Visbiežāk gūst apdegumus un applaucējumus

Lasītāji ir rosinājuši “Dzirksteli” uzrakstīt par bērnu drošību mājās, par to, kā maksimāli izvairīties no negadījumiem.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta Vidzemes reģionālā centra vadītāja vietniece Sniedze Bračka norāda, ka Vidzemes reģionā kopumā katru dienu neatliekamās medicīniskās palīdzības mediķi saņem vidēji trīs līdz sešus izsaukumus, kad cietis ir kāds bērns.


“Tas nav dramatisks skaitlis, arī negadījumu ar ļoti traģiskām sekām ir maz,” saka S.Bračka.


Viņa stāsta, ka mazi bērni visbiežāk cieš no tā, ka uzlej sev virsū karstu šķidrumu – tēju vai kafiju. Vecākiem ir jāparedz solis uz priekšu un jāatceras, ka mirklī, kad bērns jau sāk celties kājās, kā arī divu un trīs gadu vecumā viņš var brīdī, kamēr pieaugušais ir aizgriezies, piekļūt klāt krūzei, kurā ir karsta tēja vai kafija un uzliet sev to virsū, gūstot apdegumus. Mediķi atgādina, ka pieaugušo modrība, piesardzība un zināšanas ir vienīgais, kas var pasargāt bērnus no sāpēm un ciešanām, ko rada karstuma ietekme. Pieaugušajiem jāprot pamanīt bīstamas situācijas, vēl pirms nelaime notikusi.


Otrā vietā ir medikamentu – tablešu un arī šķidrumu - apēšana un iedzeršana. S.Bračka atgādina, ka tie ir jānovieto bērniem nepieejamā vietā. Ir gadījumi, kad mazi bērni gūst ķīmiskos apdegumus tiekot klāt pie sadzīves ķīmijas, to iedzerot un norijot. Salīdzinošo retāk ir strāvas traumas, kuras bērns var gūt, tiekot klāt pie elektrības rozetēm.


Lielākiem bērniem, proti, vecumā no 5 līdz 8 gadiem, raksturīgi neveiksmīgi kritieni, kuru rezultātā ir sasitumi un lūzumi. Visbiežāk tos gūst, braucot ar velosipēdu vai šūpojoties šūpolēs.


“Vasarā pārgalvīga šūpošanas bērniem arī ir topā, savukārt ar riteņiem ir gadījies, ka bērns krīt pāri stūrei, tā gūstot smagu galvas traumu,” stāsta S.Bračka.

Pievieno komentāru

Veselība