2010 – 1997= ???? 14

Līdz šim dzīvoju ar pārliecību, ka šo piemēru bez grūtībām atrisinātu katrs trešās klases skolnieks. Pamatskolas izglītība Latvijā ir obligāta, tāpēc par pieaugušajiem jau nu vismazāk vajadzētu šaubīties, tomēr mana pārliecība ir sašķobījusies.

Un cēlonis manām šaubām ir trīs tirdzniecības vietu pārdevēju rīcība Gulbenē, kad viņas, rūpīgi aplūkodamas pasi un brīdi rēķinādamas, tomēr nekautrējās pārdot alu un cigaretes 13 gadus vecai meitenei. Arī septiņpadsmit gadus vecs jaunietis bez grūtībām jau vienpadsmitos dienā piecās tirdzniecības vietās Gulbenē nopirka ne tikai cigaretes, bet arī stiprināto 2 l tilpuma alus pudeli un kādā veikalā - pat līdz šim nedzirdētu degvīna markas pudeli.  

Visām pārdevējām par pārkāpumu sastādīts administratīvā pārkāpuma protokols pēc Administratīvā pārkāpuma kodeksa 155. panta 3. daļas „Par alkohola un tabakas izstrādājumu pārdošanu nepilngadīgajiem", par ko pārdevējām paredzēts naudas sods no 200 līdz 250 latiem, bet juridiskajām personām - no 500 līdz 1000 latiem. Ja šāds pārkāpums tiek konstatēts atkārtoti gada laikā pēc administratīvā soda piemērošanas, naudas sods pārdevējam ir no 250 līdz 500 latiem, bet juridiskajām personām - no 2 000 līdz 5 000 latiem.

 

Policija nepārtraukti informē, ka reidos tiek kontrolēts, kā tiek ievērots aizliegums tirgot alkoholu un tabakas izstrādājumus nepilngadīgām personām, kā arī veikalos redzamā vietā ir izlikti paziņojumi, ka nepilngadīgajiem alkoholu un cigaretes nepārdod. Situācija neuzlabojas.

 

Veicot kārtējos kontrolpirkumus, rezultāts ir un paliek nemainīgs - nepilngadīgajiem, pat tikai 13 gadus veciem jauniešiem nav problēmu iegādāties ne cigaretes, ne degvīnu, ne stiprināto alu. Tas sašutumu izsauca arī jaunietē, kura uzdeva jautājumu: „Vai es tiešām izskatos pēc tādas, kas vienpadsmitos dienā dzers spirtotu alu?!"

 

Policija brīdina un atgādina pārdevējiem un veikalu īpašniekiem, ka reidi noteikti turpināsies, bet tā ir tikai viena medaļas puse. Vēlos uzrunāt visus pieaugušos: vai tikai policijai ir jāuzņemas atbildība un jāuztraucas, ka slimnīcā tiek nogādāts kārtējais pārdzēries pusaudzis vai kāpņu telpā snauduļo bērns, kurš ir tādā mērā izklaidējies, ka „pats vairs nezina, kur atrodas".

 

Katram pieaugušajam IR PIENĀKUMS iejaukties, ja esat liecinieks tam, ka pārdevēja tirgo alkoholu vai tabakas izstrādājumus pircējam, kuram nav 18 gadu. Tāpat aicinām noteikti informēt policiju, ja esat liecinieki tam, ka cigaretes vai alkoholu bērnam nopērk un nodod pieaugušie.

 

Policija darīs savu darbu, bet tas nedos rezultātus, ja aktīvi neiesaistīsies VISA sabiedrība. Aicinu uzsākt diskusiju sabiedrībā: kāds šajā sakarā ir jūsu viedoklis un priekšlikumi, kas būtu jāmaina un kā uzlabot esošo situāciju?

Pievieno komentāru

Komentāri 14

pārdevēja

Man pāris dienas atpakaļ sastādīja protokolu par to kad esmu itkā pārdevusi cigaretes nepilngadīgai...
Situācija bija tāda, ienāca jauniete uz 20 gadiem un jautāja cigaretes, es viņai vairākas reizes pārjautāju vai ir 18, uz ko viņa atbildēja jā ir, tad jautāju vai var parādīt pasi.jauniete teica par cik sen nav 18 gadi pasi līdzi nenēsā.pēc 5 min ienāca policija un paziņoja, Jūs tiko pārdevāt cigaretes nepingadīgai...
Secinājums viens, nevienam nevar ticēt...laik cik skumīgi, esmu no tiem cilvēkiem kura nepārdodt nepingadīgajiem ne cigaretes ne alkoholu, jo pašai aug bērns.
vai tiešām jauniešiem par apzinātu melošanu nav nekā???Un Policija vēl pamudina viņus uz apzinātu melošanu...

pirms 10 gadiem, 2010.11.15 21:32

aija

Varam jau mest akmentinūs pārdevēju dārziņā, bet kā sodīt tos "labos onkulīšus un tantes", kuriem nepilngadīgie palūdz nopirkt cigaretes vai alkoholu un tas mierīgi tiek izdarīts. Varbūt policijai būtu jāpaskatās, kā tas notiek veikalu tuvumā.

pirms 10 gadiem, 2010.11.10 18:00

AK

Pārdevējs nedrīkst pārdot. Tāds likums. Pareizs.
Bērnus audzina ģimenē. Un izaudzina. No alkohola ( u.c.) neatkarīgus vai atkarīgus.
Situācijas veikalos ir sekas nepareizai audzināšanai.
Secinājums- laiks audzināt vecākus. Esošos un nākamos. Nebūs ar sekām jācīnās.

pirms 10 gadiem, 2010.11.10 17:33

ome

Varam mēs te klabināt, bet vakar pat Rīgas ielas Maximā sīči pirka 2l stipro alu, no skata jau nepateiksi ir vai nav tie 18 , bet izskats bija vairāk uz bērnu pusi, apsargs turpat vēsā mierā blenza ( vairāk uz simpātiskām sievietēm), no kasieres apsolūti nekādas reakcijas ( attaisnojums, ja vienīgi šitie kadri bija pazīstami, jo, pilsēta ir tik maza, ka žūpas , kuriem jau ir 18 var arī atcerēties, velti laiku netērējot dokumentus prasot) , bet tomēr nu tā šķērni palikās to redzot. Pati,kā īstena latviete, būdama arī neiejaucos.
Tajā paša "Labajā" gan esmu novērojusi, ka apsargs pieiet pie kasieres un atgādina, lai neaizmirst dokumentus pajautāt dažam aizdomīgam rindā stāvētājam. Protams, ja gribēs pierīties, tāpat atradīs kā, tikai man kā nodokļu maksātajam vienk riebjas, ka būs šitādi un vēl viņu pēcnācēji jāuztur ar soc pabalstiem un tml. Ak, pareizi, tagad jau viņi nodokļus maksā caur akcīzi pērkot alko. Tagad jā, bet vēlāk..???
Un sodi arī veikalu vadībai pašlaik ir gana bargi , bet tur noteikti ir kāds āķis, ka likumi un sodi ir, bet tie nedarbojas.

pirms 10 gadiem, 2010.11.06 09:08

jā...

ome 05.11.2010. 11:00:40
Piekrītu.... sodam jābūt arī veikala īpašniekam, un vēl bargākam kā pārdevējai - tad neliks tirgot visiem pēc kārtas, lai tik ieņēmumi.....
Kā sods varētu būt aizliegums tirgot šos produktus kādu laiku - tas iedarbotos 100%

pirms 10 gadiem, 2010.11.05 19:20

Fans

Amerikā dažos štatos ir likums, kurš liek obligāti prasīt dokumentus personai, kura izskatās jaunāka par 25 gadiem, lai izvairītos no alkohola tirdzniecības personām, kuras nav sasniegušas 21 gadu. Kaut ko vajadzētu arī Latvijā, jo nevar jau uz acs pateikt cik tai meičai gadu 18 vai 16!

pirms 10 gadiem, 2010.11.05 11:24

ome

Man paziņa strādā par pārdevēju.Zinu, ka viņai šajā jautājumā ir stingra nostāja, tirzniecības vietas vadībai arī, bet kā pati atzīst, tas ir diezgan pagrūti - ar smaidu uz lūpām kārtējam tīnim taujāt pēc dokumentiem, "komplimenti" seko nepajokam. Izdomas arī šamējiem netrūkstot, gar degunu novicina mopēda tiesības,svešus dokumentus un tml.. Bet ko lai dara tie pārdevēji, kuriem veikala vadība norāda, ka ir jāpārdod visiem, lai tik būtu ienākums? Sodam ir jābūt abpusēji bargam, arī, ja tīnis vēlas iegādāties alko un cigaretes, galu galā ir kameras, ir apsargi un tālāk jau darbs pilicijai tāpat kā ar zagļiem..

pirms 10 gadiem, 2010.11.05 11:00

tina

Protams uz sodīšanu- gan policija, gan VID, bet ko tad tu domāji- pāraudzināšanu- kādā veidā? Sauks uz pārrunām - kratīs ar pirkstu un teiks tā gan nedari. Rezultāta nebūs, bet ja ķeras pie naudas maka tad gan ātri saprot kas ir un kas nav labi.

pirms 10 gadiem, 2010.11.05 08:33

kika

Policija strādā - tas labi- tikai vajadzētu vēl biežāk sodīt par alkohola un cigarešu pārdošanu sīkajiem,citādi izskatās ,ka pārdevējai vienalga kam pārdot.Vai tiešām ar tādu pašu vienaldzību pārdevēja savam nepilngadīgam bērnam iedotu alu vai citu grādīgo- nu lai jau izklaidējas. Neizturama vienaldzība.

pirms 10 gadiem, 2010.11.05 08:30

....

Latvijā vispār visas iestādes, sākot ar policiju, beidzot ar VID, ir orientētas tikai uz SODĪŠANU.

pirms 10 gadiem, 2010.11.04 21:14

Redzi, pilngadīgā, te ar kaunināšanu nav nekāda sakara. Ir likums (un tas ralkstā minēts), sakaņā ar kuru pārdevējas vienkārši JĀSODA, jo viņa izdara likumpārkāpumu. Policijai te būtu, ko darīt.

pirms 10 gadiem, 2010.11.04 19:39

pilngadīgā

nu gan laiki pienākuši - pārdevējām ,redziet ir jākautrējas pārdot cigaretes nepilngadīgam, bet kāpēc nekautrējas nepilngadīgie? viņiem ir tāda visatļautība, ko gribu to daru, vienmēr būs vainīgs pieaugušais. es domāju, ka jāsāk būtu ar nepilngadīgo pircēju kaunināšanu, nevis otrādi.

pirms 10 gadiem, 2010.11.04 17:07

:(

Un kur tad skatās vecāki, kad viņu atvases mājās atnāk vieglā reibonī?

pirms 10 gadiem, 2010.11.04 17:07

māmiņa

ļoti bieži vakaros iepērkos Skolas ielas Maximā,uz redzu,ka pārdevejas pārdod alkoholu ne tikai jauniešiem ,bet pat mazgadīgiem bērniem,tikai kad aizrādīju pārdevējai viņa pajautāja gadus,bet ne dokomentu,kas apliecina cik gadu.BEIDZOT POLICIJA IR SāKUSI DARBOTIES.

pirms 10 gadiem, 2010.11.04 16:11

Vietējās ziņas