60 gadus vecas ēkas sakārtošanai Gulbenē - pusmiljons eiro 4

Iecerēti apjomīgi, 160 954,13 eiro vērti siltināšanas darbi pašvaldībai piederošajā ēkā Gulbenē, Dzirnavu ielā 7a, kur veidos dienas aprūpes centru un specializētās darbnīcas pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem.
9.novembra ārkārtas sēdē novada domē par to nobalsoja Normunds Audzišs, Indra Caune, Andis Caunītis, Gunārs Ciglis, Lāsma Gabdulļina, Stanislavs Gžibovskis, Valtis Krauklis, Normunds Mazūrs, Ilze Mezīte, Zintis Mezītis, Guntis Princovs. Pret bija  Larisa Cīrule, Guna Pūcīte, Anatolijs Savickis. Domes sēdē nepiedalījās un nebalsoja Intars Liepiņš, Andris Vējiņš un Ieva Grīnšteine.

Ēkai ar vienu projektu nepietiek
Pagaidām projekts vēl tiek virzīts tikai dalībai valsts līmeņa atlases konkursā (pēc Centrālā finanšu un līgumu aģentūras uzaicinājuma). Ja iecere tiks atbalstīta, šis būs jau otrais projekts ēkas Dzirnavu ielā 7a renovēšanā un kopumā šajā vienā namā būs ieguldīts vairāk nekā pusmiljons eiro – lielākoties Eiropas Reģionālās attīstības fonda nauda.
G.Ciglis, kurš novada domē vada tautsaimniecības jautājumu pastāvīgo komiteju, “Dzirkstelei” apstiprināja, ka jau šobrīd SIA “Rufs” ēkā Dzirnavu ielā 7a sakārto iekšējos inženiertīklus un telpas pielāgo jaunajām funkcijām. Tas notiek deinstitucionalizācijas projekta realizācijas gaitā par 339 319,56 eiro līgumcenu bez PVN. Pirmajā projektā ir sākts ar iekšējām pārmaiņām ēkā, sākot ar ūdensvada un kanalizācijas sakārtošanu, taču siltināšanas darbi nebija paredzēti.
Savukārt jauns cits projekts, par kuru bija runa novada domes 9.novembra ārkārtas sēdē, kļuva vajadzīgs, lai māju siltinātu un padarītu energoefektīvu. Ja laimēsies gūt atbalstu, arī šis otrais projekts tiks īstenots lielākoties par Eiropas Reģionālās attīstības fonda naudu, bet pašvaldības līdzfinansējums otrajā projektā būs 31 752,13 eiro. Šī summa jāparedz pašvaldības budžetā 2021.gadā.

Bijusī “Latvenergo” kantorēka
Realizējot jau otro projektu Dzirnavu ielā 7a, ir paredzēta ārsienu siltināšana, ēkas pagraba sienu siltināšana, ēkas bēniņu grīdas siltināšana, grīdas uz grunts siltināšana, mehāniskās ventilācijas uzstādīšana, apkures sistēmas nomaiņa. “Ēka Dzirnavu ielā 7a ir apmēram tādā pašā stāvoklī kā daudzdzīvokļu mājas Gulbenē, kurām arī ir vajadzīga renovācija un siltināšana,” laikrakstam sacīja G.Ciglis.
Ēka Dzirmavu ielā 7a ir celta pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados. Sākotnēji tā ir bijusi “Latvenergo” Gulbenes kantorēka. Kad šo namu savā īpašumā pārņēma pašvaldība, tai kopš 2006.gada turpmākos desmit gadus bija veco ļaužu mājas statuss. Tur atradušās arī patversmes telpas, kā arī telpas brīvprātīgo izmitināšanai no Eiropas Savienības valstīm. No 2017.gada ēkā atradusies biedrības “Latvijas Sarkanais Krusts” Gulbenes komiteja un zupas virtuve. Šobrīd ēka ir atbrīvota remontam.


Par deinstitucionalizācijas procesu
◆ Pasaulē par deinstitucionalizāciju sāka runāt pagājušā gadsimta sešdesmito gadu beigās, kad cilvēktiesību aktīvisti arvien vairāk norādīja uz personu ar garīgās attīstības traucējumiem un psihiskām saslimšanām tiesībām dzīvot sabiedrībā. Mūsdienās deinstitucionalizācij aptver visas personu grupas, kurām dažādu iemeslu dēļ jādzīvo institūcijās, tajā skaitā bērnus, kas palikuši bez vecāku aprūpes, vecos cilvēkus un personas ar funkcionāliem traucējumiem un/vai invaliditāti.
◆ Gulbenes novada pašvaldība jau 2018.gadā sāka deinstitucionalizācijas projekta aktivitātes. Pilnībā projekts ir jārealizē līdz 2022.gada beigām, jo ar 2023.gada 1.janvāri jau jāspēj reāli nodrošināt deinstitucionalizācijas pakalpojumus. Pašvaldība tādējādi piedalīsies plašākās aktivitātēs ar nosaukumu “Vidzeme iekļauj”.
◆ Gulbenes novadā deinstitucionalizācijas projekta kopējās attiecināmās izmaksas ir 1 200 000 eiro, no kuriem Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums - 613 853,85 eiro, valsts budžeta finansējums - 27 081,79 eiro, pašvaldības finansējums - 559 064,36 eiro.
◆ Projekta gaitā Gulbenes novadā paredzēts izveidot: ēkā Gulbenē, Dzirnavu ielā 7a - dienas aprūpes centru un darbnīcas pieaugušām personām ar garīga rakstura traucējumiem; Stradu pagastā, “Stāķi 11” - ģimeniskas vides pietuvinātu pakalpojumu sniegšanas vietu; Tirzas pagastā, “Doktorātā” - grupu dzīvokļus pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem.
No “Dzirksteles” arhīva

Pievieno komentāru

Komentāri 4

Klaips

Nu šis jau izskatās pēc klajas ņirgāšanās! Par pus miljonu var uzcelt jaunu ēku, nevis remontēt fiziski un morāli novecojušu būvi. Tā mēs to Eiropas naudu "apgūstam": būvnieks priecīgs + tautas kalpam -klaips, visi apmierināti, jo tā tak nav mūsu, bet Eiropas nauda, ar to tak var šķaidīties cik uziet!

pirms 7 mēnešiem, 2020.11.26 12:18

Janka

Citur pasaulē uzceltu jaunu, bet Latvijā sanāk tikai projektam un vecās mājas pārkrāsošanai.

pirms 7 mēnešiem, 2020.11.26 15:21

Atver acis

vai kādam ir pamatots arguments? - kas notiek šajā tērēšanas pašvaldībā???????????

pirms 7 mēnešiem, 2020.11.26 16:01

??? ??? GNP

Vai salīdzināšanai varat darīt zināmas provizoriskas gala summas šīs mājas dzīvildzes paildzināšanai (atbilde ir EUR, bet nav teikts, cik ilgi tā vēl kalpos normālā stāvoklī) un tādas pašas jaunas uzcelšanai (? EUR? Cik gadus kalpos normālā stāvoklī?)? Jums šādiem datiem jau ir jābūt gataviem pirms lemt par mājas Dzirnavu 7a likteni.

pirms 7 mēnešiem, 2020.11.26 16:31

Vietējās ziņas