lietotājiem, nevis ieviest aizliegumus, jo tas, visticamāk, veicinātu nelegālu nozares attīstību, padarot to daudz grūtāk kontrolējamu, līdz ar to radot lielāku risku lietotājiem – šādu nostāju pauž Eiropas veselības organizācijas.

Anglijā veiktajā pētījumā tika konstatēts, ka elektroniskās cigaretes pārsvarā lieto cilvēki, kas iepriekš ir smēķējuši parastās cigaretes. Tādejādi ir secināts, ka elektroniskās cigaretes cilvēkiem palīdz atteikties no kaitīgā ieraduma, ik gadu 70 000 cilvēku cigarešu smēķēšanas ieradumu aizstāj ar elektronisko cigarešu lietošanu, tā saukto veipošanu.


Tas devis pamatu Lielbritānijas valdībai, kā arī veselības organizācijām – Sabiedrības Veselības direktoru asociācijai, Karaliskajai Ārstu koledžai, Karaliskajai Sabiedrības veselības biedrībai, kā arī Anglijas Sabiedrības veselības organizācijai oficiāli paziņot, ka elektronisko cigarešu lietošana nodara mazāku kaitējumu lietotāju veselībai, tā ir par 95% drošāka nekā parasto cigarešu smēķēšana.


Anglijā līdz šim arī nav konstatēti elektronisko cigarešu izraisīti nāves gadījumi. Kas tad ir atšķirīgs ASV, kur veipošanas izraisītā slimība aiznesusi vairāk kā 20 cilvēku dzīvību, un pastāv bažas, ka saslimušo skaits varētu pārsniegt pat tūkstoti?


ASV saslimušajiem cilvēkiem, pārsvarā jauniešiem vecumā līdz 35, veipošanas izraisītā slimība sākās strauji – līdzīgi pneimonijai, izraisot klepu, aizdusu, elpas trūkumu, šķidruma uzkrāšanos plaušās u.c.


Pagaidām nav tiešu pierādījumu, kādas vielas tieši izraisīja nāves gadījumus. Taču ir konstatēta zīmīga sakritība - ASV lielākā daļa mirušo bija lietojuši elektroniskās cigaretes, kuru sastāvā ir tetrahidrokanabiols THC – psihoaktīva viela, kas tiek iegūta no kaņepēm.


Eiropas Savienībā – tajā skaitā Latvijā šī viela tabakas izstrādājumos ir aizliegta.


Atšķirība ir arī nikotīna koncentrācijā – ASV elektroniskajās cigaretēs ir atļauta augstāka nikotīna koncentrācija. Eiropas Savienībā saskaņā ar ES Tabakas izstrādājumu direktīvu, pieļaujamā nikotīna koncentrācija ir 20 mg/ml. ASV pieejamas elektroniskās cigaretes ar trīs reizes augstāku nikotīna koncentrāciju.


ASV pieredze arī ļauj secināt, ka īpaši bīstamas ir elektroniskās cigaretes ar pašrocīgi uzpildāmu kapsulu, jo ir gandrīz neiespējami izsekot, kāda sastāva šķidrums cigaretē tiek iepildīts.


Tieši šāda veida elektroniskās cigaretes lietošana izraisīja kāda jaunieša nāvi ASV. Sākotnēji viņš bija lietojis elektroniskās cigaretes ar ražotāja izstrādātu kapsulu, bet pēc tam sācis eksperimentēt, uzpildot cigareti ar nenosakāmas izcelsmes šķidrumiem.


Latvijā elektronisko cigarešu lietošanas ierobežojumus nosaka Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likums.


Iepriecinoša ziņa ir tā, ka smēķētāju skaits Latvijā pēdējo gadu laikā ir samazinājies. Tupretim elektronisko cigarešu lietotāju skaits ievērojami pieaug. Veipošana ir ļoti populāra jauniešu vidē, un tam ir vairāki veicinoši faktori, tas “skaitās stilīgi”, turklāt ir pārliecība, ka elektroniskās cigaretes ir mazāk kaitīgas.


Veselības ministrijas šogad veiktais pētījums apliecina, ka Latvijā jauniešiem pietrūkst zināšanu un izpratnes par elektronisko cigarešu ietekmi uz veselību. Pētījums, kurā galvenokārt tika aptaujāti nepilngadīgi jaunieši, atklāja vēl kādu faktu – 15% skolēnu neslēpa, ka pēdējā mēneša laikā ir smēķējuši elektroniskās cigaretes, savukārt 10% atzina, ka ir lietojuši tradicionālos tabakas izstrādājumus.


Kādai jābūt Latvijas nostājai jautājumā par elektronisko cigarešu lietošanu? Kādi regulējumi būtu jāpieņem? Pašlaik racionālākais šķiet rast kompromisu, kas ļautu samazināt risku veselībai, piemēram, svarīgi būtu ierobežot elektroniskās cigaretes, kam kapsulā smēķēšanas šķidrums tiek ievadīts pašrocīgi.

Pievieno komentāru

Veselība