66 gabaliņi no sirds

Lasītāju kluba "Autogrāfs" vadītāja Iveta Krūmiņa: "Es saprotu, ko katram no šiem autoriem nozīmē iespēja ieraudzīt savu dzejoli publicētu grāmatā."
Pagājušajā sestdienā Vecgulbenes muižas zālē pulcējās ne tikai novada literārā vārda mākslas meistari, bet arī dzejas cienītāji, lai ar savu klātbūtni piedalītos Gulbenes novada autoru darbu kopkrājuma "Autogrāfs Divi" atvēršanas svētkos. Jaunajā izdevumā ievietoti 66 novada literātu, kā arī novadnieku darbi. To, ka katra dzejas un pārdomu rinda ir rakstīta no sirds, liecina pasākuma nosaukums "Gabaliņš no sirds". Vairāk foto šeit.

veta Krūmiņa, sākot iepazīstināt ar "Autogrāfs Divi" literātiem, kuru darbi ir lasāmi arī pirmajā "Autogrāfs" izdevumā, kas izdots pirms septiņiem gadiem, atzīst, ka 66 autori ir liels skaits un katrs būtu pelnījis atsevišķu stāstu.  

Starp viņiem ir Vija Poļaka - Rikveile, Inta Vīksniņa - Driķe, Anita Plauča, Arvis Degums, Anita Graumane, Ilze Groza, Sandra Ivanova un citi, kuri nav pārstājuši rakstīt dzeju arī šodien. Vairākiem autoriem jau ir izdots ne viens, bet pat vairāki dzejoļu krājumi. Katru nosaukto autoru pasākuma dalībnieki sveic ar aplausiem un ziediem.

 

Nemērojas ar Šekspīru

Kopkrājumā lasāmi arī vairāku mūsu novadnieku darbi. Starp viņiem ir Gundars Godiņš - tulkotājs un žurnāla "Avots" redaktors, kurš jau 14 vasaras pavada lauku mājās Rankas pagastā, kur tapuši daudzi viņa darbi. Novadnieks Ojārs Zanders, būdams cienījamā vecumā, ir apņēmies uzrakstīt grāmatu par sava novada vēsturi saistībā ar savu tēvu - fotogrāfu Zanderu. Pasākumā savu klātbūtni apliecina arī viena no vadošajām Latvijas filozofēm un zinātniecēm M.Kūle. Jaunajā krājumā ievietota viņas eseja par klusumu, kurā paustos izteikumus 18.novembra sprediķī izmantojis arī arhibīskaps Jānis Vanags.

 

"Tas, ka te ir tik daudz dzejas cienītāju, mūsu civilizētajā pasaulē ir ļoti neparasti, jo, kā stāstīja kāds Amerikas literatūras profesors, tur cilvēki dzeju vairs nelasa un grāmatas nepērk, bet Gulbenes novads ir izcils ar savu dzejoliskumu, jo saprot to vērtību, ko nes dzejas vārds. Man patīk, ka ir cilvēki, kuri dzejā nemēģina samēroties ar Šekspīru, bet runā ar saviem līdzcilvēkiem par savu laikmetu, vietu un Gulbeni," saka M.Kūle.

 

"Atrasties kopā ar jums šādā grāmatā Gulbenes novadā man ir liels gods, jo es nedomāju, ka esmu dzejnieks. Es drīzāk rakstu dziesmu tekstus un priecājos, ka tos uztver kā dzejoļus. Tas ir fantastiski, ka ir tik daudz cilvēku, kuri raksta dzeju," atzīst novadnieks Harijs Ozols.

 

Turpinās dzīvot arī turpmāk

To, ka dzeja novadā dzīvos arī turpmāk, liecina fakts, ka kopkrājumā ir ļoti daudz jauno autoru darbu. Starp viņiem ir Diāna Adamoviča, Ilze Sliņķe, Līva Černoglazova, Miķelis Skopāns, Agnese Līcīte, Lelde Preise, Beāte Anta Zeltiņa un daudzi citi. Par jauno autoru skaitu ir pārsteigta Gulbenes novada valsts ģimnāzijas latviešu valodas un literatūras skolotāja Ligita Zitāne. Dažus no viņiem skolotāja ievērojusi jau skolas laikā. Ar jaunajiem dzejniekiem īpaši var lepoties Druvienas pagasts, kur aug īsta literārā vārda meistaru kalve.

 

Ar klusuma brīdi pasākuma dalībnieki godina literātus, kuru vairs nav starp mums. Starp viņiem - Artis Plaudis, Ilga Krastiņa, Daina Ilva. It kā tas būtu rakstīts šodien, nevis pirms apmēram 40 gadiem, atkal skan D.Ilvas dzejolis par liepām Gulbenē un tajās sanošajām bitēm.

 

Stipri un labi vārdi

Gulbenes novada domes priekšsēdētāja Sandra Daudziņa uzsver, ka pasākums notiek zīmīgā laikā - sestdienā pirms pirmās Adventes, kad sākas Ziemassvētku gaidīšanas laiks.

 

"Ikdienas steigā mēs esam uz brīdi apstājušies, lai ieklausītos mūsu cilvēku stipros un labos vārdos, bet mums visiem Dievs nav devis spēju savas izjūtas ietērpt vārdos un atstāt kā paliekošu vērtību. Paldies tiem, kuri to uzdrošinājās, jo līdz ar to esam bagātāki. Šo gara darbu apkopojumu glabāsim kā vērtību un kā novads turpmāk to pasniegsim dāvanā viesiem un arī saviem cilvēkiem. Vārdam ir liels spēks, bet jūsu vārdi stiprina, jo ir pārpilni ar mīlestību," saka S.Daudziņa.

 

Kamēr apsveikums seko apsveikumam, suminot dzejniekus, izdevējus un atbalstītājus, tikmēr literāti klusībā meklē atbildi jautājumam: "Kas ir dzeja?" Jaungulbeniete Inese Tora domā, ka "dzeja tas ir viss, kas atrodas mums apkārt". Viņai tas dod gandarījumu, ja dzejā paustās pārdomas noder arī citiem cilvēkiem.

 

"Ir paveikts ārkārtīgi liels darbs, jo krājumam iesūtīto darbu bija ļoti daudz. Lai visus tos izlasītu un izvēlētos pašus labākos, nācās ņemt talkā arī naktis," saka "Autogrāfs Divi" literāro darbu sakārtotāja un lasītāju kluba "Autogrāfs" vadītāja Iveta Krūmiņa. Savukārt kopkrājuma izdevēja un redaktore Ilona Vītola mudināja arī turpmāk radīt jaunus literāros darbus un solīja, ka ir gatava izdot arī nākamo "Autogrāfu".

 

"Es saprotu, ko katram no šiem autoriem nozīmē ieraudzīt savu dzejoli publicētu grāmatā. Tas ir mājiens, ka turpmāk ir jāpiestrādā vēl vairāk, lai nākamajam krājumam iedotu vēl labākus darbus, jo šoreiz varbūt ne viss bija līdz galam pārdomāts," saka I.Krūmiņa.

 

Kopkrājums izskan ar dzejoli, kurā teikts: "pabeidz šo dziesmu, lai autori esam mēs abi". Tas nozīmē, ka būs arī turpinājums.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas