Vēl nav sākusies gripas izplatīšanās

Rīga, 25.sept., LETA. Lai gan pēdējo nedēļu laikā arvien vairāk cilvēkiem novērojami saaukstēšanās slimību simptomi, tomēr gripas izplatīšanās vēl nav sākusies, aģentūru LETA informēja Sabiedrības veselības aģentūrā (SVA).

Lai arī elpceļu infekcijas sākušas intensīvāk izplatīties, laboratorisko izmeklējumu rezultāti liecina, ka tas vēl nav gripas izplatīšanās sākums, bet gan citu akūto augšējo elpceļu infekciju pieaugums, kuras šobrīd visbiežāk izraisa paragripas vīrusi, norāda SVA speciālisti.

 

Paragripa ir tipiska gaisa pilienu infekcija, kuras avots ir slimnieks ar izteiktu infekcijas formu. Slimība sākas pakāpeniski, temperatūra pirmajās slimības dienās ir normāla, bet trešajā vai ceturtajā dienā tā paaugstinās. Vistipiskākā paragripas pazīme ir laringīts, kam raksturīgs sauss un rejošs klepus, skrāpēšanās sajūta aiz krūšu kaula, kā arī balss aizsmakums. Inkubācijas periods ilgst divas līdz septiņas dienas.

 

Arī Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) direktore Baiba Rozentāle aģentūrai LETA norādīja, ka šobrīd aktuāli ir augšējo elpceļu vīrusi, bet par saslimšanu ar gripu runāt vēl ir pāragri, jo tā savu izplatību Latvijas teritorijā parasti sāk decembrī, bet kulmināciju sasniedz februārī un martā.

 

SVA norāda, ka saaukstēšanās saslimšanas vienmēr izraisa kāds vīruss vai baktērija, tādēļ ir vērts konsultēties ar ārstu, lai saslimšana neradītu komplikācijas. Turklāt saaukstēšanās ir lipīga, un slims cilvēks var inficēt citus.

Lai nesaslimtu, SVA speciālisti un LIC direktore iesaka ģērbties atbilstoši laika apstākļiem, pēc iespējas biežāk mazgāt rokas, kā arī regulāri vēdināt telpas, uzmanoties no caurvēja.

 

Organisma un imunitātes stiprināšanai speciālisti iesaka pēc iespējas vairāk uzturā lietot šķidrumu, kā arī skābpiena produktus, jo tie satur mikroorganismus, kas stimulē cilvēka imūnsistēmu. Ir vērts ēdienkartē iekļaut svaigus kāpostus, ķiplokus, lokus, citrusaugļus, dzērvenes, medu, jo tie palīdz organismam cīnīties ar vīrusiem un saglabāt veselību.

 

SVA speciālisti norāda, ka šobrīd ir piemērotākais laiks, lai vakcinētos pret gripu. Rozentāle stāsta, ka imunitāte pret gripu izveidojas aptuveni 70 dienās pēc vakcīnas saņemšanas. Turklāt pret gripu jāpotējas katru gadu, jo katru gadu izplatās dažādi gripas vīrusi, līdz ar to vakcīna tiek izgatavota atbilstoši cirkulējošam vīrusam, norāda LIC direktore.

 

Vakcinēties īpaši svarīgi tiem cilvēkiem, kuri sirgst ar hroniskām plaušu, sirds un asinsvadu sistēmas, nieru un vielmaiņas slimībām, kā arī tiem, kuru darbs ir saistīts ar atrašanos publiskā vietā un sastapšanos ar daudziem cilvēkiem, kas var pārnēsāt gripas vīrusu.

 

LIC vakcīna pret gripu maksā sešus latus. Pacientiem ar hroniskām slimībām, bērniem no sešu mēnešu līdz divu gadu vecumam un cilvēkiem, kas vecāki par 65 gadiem, valsts 50% apmērā kompensē vakcināciju pret gripu.

Pievieno komentāru

Veselība