Vēderā tumšs, "krabi" grūti pamanīt 8

Ilgstoša caureja bez iemesla, aizcietējumi vai citas zarnu darbības problēmas var būt simptomi gan negausīgai vasaras labumu baudīšanai, gan nopietnākām saslimšanām.

 

Kolorektālais vēzis ir grūti diagnosticējams, simptomi reizēm mēdz būt līdzīgi dažādām labdabīgām zarnu slimībām, atgādina Gunta Purkalne, Paula Stradiņa universitātes klīniskās slimnīcas Staru un ķīmijterapijas centra vadītāja.

 

Ieperinās nemanot


Šo audzēju diemžēl diezgan bieži atklāj tad, kad tas jau ir izplatīts, stāsta G. Purkalne.

 

Par iespējamu saslimstību ar kolorektālo vēzi var liecināt ilgstošas sāpes vēderā, vēdera izejas traucējumi, caureja bez jebkāda iemesla, aizcietējumi vai tas, ka vēdera izejas laikā aizcietējumi mijas ar caureju. Uzmanīgam jākļūst, ja no tūpļa zarnas parādās asiņaini vai gļotaini izdalījumi, kā arī bez apzinātas rīcības strauji zaudējot svaru. Nopietni jāizvērtē nogurums, kas pat pēc kārtīgas atpūtas nepāriet. Arī tas var liecināt par mazasinību, kuras izraisītājs savukārt var būt vēzis.

 


Mediķiem vēl joprojām nav skaidras atbildes, kas īsti izraisa vēzi, tomēr apkopoti cēloņi, kuru klātbūtne palielina saslimšanas risku. Arī vēža pārmantošana no ģimenes locekļiem, nepietiekama fiziska aktivitāte, korpulence, zarnu polipi, hroniski iekaisumi tiek minēti kā kolorektālā vēža rašanās faktori. Pēdējā laikā īpaša uzmanība tiek pievērsta arī vides piesārņotībai un kaitīgajiem ieradumiem, piemēram, smēķēšanai kā jebkura, ne tikai plaušu, vēža rašanās stimulējošam apstāklim.

 


Lai arī slimība tiek konstatēta arvien jaunākiem pacientiem, lielākoties tā piemeklē pēc 60 gadu vecuma. Tamdēļ pēc 50 gadu sasniegšanas jāveic regulāras veselības pārbaudes pie ģimenes ārsta. Tieši viņš ir tas, kurš nosūta uz tālākām izmeklēšanām, tai skaitā pie onkologa.

 


Ejot pie ārsta, svarīgi neapjukt, bet pastāstīt, kādi simptomi novēroti. Jāatceras, ka dažādām slimībām ārējās izpausmes var būt līdzīgas un ne vienmēr, piemēram, sāpes vēderā, liecina par vēzi. Tomēr, ja pašam šķiet, ka nepieciešama speciālista onkologa konsultācija, bet ģimenes ārsts nosūtījumu nav devis, pacients arī pats var apmeklēt onkologu. Liepājas Onkoloģiskajā poliklīnikā - neatkarīgi, ir vai nav nosūtījums - par pirmo vizīti jāmaksā divi lati.

 


"Protams, ar nosūtījumu ir pieraksts un uz izmeklējumiem var sanākt pagaidīt rindā. Piemēram, gastroskopiju ārste var veikt dienā četriem pacientiem. Ja pacients vēlas tūlīt un tagad, atsevišķi sarunāta procedūra tiek apmaksāta pēc citiem izcenojumiem," stāsta Liepājas Onkoloģijas slimnīcas galvenā ārste Anna Krilova.

 

Zināt par slimību vai nē

 


Svarīgi atcerēties - jo agrāk vēzi atklāj, jo lielākas izredzes to izārstēt, onkologi uzsver ne reizi vien. Agrīnā stadijā ārstēšana parasti ir kompleksa: operācija ar vai bez papildu profilaktiskās terapijas, t.i., ķīmijas vai staru terapijas. Komplekso ārstēšanu beidz aptuveni astoņos līdz deviņos mēnešos. Pēc tam pacientu regulāri novēro onkologs.

 

Ja vēzis jau ir ielaists, tad slimības izplatību apturēt grūti, nenoliedz G. Purkalne.

 

Šādā gadījumā tiek ārstēti tikai konkrētie simptomi, kas pacientam sagādā problēmas.

 


Vēršoties pie ārsta, būtiski pašam pacientam pirms tam saprast, vai viņš grib zināt patiesību par slimību vai nē. Ja grib zināt taisnību, tad, pirmkārt, jājautā ārstam īstā diagnoze - kāda slimība konstatēta un kā tā ietekmēs veselību. Pacientam ir tiesības jautāt, savukārt ārstam ir pienākums saprotamā valodā paskaidrot. Tālāk parasti seko jautājumi, kāda būs ārstēšana un kur to iespējams veikt.

 

"Pacientam ir tiesības zināt visas medicīnas valsts iestādes, kur slimību var ārstēt, kā arī pat izvēlēties konkrētu ārstējošo ārstu. Jāatceras tikai, ka galīgo slimības slēdzienu un to, kā vēzi vislabāk ārstēt, var sniegt vienīgi speciālists onkologs. Nevienam citam, pat ne ģimenes ārstam, nav tiesības izdarīt slēdzienu onkologa vietā," uzsver G. Purkalne.

 


Šobrīd Latvijā kompleksi onkoloģiskās slimības var ārstēt Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā, Latvijas Onkoloģijas centrā, Daugavpils Onkoloģiskajā slimnīcā un Liepājas Onkoloģiskajā slimnīcā.

 

Tā kā veselības aprūpes finansēšana notiek centralizēti, pacients nav piesaistīts dzīvesvietai, apstiprina arī A. Krilova. Piemēram, kāds cēsnieks izvēlējies saņemt staru terapiju Liepājā.

 

Uzziņa

 


Kolorektālais vēzis - taisnās un resnās zarnas ļaundabīgais audzējs. No latīņu valodas: colon - resnā zarna, rectum - taisnā zarna.

Pievieno komentāru

Komentāri 8

Piekrītu!

Ka ir divas bezgalības-visums un cilvēka stulbums,uz ko pēc visa vēl cerēt?Ar muļķi vēl var sarunāt,bet ar stulbu?
(iemīļots teiciens vīrietim ar bizi!!!!!!!!!!!!!!!!!!)

pirms 11 gadiem, 2010.02.22 18:04

Interesanti!

Cilvēks nodarbojas ar okultismu,svēti tic čigānu zīlējumiem,dur pirkstu debesīs un sauc,ka Dievs visu redz,bet neapjēdz,ka Dievs tiešām visu redz!

pirms 11 gadiem, 2010.02.20 12:59

Sausmas!

Marazmatiskums,vai cilvēks pats nesaprot,ka ir slims?

pirms 11 gadiem, 2010.02.07 14:22

Dole K.

Par atsevišķu izcenojumu,jā,bet Annas buduārā,ne jau kasē,un tam cilvēkam, kurš pierakstījies,ir jāgaida ,kad blatnieku izmeklēs!Viņa vēl stāvēs klāt un lūrēs dibenā...

pirms 11 gadiem, 2010.01.28 19:27

Uve ; (

Lasu par to A. krilovu un ne tur trāpīju! ; )

pirms 12 gadiem, 2009.02.24 18:20

Uve

Izlasīju tos onkologu murgus un sniedzu savu artavu. Kad iesāku lasīt tos rakstus, par kautkādu tur pasaules lielāko dakterētāju Annu no Kurzemes novada, ja godīgi man bija bail lasīt to hreņu tumsā.
Bet visā visumā iesaku visiem izlasīt un iepazīt viņas „varoņdarbus”.

Viņa ir ŽĒLSERDĪBAS MĀSA (pakļautais, ekstravertais, saprātīgais cilvēks ar konkrētu domu gājienu).
Kāpēc jūs par viņu tik negatīvi rakstāt. Vis jums nāks atpakaļ. Un daži kā proktologs jau vīzijā redz jūs pussapuvušus nodaļā. Viņa ir iejūtīga, rūpīga, atsaucīga un pacietīga. Viņā pilnīgi nav egoisma, viņa ir mīlestības pārpilna, viņa ielīksmo visus sirdzējus, viņai visi ir vienādi. Viņas iekšējā emocionālā dzīve intensīva, viņa saprot citus un sevi un savu jūtu iemeslus, tāpēc labi māk sadzīvot ar sevi un ar citiem. Ja viņa labi izskatās (paskatieties fotogrāfijas) un nav muļķīgi muldējusi, tad TIEŠI TAS ir cilvēks, kuru mēs visi slimnieki meklējam visu savu dzīvi. Viņa ir tik līdzjūtīga pret slimniekiem, ka pat mājās daudz laika domā, kā sagādāt vairāk naudas sev. Ar laiku tas, protams, nāks gaismā, bet viņa laicīgi to sapratīs, un uztaisīs tev mazus draudus ar miliciju un atteikšanu ārstēt. Ja jūs paklausījāt mūsu padomam, un sakusējāties, tad saudzējiet sevi - viņa var viegli jums iztaisīt jēlības, kaut arī neliks jums to manīt. Ja jums viņa būs galvenā dakterētāja, no viņas sanāks labākā palīdzētāja gan piederīgiem, gan jums. Līdzīgu viņai ir maz.
Taču - lielākā psihopātu daļa ir tāda paša tipa cilvēki. Viņa nav slima, jā viņa ir vulgāra, rupja, nežēlīga, aizdomu pilna, atriebīga kā jau tirāne, bet tie nav medicīniski simptomi.
Tagad mēģiniet viņu saprast. Lai veicas.

pirms 12 gadiem, 2009.02.24 18:19

no dzintras

Nerunājat blēņas apceļojat dz. zemi un būs ok!!!!
http://www.foto.inbox.lv/liepajaocity

pirms 12 gadiem, 2009.02.13 12:51

Veselība