Ziņo Krūšu pašpārbaudes punkts

Aizvadītā nedēļas nogale bija aktīva Krūšu pašpārbaudes punktā – speciālista konsultāciju saņēma 105 cilvēki. 9 sievietēm ieteikts veikt tālāku izmeklēšanu, jo krūtīs sataustītas izmaiņas, bet 2 – iespējami ātrākā laikā doties uz mamogrāfijas izmeklējumu.

Krūšu pašpārbaudes punktā rosība nerima ne mirkli – visas nedēļas nogales dienas no pulksten 13.00- 19.00 divi speciālisti divās speciāli vienlaikus konsultēja sievietes, kā veicama krūšu pašpārbaude, kāpēc ir tik svarīgi to darīt reizi mēnesī pirmajā nedēļā pēc mēnešreizēm, kā arī, ja sieviete vēlējās, veica krūšu pārbaudi viņai, iztaustot sievietes krūtis turpat.

Daļa sieviešu uz modes un izklaides centru “Rīga Plaza” bija devušās īpaši tāpēc, lai apmeklētu Krūšu pašpārbaudes punktu. Viena no viņām atzina, ka veikusi garu ceļu ar sabiedrisko transportu no Ulbrokas, lai saņemtu speciālista konsultāciju: “Man kādu laiku sāp viena krūts, un mājās pati sataustīju kaut kādu veidojumu. Nezinu, ko darīt tālāk un vai pašpārbaudi veicu pareizi, tāpēc atbraucu. Gribu zināt gan to, kā vispareizāk pašai pārbaudīt krūtis mājās, gan arī saņemt speciālista ieteikumu, kur vērsties tālāk ar savu problēmu, jo krūts nebeidz sāpēt.”

Veidojumu krūtī pati mājās bija sataustījusi vēl kāda sieviete un, ieejot pašpārbaudes teltī pie speciālista, izplūda asarās. Tomēr pēc rūpīgas apskates sievietes aizdomas par ko nelāgu neapstiprinājās – speciālists secināja, ka viņas krūtīs nav izmaiņu, par kurām vajadzētu uztraukties. Lai kliedētu sievietes bažas, viņai ieteica doties pie ģimenes ārsta, lai saņemtu norīkojumu veikt ultrasonogrāfijas pārbaudi. “Man tiešām kļuva mierīgāk, taču noteikti veikšu sonogrāfiju,” viņa sacīja pēc apskates.

Krūšu pašpārbaudi pie speciālista vēlējās iemācīties arī vairākas jaunās māmiņas, kuras nesen beigušas barot savu bērniņu ar krūti. Divas no viņām atklāja, ka par iespēju apmeklēt Krūšu pašpārbaudes punktu un bez maksas saņemt speciālista konsultāciju izlasījušas žurnālā “Ieva”, kas ir kampaņas “Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu!” informatīvais atbalstītājs. Savukārt kāda cita apmeklētāja par šo iespēju bija uzzinājusi televīzijas raidījumā.

Krūšu pašpārbaudes punktu apmeklēja arī vairākas mammas ar savām meitām – gan pusaudžu vecumā, gan pieaugušām, gan arī vēl pamatskolas vecumā. Viņas dzirdējušas onkoloģes Sarmītes Baltkājes vēsti, ka krūts vēzis tiek atklāts arvien jaunākām sievietēm, bet dažādi labdabīgi veidojumi – pat vidusskolas vecuma meitenēm.

Tuvākā iespēja saņemt speciālista konsultāciju Krūšu pašpārbaudes punktā būs 23. un 24. aprīlī no plkst. 13.00 – 19.00 modes un izklaides centrā “Rīga Plaza”. Jāņem vērā, ka saruna ar speciālistu vienam cilvēkam aizņem 10-15 minūtes.

Krūšu pašpārbaudes punkts būs atvērts līdz 22. maijam modes un izklaides centrā “Rīga Plaza” otrajā stāvā. Darba dienās ikvienam ir iespēja paņemt informatīvos materiālus, arī shēmu, kā krūšu pašpārbaude veicama mājās, bet nedēļas nogalēs bezmaksas konsultācijas sniedz speciālisti.

Tāpat nedēļas nogalēs Krūšu pašpārbaudes punktā ir iespēja parakstīties par Onkoloģisko pacientu organizāciju alianses iniciatīvu “Lai vēzis būtu ārstējams!” portālā www.manabalss.lv. Krūts veselības informatīvā kampaņa “Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu!” aktīvi aicina parakstīties par šo iniciatīvu, lai onkoloģijas pacientiem būtu pieejamas mūsdienīgas diagnostikas metodes un jaunākās ārstniecības iespējas.

Saskaroties ar diagnozi vēzis, cilvēkam nepieciešama tūlītēja un iespējami efektīvāka ārstēšana, lai uzveiktu nereti ļoti agresīvo audzēju. Diemžēl valsts kompensē tikai daļu medikamentu, un nereti tie nav jaunākie un efektīvākie, kas pieejami vien par maksu. Vēža slimnieks ārstēšanās laikā visbiežāk nespēj strādāt, tāpēc ienākumi manāmi sarūk, bet medikamenti ir ļoti dārgi. Turklāt jaunākās pieejamās zāles vairākiem vēža veidiem, arī krūts audzēja ārstēšanai, nerada tik nopietnas blaknes kā līdz šim pieejamie medikamenti un cilvēks arī ārstēšanās laikā varētu strādāt.

Lai palīdzētu onkoloģijas pacientiem saņemt efektīvu ārstēšanu un diagnostiku, nepieciešami 10 000 parakstu, kas ļaus iniciatīvu iesniegt Saeimās izskatīšanai. Jau parakstījušies aptuveni 8000 cilvēku, tāpēc nekavējies – paraksties par to, lai vēzis būtu ārstējams. Lai kāds bērns nepaliktu bez mammas vai tēta, lai kāda ģimene nezaudētu savu mīļo omīti vai opi, lai mums visiem būtu pieejamas vēl labākas diagnostikas iespējas.

Daudzi Krūšu pašpārbaudes punkta apmeklētāji izmantoja iespēju un parakstījās turpat, “Rīga Plaza”. Kā atzina kāda sieviete, viņas mamma pirms vairākiem gadiem veiksmīgi izārstējusies no krūts audzēja, taču blaknes saņemto medikamentu dēļ bijušas briesmīgas. “Sekas ir joprojām,” atklāja sieviete, “jo mammai viena roka kļuvusi daļēji paralizēta – normāli nekustas. Arī ārstēšanās laikā, kas ilga astoņus mēnešus, viņai bija ļoti grūti – visas tās kaulu laušanas, sāpes, sliktā dūša… Ja mums būtu bijusi nauda, varētu pirkt zāles, kas nerada tādas blaknes, bet šie medikamenti maksā vairākus tūkstošus eiro mēnesī. Diemžēl mums nebija tādu līdzekļu.”

Parakstīties par iniciatīvu var ikviens, ienākot - https://manabalss.lv/lai-vezis-butu-arstejama-slimiba/show.>

Kampaņu “Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu!” jau sesto gadu pēc kārtas organizē Latvijas Basketbola savienība un krūts vēža pacienšu atbalsta biedrība VITA.

Elektroniskā formā informācija par krūšu pašpārbaudi un citi noderīgi materiāli pieejami interneta vietnē www.pārbaudikrūtis.lv.

Pievieno komentāru

Veselība