“Zaļais koridors” ir tikai sākums 1

Krūts vēzis ir visizplatītākais vēža veids Latvijā, un kā liecina pēdējie statistikas dati, šobrīd uzskaitē ir vairāk nekā 13 000 krūts vēža pacienšu. Neskatoties uz faktu, ka ir ievērojami uzlabojušās diagnostikas iespējas pirmreizējiem vēža pacientiem un vēzis arvien biežāk tiek atklāts 1. stadijā, mirstības rādītāji joprojām ir ļoti augsti - 2016. gadā no krūts vēža mirušas 456 sievietes. Daļa no viņām būtu varējusi turpināt dzīvot, ja vien šīm sievietēm tiktu nodrošināti jaunākās paaudzes vēža medikamenti.

Lai vēzis kļūtu par ārstējamu slimību, krūts vēža pacienšu atbalsta biedrību “VITA” un Latvijas Basketbola savienība sadarbībā ar ārstiem un citām pacientu organizācijām jau septīto gadu rīko kampaņu “Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu!”. Līdzšinējās kampaņas bija vērstas uz to, lai mudinātu sievietes veikt regulārus krūšu izmeklējumus un pašpārbaudes, tādējādi ļaujot atklāt krūts vēzi agrīnā stadijā. Šī gada kampaņas “Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu!” mērķis ir pievērst pastiprinātu uzmanību ne tikai diagnostikai, bet arī vēža ārstēšanai. Latvijā ir pozitīva virzība onkoloģijas jomas sakārtošanā - ir ieviests “zaļais koridors”, kurš dod iespēju pirmreizējiem vēža pacientiem pārbaudes veikt bez rindas, taču ar to nepietiek, jo pēc diagnostikas pacientam ir nepieciešama tūlītēja ārstēšana. Pacients, kuram slimība ir šodien, nevar gaidīt - lai dzīvotu, labākā ārstēšana nepieciešama pēc iespējas ātrāk.


Krūts vēža pacienšu atbalsta biedrības “Vita” vadītāja Irina Januma: “Izsaku lielu pateicību Veselības ministrijai par līdz šim paveikto onkoloģijas jomas sakārtošanā! “Zaļais koridors” ir labs sākums primāri diagnosticēta vēža gadījumos, tomēr ir jādomā arī par to, kas seko pēc “zaļā koridora”, proti, par efektīvu ārstēšanu un jaunu terapiju pieejamību krūts vēža pacientiem, citādi koridora galā pacientes sagaidīs strupceļš.

Sagaidot mūsu valsts simtgadi, vislabākā dāvana Latvijai un ikvienam vēža pacientam būtu iespēja saņemt efektīvāko ārstēšanu, lai kopā ar visu Latviju un savu ģimeni varētu nosvinēt šos svētkus un turpinātu dzīvot.”


Januma informēja, ka Latvijā šobrīd valsts apmaksā tikai 6 no 30 biežāk izmantotajiem jaunajiem vēža medikamentiem, ko Eiropas valstīs izplatītāko audzēju ārstēšanai izmantoja jau 2015. gadā. Vissmagākajā situācijā ir metastātiskā vēža pacienti, kam Latvijā valsts jaunākās paaudzes zāles kompensē ļoti ierobežoti, tālab netiek sasniegti labākie iespējamie ārstēšanas rezultāti. Savukārt par saviem līdzekļiem iegādāties jaunākās paaudzes medikamentus var atļauties tikai reti kurš pacients. Nav jāskatās tālu – mūsu kaimiņvalstīs Igaunijā un Lietuvā metastātiska krūts vēža pacientiem ir ievērojami lielākas iespējas dzīvot ilgāk, saņemot efektīvākos medikamentus, nekā pie mums Latvijā.


Arī Latvijas Onkologu asociācijas prezidents, profesors Jānis Eglītis atzina, ka “zaļais koridors”, kurš tika ieviests 2016. gadā, patiešām ir liels sasniegums Latvijai, un tam vajadzēja sākt darboties jau daudzus gadus atpakaļ. Šobrīd “zaļais koridors” paātrina diagnostikas iespējas pirmreizējiem pacientiem, taču, kā uzsvēra profesors, mēs nedrīkstētu aizmirst arī par tiem pacientiem, kuri ir izārstējušies, taču pašsajūta vai analīzes rada aizdomas, ka vēzis, iespējams, ir atgriezies. Arī šie cilvēki ir pelnījuši prioritāri nokļūt izmeklējumu koridoros, lai pēc iespējas ātrāk apstiprinātu vai noraidītu diagnozi, un būtu iespējams uzsākt ārstēšanu. Dr. Eglītis pauda cerību, ka jauno onkoloģijas slimību diagnostikas un ārstēšanas programmu, kura ir uzrakstīta ļoti ambiciozi, izdosies ieviest un piesaistīt atbilstošu finansējumu, lai līdz 2020. gadam būtu jūtami “taustāmi” rezultāti.


Diemžēl pagaidām valdība kavējas ar programmas apstiprināšanu, līdz ar to neizdodas palielināt valsts atbalstu vēža ārstēšanai. Saeimas deputāts un Sabiedrības veselības apakškomisijas priekšsēdētājs Romualds Ražuks atzina, ka, neskatoties uz faktu, ka onkoloģijas slimību diagnostikas un ārstēšanas programma 2017. – 2020. gadam ir izstrādāta, un Saeimas deputāti vienbalsīgi ir atzinuši tās nepieciešamību, turklāt Eiropas Komisija ir ļāvusi piesaistīt naudu uz budžeta deficīta rēķina, šī nauda joprojām nav nonākusi pie onkoloģijas pacientiem, kaut arī gads jau ir pusē.


Runājot par nākotnes plāniem onkoloģijas jomas sakārtošanā, Veselības ministrijas valsts sekretāra vietniece veselības politikas jautājumos Daina Mūrmane – Umbraško uzsvēra, ka galvenās iniciatīvas joprojām ir vērstas uz to, lai sakārtotu diagnostikas jomu, tomēr par papildus medikamentu kompensēšanu vēl netiek runāts. Veselības ministrija ir izstrādājusi norādījumus jeb ceļa kartes ģimenes ārstiem, kā rīkoties situācijās, ja viņiem ir aizdomas, ka pacientam ir kāda onkoloģiska saslimšana. Ir izstrādāta sistēma, lai 10 dienu laikā pacientam tiktu veikti visi nepieciešamie izmeklējumi, kurus pilnībā, bez jebkāda ierobežojuma apmaksā valsts. Pēc izmeklējumu saņemšanas lēmums par turpmāko ārstēšanu ir jāpieņem mēneša laikā, un ir skaidri noteikti arī nākamie soļi, proti, kad jādodas pie onkologa, kad pie ģimenes ārsta, un kāds ir tālākais aprūpes ceļš. Šobrīd ir izstrādāts rīcības plāns 11 vēža lokalizācijām, bet nākamajā gadā plānots turpināt izstrādāt “ceļa kartes” arī citām vēža lokalizācijām.


Jaunumi ir arī saistībā ar valsts apmaksātā vēža skrīninga pieejamību gadījumos, ja uzaicinājuma vēstule ir pazaudēta, vai tā sabojāta, vai kādu iemeslu dēļ nav saņemta. Kā informē Nacionālais veselības dienests (NVD), turpmāk atjaunot uzaicinājuma vēstuli iespējams ne tikai vēršoties ģimenes ārsta praksē, kurā ir pieeja Nacionālā veselības dienesta elektroniskās sistēmas “Vadības informācijas sistēma” vēža skrīninga modulim, bet arī ārstniecības iestādēs, kas īsteno vēža skrīninga mamogrāfijas pakalpojumu sniegšanu un ir noslēgusi līgumu ar Nacionālo veselības dienestu par minētā moduļa lietošanu.

Ģimenes ārstu praksēs un minētajās ārstniecības iestādēs ir iespējams noskaidrot uzaicinājuma vēstules numuru un datumu (uzrādot savu personu apliecinošu dokumentu) un saņemt informāciju par uzaicinājuma vēstules atjaunošanas iespējām (patstāvīgi izdrukājot veidlapas NVD mājaslapā vai saņemot šīs veidlapas praksē/ārstniecības iestādē).

Mūrmane – Umbraško atzina, ka lielākais mērķis turpmākajiem 3 gadiem ir panākt, lai 75% sieviešu atsaucas valsts apmaksātajam skrīningam un aiziet pārbaudīt savu veselību, un lai 60% gadījumos vēzis tiktu atklāts 1. un 2. stadijā, kurā tas labāk pakļaujas ārstēšanai.


Rezumējot situāciju onkoloģijas jomā Latvijā, galvenais secinājums ir, ka pārmaiņas notiek, taču mēs joprojām ievērojami atpaliekam no citam ES valstīm, tai skaitā no Lietuvas un Igaunijas.


Par kampaņu

Kampaņu “Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu!” jau septīto gadu pēc kārtas organizē Latvijas Basketbola savienība un krūts vēža pacienšu atbalsta biedrība “VITA”. Jau ceturto gadu kampaņas ietvaros darbojas reģionālo vēstnešu kustība – vairāk nekā 40 brīvprātīgo no visas Latvijas aicina sievietes rūpēties par krūšu veselību, veikt regulāras pārbaudes un sniedz atbalstu. Reģionālie vēstneši nogādā informatīvos materiālus, īsteno dažādus izglītojošos pasākumus, kā arī veicina reģionālo mediju interesi par krūšu veselības tēmu.

Tā piemēram, 10.aprīlī onkoloģijas ķirurģijas māsa, kampaņas reģionālā vēstnese Solvita Rubene ciemojās Andreja Upīša Skrīveru vidusskolā, lai bioloģijas stundā 12.klases meitenēm stāstītu par krūšu veselību un krūšu pašpārbaudi. Vakarā iedvesmojoša saruna ar sievietēm par krūšu veselību notika kafejnīcas “Skrīveru mājas saldējums” telpās.

Kampaņas ietvaros tiek īstenota arī video akcija #LaiDzīvotu sociālajos tīklos, kurā sabiedrībā zināmi cilvēki tiek aicināti savos viedtālruņos ierakstīt īsus video aicinājumus sievietēm pārbaudīt savu krūšu veselību, vērsties pie ārsta, ja ir aizdomas, ārstēties, ja ir nepieciešams, mīlēt sevi un savus tuvos.

Arī šogad kampaņu “Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu!” iecerēts noslēgt ar lielāku pasākumu – 3.jūnijā notiks Solidaritātes gājiens “Ejam kopā, lai dzīvotu!” no Brīvības pieminekļa līdz Arēnai Rīga. Pulcēšanās gājienam plkst. 15`30 pie Brīvības pieminekļa.

Plkst. 17`00 “Arēna Rīga” notiks ikgadējā Rozā lentītes labdarības basketbola spēle starp Latvijas un Baltkrievijas sieviešu izlasēm. Ieeja spēlē par ziedojumiem - visi ziedojumi tiks novirzīti smagi slimu vēža pacientu ārstēšanai.

Sekojiet līdzi kampaņas aktivitātēm:  www.facebook.com/Laidzivotu

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Ui

Un ko darit tam sievietem kuram it ka konstateta mastopatija?Tiku līdz onkologam un paprasija_vai sap?ne.vai tev trauce _it ka ne.Nu un fzivo talak.Tas ir ārsta atbilde!!!!Jagaida kad sāks veidoties audzejs lai sāktu arstešanu????

pirms 4 gadiem, 2017.06.17 09:00

Veselība