Vai zināt, kā rodas insults un kā sevi no tā pasargāt?

"Ar galvu domājam" visi, taču ne vienmēr aizdomājamies par to, kādi procesi norit cilvēka smadzenēs un ne vienmēr paturam prātā traģisko statistiku: insulta gadījumā aptuveni trešdaļa saslimušo mirst un aptuveni trešdaļa kļūst invalīdi uz visu atlikušo mūžu.

Par to, kāda loma smadzenēm ir cilvēka dzīvē, kā tās darbojas un kā pasargāt sevi no insulta, stāstīts jaunajā grāmatā Uzmanību, insults!  

Uzmanību, insults! ir sestais jaunās Veselības sērijas izdevums.

 

Veselības sēriju izdod izdevniecība Lietišķās informācijas dienests sadarbībā ar SIA Euroaptieka. Veselības sērijā jau izdotas grāmatas Diabēts. Kā apturēt otrā tipa cukura diabētu?, Muguras sāpes, Menopauze. Turpini izbaudīt dzīvi pilniem malkiem!, Alerģija un astma un Gremošanas traucējumi.

 

Par grāmatu "Uzmanību insults!"

 

Grāmatā uzsvērts, ka "tieši smadzenes uztver visa veida informāciju no apkārtējās vides, ko saņemam ar redzes, dzirdes, taustes, garšas un smaržas palīdzību, kā arī nodrošina mūsu ķermeņa spēju kustēties, veikt darbības, just. Tieši smadzenes ir tās, kas atbild par spēju runāt un saprast valodu, spēju atcerēties un atpazīt, iemācīties un ielāgot. Noteikti smadzeņu centri regulē mūsu emocijas un jūtas, citi koordinē visus dzīvības procesus organismā. Katrs smadzeņu rajons nodrošina kādu pavisam konkrētu funkciju. Turklāt smadzenes ir viens no aktīvākajiem cilvēka orgāniem, kurš darbojas nepārtraukti."

 

Grāmatā sniegtas atbildes uz šādiem jautājumiem. Kādi faktori rada insultu? Kādas pazīmes liecina par insulta iestāšanos? Kāda informācija slimnieka tuviniekiem jāsniedz mediķiem, lai ārstēšana būtu bez komplikācijām? Kādus izmeklējums veiks ārsti un kādas ārstēšanas metodes viņi izmantos? Kā dzīvot pēc insulta? Kādai jābūt ēdienkartei, fiziskajām aktivitātēm u.c., lai samazinātu risku "nonākt līdz insultam"?

 

Grāmatas autore atgādina, ka insults nav izdevīgs nevienam un ka izvairīties no insulta ir vieglāk, nekā sadzīvot ar sekām, tāpēc ir svarīgi apzināties riskus, kas insultu rada, un censties tos laikus novērst.

 

Par grāmatas autori

Grāmatas autore - sertificēta neiroloģe Nora Jurjāne ieguvusi ārsta kvalifikāciju un pabeigusi rezidentūras kursu neiroloģijā Latvijas Medicīnas akadēmijā. Zināšanas papildinājusi internatūrā Vīnes Universitātes slimnīcā Austrijā un Haukelandes Univeritātes slimnīcā Bergenā, Norvēģijā.

 

Nora Jurjāne ir Latvijas un Eiropas neirologu asociāciju biedre ar 15 gadu praktiskā darba pieredzi neiroloģijā, Latvijas Universitātes mācību spēks, vairāku zinātnisku publikāciju autore.

Pievieno komentāru

Veselība